1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Профитирање од форумот и грабеж на членови

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од SiPy`, 19 oктомври 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,601
  4,535
  23 Јуни 2015
  Машко
  Никнуваат на форумов многу неодоливи зделки во последно време. Истите клучеви на eBay се по 150-200 денари. На ИТ Форум, вакви обиди не поминуваат. Форумов станува се повеќе бизнис изгледа.
   
  На itstheigyg, Tomislav96, olikomerc и уште 14 други им се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,284
  3,573
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Зарем и ти ??? Што имаш против тоа некој да си заработе ?
   
  На Rukfash, zipi123, Deksa и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,601
  4,535
  23 Јуни 2015
  Машко
  Немам ништо против тоа некој да си заработе. Нека заработе на реклама5, а не тука. Ова е форум, кај што првенствено служи за совет/помош/туторијал/рецензија и слично.
   
  На martin17, Astraion, Tomislav96 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,284
  3,573
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Дај ми пример кога си купил од реклама5 , пазар3 или од фб објава некоја графика , матична или напојување . Без тукашните огласи ? :)
   
  На Rukfash, zipi123, Deksa и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,601
  4,535
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ја да сум администрација одма ќе ги сечам огласите. Инаку ништо не купувам од огласи, секогаш купувам од пријатели/познаници.
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,284
  3,573
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Simo 2 :D
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  144
  126
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Со бичкијата

  Испратено од тенекија
   
 8. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  360
  245
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ама не си, затоа свирикај си.
  На секоја втора тема мудруваш нешто, како хемороид си.
   
  На krashot, Rukfash, zipi123 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,060
  6,038
  21 Јануари 2009
  ај шо лафиш

  исто така треба да се потсетиме и на Пането наше @Pane24 кој продаде половни продукти 2 пати поскапо од цената за нови
  upload_2019-10-19_19-22-33.png

  upload_2019-10-19_19-23-42.png
   
  Последна промена: 19 oктомври 2019
  На Tomislav96, farkizz, TylerMkD и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  165
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Ми падна во очи темава, а и зделкава ми е чудна, не сум знаел дека се продаваат вака лиценци за Windows па уште дека се врзувале за матичната?
  Ако има некој искуство со вакви лиценци баш ме интересира дали се легит, пошто и јас сум заинтересиран да си иам за ефтино лиценциран Windows 10 . :)
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  332
  281
  21 Мај 2017
  Машко
  Никој не ве тера да купувате, може на некој не му се чека 40 дена од кина, може некој нејќе со картичка да плаќа на ebay итн.
   
  Rukfash, Nomad, Deksa и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,521
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ајде ајде ви треба да се издуваате сме немале боречки од дамна :)

  Впрочем ако нешто си купл од алиекспрес, а истот не ти треба од некој разлог, не заработувајте на членовите дајте го колку што сте го купиле. Ја вака гледам на работите.

  Јас на пример така го продадов ова Продадено - Ugreen HDMI to VGA Adapter
   
  На Banjifiko, Tomislav96, despotovikj и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,060
  6,038
  21 Јануари 2009
  HWIDGEN
  KMS_VL_ALL
  аман луѓе со тие лиценци
  Се согласувам. Сепак ме нервира нечовечноста и профитерската заднина на продавачот. Смеам ли да го изразам тој револт еве овде, во боречки клуб? Смеам. Океј, фала.
  Знам што се обидуваш да докажеш со ова ама ја утињаш поентата и го извртуваш муабетот. Тие лајкови што ти ставиле потклекнале на манипулацијата.
  Да, тука се цените скоро секогаш поевтини од реклама 5 пазар 3 итн.
  @SiPy` дури и да купува од форумов а не од реклама5 и пазар3 не значи дека нема право да укаже на вакви профитерски огласи.
  Но, тоа не го менува фактот дека се појавуваат огласи ко овој на @Deksa и твојон што се апла профитерски, нечовечни и предизвикуваат револт кај совесни луѓе што ги знаат вистинските вредности на животот.
   
  На Banjifiko, M.Pix, tupacan и уште 9 други им се допаѓа ова.
 14. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,079
  3,418
  7 ноември 2014
  Машко
  Цена? 500 денари. Ама за тебе пошто се знаеме, 600 денари.

  Е вака изгледа кога продавате поскапо на форумов, нема логика. Мислам не е случајно што секој мој оглас во рок од 24 часа бил затворен. :D
   
  smole, psyside и на Avid им се допаѓа ова.
 15. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  360
  245
  9 Февруари 2012
  Машко
  Јас незнам што толку голема болка кога некој нешто продава, нити краде нити продава воздух, даваш пари добиваш производ.

  Сум продал и купил многу работи на форумов и ќе продолжам така.
  Знам дека тука има проверени работи, за разлика од реклама и пазар.
  И гарантирам за тоа што го продавам, ако некој сум оштетил нека се јави.

  А со коментари за цени немора да труете низ теми, сепак тој што нарачал од Али го трпел ризикот за тоа дали ќе работи, дали ќе добие дрво во хартија наместо производ, дали ќе има данок и царина, дали дремел по шалтери и слично со заробени средства на месец дена почек.

  Тоа е македонштината нешто ако може на готово или беспари да се земе, на туѓа мака или со памет во лер.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,060
  6,038
  21 Јануари 2009
  Кај мене не е болка, револт е.
  Тоа што ти упорно користиш нападни термини како навредата погоре за која и покрај тоа што сме во боречки клуб јас би ставил казна да сум мод (ама не сум, така? hhhhhhhhhhh) и „труење“ по теми укажува на твојата болка пошо малку ти ги нарушува шансите за успешен бизнис.
  Не ми се верува дека искористи карта „hehe nee sigurnoa koa poracuvas od net moze da ti stigne neso pogresno“. Не сме 2010.
   
  tupacan, smole и на Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 17. architect

  architect
  Unstoppable

  1,933
  2,303
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Како некој не се најде да отвори тема иста како ова со тоа дека се продаваат производи испод цена ? Ама тогаш одговара а сега не !!!!
   
  krashot, RoninMK, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  360
  245
  9 Февруари 2012
  Машко
  Keyboard warrior.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,762
  3,928
  1 Септември 2011
  Машко
  А тек па кога е гага (на подарок),е тогаш тастатурите се најбрзи на цел свет.
   
  crazzyy84, nikola_bb, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,060
  6,038
  21 Јануари 2009
  Ваков аргумент можам да очекувам само од тебе и од @DrMTR
  Оваа споредба е толку бесмислена што не вреди да ти се одговори.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,060
  6,038
  21 Јануари 2009
  [​IMG]

  И во живо се борам, не бери гајле.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  784
  695
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  gOJDO, DaVoRkNe и на Avid им се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
 24. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,037
  3,059
  2 Септември 2012
  Машко
  Што се замарате толку со вакви теми, абе пазарна економија луѓе. :p
  Ако стави повисока цена има да го бампа 2 години и ќе му стои, ако стави поефтина ќе го продаде одма. :cool:

  И јас полно пати имам коментирано што во себе, што линк испратено на некој другар со коменар "овој дали е нормален" ?, ама тоа останува на тоа и толку, нит имам право да му се мешам на некој, нит имам намера. :)

  Ако ми одговара цената ќе купам, ако не ми одговара не. :mario:

  Да не го фалам Панe, ама секогаш имал топ цени за хардвер, или ја добро преговарам хммм ??? :D:p
   
  Последна промена: 19 oктомври 2019
  Вајкинг, 1zzy_st и на Маша им се допаѓа ова.
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,284
  3,573
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Што и да пишам залудно е . Многу пати од мали нозе ме учеле со будала да не си фаќам работа ниту да се разбирам оти 2 пати побудала ке излезам.
  Замисли тек на тие напонски најјефтини цени давам у цела европа и пак сум ќар . У 6 месеца заработката ми е колку ти што ќе бидеш 3 месеца у немачка да рмбаш !
   
  Последна промена: 19 oктомври 2019
  GGTT1, mihovkris и на 1zzy_st им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...