1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Профитирање од форумот и грабеж на членови

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од SiPy`, 19 oктомври 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Avid

Avid
    Unbeatable

3,791
    5,545
    21 Јануари 2009
    Го плукам во сегашноста, сега е небитно. Порано било.

2. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

591
    827
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    уз ракииче и најголемите страсти и караници ке се смират. Ко биљбиљи ќе бидеме :)
    Од друга страна малце има bias во огласите. Се продава телевизори, маси, столици, дронови, звучници, појачала, продолжни кабли, адаптери, договори и бонови од телеком, сетек, нептун, фотоапарати, објективи, штрафилици и тротинети. а мене ми избришаа тема што раздавав плочи по 100 денари само дека простор ми фаќаа, да не си ги плаќаат членовите 300 500 1000, со изговор дека не се ИТ. одамна темата огласи стана НЕ ИТ.

На RoninMK и spiritBreaker им се допаѓа ова.
  3. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,662
    777
    3 Март 2018
    Епа немат бомбоњери од слави, то е.
    Какви плочи?

4. Маша

Маша
    Gaining Experience

130
    232
    24 Април 2007
    Женско
    Дур не дојде сметката да се плати :) После пак:

RoninMK, bicikle, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. ARMac

ARMac
    Орган

5,920
    6,612
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Леле каква тема :p

Абе кој како сака нека продава/купува, па и да заработи нека. Форум е да, не е бувљак. Ако гледаш така колку има придонесено рецензии/тестови/туторијали и знаења општо, што реално коштаат пари а ги има тука за бесплатно. Да не спомнам донации, теми со подарување итн.

Клучевите на ebay се поефтини да, легални не се - греј зона се. Па за стотки ако се колеме кај ќе ни е крајот. Сега пред некое време земав графичка од член по ПП понудив 4000, он бараше +500 и нешто ситно за карго и ете графичкава се гледа арна е, со мерак му доплатив повеќе. Да се ценкав 100% ќе искочеше некоја со раздрнкани вентилатори.

Може човекот нуди клуч со вклучена инсталација :)

На Banjifiko и Rukfash им се допаѓа ова.
  6. mihovkris

mihovkris
    On your way to fame

975
    669
    1 Јуни 2016

Еј сум ставил еднаш .. ај нека има.

Последна промена: 20 oктомври 2019
    На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,195
    3,274
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Мене не ми треба ни мезе ни пиење , доста ми е авидон жив да го изедам !

8. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

343
    244
    9 Февруари 2012
    Машко
    Треба да си го смени никот во "ЗАвид".

Кај и да отворам ги гледам двајцата дотични само се препукуваат со некој член, а тука нешто форумов бил за совети и да се помогне, ама па на крај на краиштата може тоа е нивната замисла за помош.

Лечење фрустрации :)

Keyboard warriors!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Последна промена: 20 oктомври 2019
    На 1zzy_st и Rukfash им се допаѓа ова.
  9. damil

damil
    On your way to fame

630
    580
    2 Јануари 2015
    Машко
    a/s/l pls. ?

Да знаеме барем на кое ниво да дускутираме, како за 30+ или 18- .

10. Avid

Avid
    Unbeatable

3,791
    5,545
    21 Јануари 2009
    Баш... особено на тебе и на Пане, многу ви завидувам што не сум таков да шиткам продукти поскапи од нивната цена...

Banjifiko, -={K-O-R-U-N}=-, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,502
    23 Јуни 2015
    Машко
    3. Услужливост
    Многу е важно да дадете се од себе и да го олесните учеството на овој форум колку што е можно повеќе.

Еве некои членови олеснуваат со тоа што наместо да ти посочат каде може да се набави производот, истите го продаваат со 4 пати заработка. (сарказам)

На никој не му мислам лошо или завидувам, меѓутоа не е фер кога се пробува да се заработи на пе*ерски начин. Се додека наоѓам огласи од таков тип ќе ги постирам тука.

А за keyboard warriors, повели кога сакаш и во очи ќе ти го кажам тоа што го мислам, не сум ни пи*ка ни лицемерен.

На bicikle и Avid им се допаѓа ова.
  12. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

621
    1,267
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Едно прашање до @Deksa

Дали клучевите што ги продаваш се нешто поразлични од тие на ибеј? Доколку да, те молам објасни малку повеќе за тоа какви клучеви се и слободно заработувај си ги тие 600 денари и со мерак да си ги трошиш.

Но доколку тоа што го препродаваш тука по цена x3 од ибеј, епа тогаш брате, ти доаѓаш овде некојси ќар да направиш на заедница која е технички добро поткована и која на десеттици, стотици наврати го има методот од ибеј споделено и потврдено дека е успешен. Која група ја таргетираш ти тука, таа што доаѓа тука да поднаучи нешто? Тие што незнаат си викаш ќе наседнат или слично? Па истите тие што доаѓаат за совет овде, треба да го добијат за без пари а не да им биде наплатен x3, x4 пошто некој има право да огласува овде и го користи тоа за свој бенефит на штета на други.

Во вториот случај, јас да сум дел од администрација инстант би ти го избришал огласот, пошто буквално е ребрање во здрав разум.

На krashot, fuzzjaw, -={K-O-R-U-N}=- и уште 7 други им се допаѓа ова.
  13. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

343
    244
    9 Февруари 2012
    Машко
    Другар ако купуваш да ти објаснам ако не, зошто?
    Кој сака да си купи ќе му објаснам, кој си купи со здравје да си користи.
    Јас не тепам некој да купи од мене, огласот е тој, цената е таа. Кој сака бујрум, останатите најдете си хоби, а не како баби некои тука на форумов рекла казала уз кафе.
    Аман веќе од мудрости, доволно е.

Темата и огласот се според сите правила, но ако администрација смета дека нешто не е ок слободно нека брише, немам што да кријам.

Ако ти сакаш да си хуманитарна организација, направи оглас со префикс подарувам, купи за колку сакаш најевтини лиценци и давај ги гратис ако сакаш, твое лично право.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

14. Avid

Avid
    Unbeatable

3,791
    5,545
    21 Јануари 2009
    Како некој ќе знае дали да купи ако не објасниш?
    Всушност, нема ни што да објаснуваш, нема разлика меѓу твоите клучеви и тие од Ebay.
    Ти во суштина поима немаш ни KMS како работи нит ништо а не па да објаснуваш разлики.

На Вајкинг, farkizz, -={K-O-R-U-N}=- и уште 3 други им се допаѓа ова.
  15. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

621
    1,267
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Да, заинтересиран сум да купам, те молам објасни ми. Поздрав.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,195
    3,274
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Човек што ке купе продукт / компонента од Анхоч/Сетек/Нексио за 4/5х поскапа компонента од на али.
    Истиот тој човек после не му треба таа компонента и се решава да ја шитка за да си врате дел од парите вие му ја споредувате со нова од на али и со тоа го омаловлажувате дека праве 2х ќар на нејзе.

На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Avid

Avid
    Unbeatable

3,791
    5,545
    21 Јануари 2009
    Се обидуваш себе си да се оправдаш или?
    Ги имаш прочитано правилата за огласување, знаеш дека не смееш за друг да продаваш, така?
    upload_2019-10-20_14-40-5.png
    Со оглед на тоа што @Pane24 продавал продукт за човек кој веројатно не е ниту член на ИТ, би сакал повеќе од 1 година бан @Fatal1ty_

Banjifiko, Zippo и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  18. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

248
    197
    21 Мај 2017
    Ако не се купени од него не значи не се негови tho

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,195
    3,274
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Дај доказ или во спротивно ти ке го јадеш од мене за овоа ама овој пат стварно ке го јадеш !
    Тука сум шиткал само мои делови купени со мои пари а ми наговестувале дека се купени од мк продавница.
    П.С Тие конвертори доаѓаа во ригови по еден на карта ! Купени од продавница тукашна .

20. Avid

Avid
    Unbeatable

3,791
    5,545
    21 Јануари 2009
    Дада, со целата таа добра душа што ја има Пане, прво му ги откупи на кутриот човек кој бил „заклан“ од Анхоч, па сега Пане се реши тука да ги продаде...
    Сакаш да кажеш дека ти ги купи од некој што ги имал купено од Анхоч, па ги користеше, па сега ги продаваш како твои?
    Доказите се во цитатите твои што ги постирав.
    Објасни ми го овој цитат во кој се забележува „видлива загриженост“ твоја за човекот кој бил „заклан“ од Анхоч

21. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,195
    3,274
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Кој одговара за клевета?
    За клевета одговара тој што за друго лице со утврден или очевиден идентитет, со намера да наштети на неговата чест и углед, пред трето лице изнесува или пронесува невистинити факти што се штетни за неговата чест и углед, а знае или бил должен и може да знае дека се невистинити. Исто така одговорност за клевета постои и ако невистинитото тврдење содржи факти штетни за угледот на правно лице, група лица или умрено лице. Ако изнесувањето или пронесувањето невистинити тврдења за факти е сторено преку средство за јавно информирање , за клевета можат да одговараат авторoт на изјавата, уредникот или лицето кое го заменува во средството за јавно информирање и правното лице.

Тужителот при поднесувањето на тужбата е слободен да одлучи против кое од лицата од овој став ќе поднесе тужба за утврдување одговорност и надоместување на штета за клевета. Новинарот како автор на изјавата не одговара за клевета, ако докаже дека нејзиното објавување му е наложено од страна на издавачот, уредникот или лицето кое го заменува или содржината на неговата изјава е битно изменета од страна на уредникот или лицето кое го заменува. Исто така Новинарот како автор на изјавата не одговара ако таа добила карактер на клевета со нејзиното опремување со ставање на наслови, поднаслови, фотографии, извлекување на делови од изјавата на нејзината целовитост, најави или на друг начин од страна на уредникот или лицето кое го заменува.

Немам проблем за слободно време да си земам, за да се влечкам по судови со тебе со цел лажни клевети и нарушување на мојот углед.

22. Avid

Avid
    Unbeatable

3,791
    5,545
    21 Јануари 2009
    Ау Пане, многу те навредив, аман не ме тужи молимте.

-={K-O-R-U-N}=-, bicikle, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
  23. Zippo

Zippo
    On your way to fame

743
    671
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Пане во прилог на тужбата можеш да извадиш психијатриска белешка дека Авид ти нанел голема душевна болка и видно нервно растројство.

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,195
    3,274
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Еве ти докази од кај се моите адаптери.
    А погоре цитираното ке се консултирам со адвокат утре.
    Еднаш за секогаш да завршам со тебе барем ! Screenshot_10.png Screenshot_11.png Screenshot_12.png

На 1zzy_st и pavlestyle им се допаѓа ова.
  25. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,502
    23 Јуни 2015
    Машко
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...