• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Профит и Потрошувачка на струја од Мининг Ригови

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Здраво
Оваа тема ја отварам со цел да знаеме дали вреди сеуште копањето тоест колку може гарфичка да ископаa и потрошat струјаа и датрае важноста на графиката,еве една слика со две графиќки Screenshot_20210905-124219_Chrome.jpg
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Е кај ти е струјата? Каква важност на графичка не разбирам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Е кај ти е струјата? Каква важност на графичка не разбирам.
Па околу 1000 денари месечно така нешто.
Важност на графиките,може само со 8гб и повеќе јаки графички да се копа сега етх..
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па темава е

Профит и Потрошувачка на струја од Мининг Ригови


или да се пофалиш дека имаш две графички.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
или да се пофалиш дека имаш две графички.
[/QUOTE]
Не се фалам овде,сакам да споделам инфо. колку троши и дали ќе биде исплатливо со тие графики до наредната година.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,125
4,448
Ethermine
www.facebook.com
Јас со една графичка копам колку 3.5 карти 8гб , ти ке потрошеш 1000 денари струја а јас 300 денари. Ти ке фрлеш 1050е за 3 карти а јас 1700е :)
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
Јас со една графичка копам колку 3.5 карти 8гб , ти ке потрошеш 1000 денари струја а јас 300 денари. Ти ке фрлеш 1050е за 3 карти а јас 1700е :)
Дај една таква бе пане овие 570ките на последна нога се.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Јас со една графичка копам колку 3.5 карти 8гб , ти ке потрошеш 1000 денари струја а јас 300 денари. Ти ке фрлеш 1050е за 3 карти а јас 1700е :)
Како тоа ??
Што им правиш може да знам?
Hiveos или simplemining користиш?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,174
1,758
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Со среќа подигање на овие средства, една 580, вади грубо 75 долари за 15 долари струја. Т.е 50 долари ќар. Смени си барем на nicehash. Можеби и ќе извадиш некое доларче
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Соларна енергија е добро решение.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
652
1,350
Скопје
@Miki98 Мики, мики, или такозвани гарфилдчо наш, земи некој занает научи, слабо бараташ со технологииве. Од сајтови чуда огласници, до форуми, невозможни компресии и копање, буквално се проба во помалце од една година да направиш. Најдобронамерен совет ти е ова, земи научи си занает некој, раат ќе видиш. Ова другово пиши-пропало ти е. А животот си врви Гарфилде, не го троши на дознавање колку ти копаат графичките. До сега веќе требаше да знаеш ако си почнал со тој бизнис :D

P.S. Али ми се допаѓа како проба да ја сврти темата а да не изгледа дека пак отвара тема за глупост некоја за која му треба помош:
Оваа тема ја отварам со цел да знаеме дали вреди сеуште копањето тоест колку може гарфичка да ископаa и потрошat струјаа...
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
@Miki98 Земи спушти си мајнер и копај на wallet или exchange, ако си тргнал со Nicehash или случни глупости далеку не одиш.

Edit: Сега видов дека на сликата шо ја имаш пратено Kryptex ти рачуна дека ке вадиш 580 долари месецо, малце оптимистчки од нивна страна реално 1/5 дали ке извадиш.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
@Miki98 Мики, мики, или такозвани гарфилдчо наш, земи некој занает научи, слабо бараташ со технологииве. Од сајтови чуда огласници, до форуми, невозможни компресии и копање, буквално се проба во помалце од една година да направиш. Најдобронамерен совет ти е ова, земи научи си занает некој, раат ќе видиш. Ова другово пиши-пропало ти е. А животот си врви Гарфилде, не го троши на дознавање колку ти копаат графичките. До сега веќе требаше да знаеш ако си почнал со тој бизнис :D

P.S. Али ми се допаѓа како проба да ја сврти темата а да не изгледа дека пак отвара тема за глупост некоја за која му треба помош:
Ме наежи друже,незнам,не трескам глупости,ако сака ќе бидам заглавен за тоа,планирам да дигнам кредит и да земам
Zotac GeForce RTX 3060 Twin Edge, 12GB
Работиш работиш а од плата што да тргнеш настрна...,и од блиски рода никој нема да ти помогне.
(Само во сонот си ги сонувам плановите деќа ќе имам нешто,стан итн.)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,546
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ме наежи друже,незнам,не трескам глупости,ако сака ќе бидам заглавен за тоа,планирам да дигнам кредит и да земам
Zotac GeForce RTX 3060 Twin Edge, 12GB
Работиш работиш а од плата што да тргнеш настрна...,и од блиски рода никој нема да ти помогне.
(Само во сонот си ги сонувам плановите деќа ќе имам нешто,стан итн.)

Ај олабави се малце, признај си на себе дека од НИШТО ПОЈМА НЕМАШ. Не е ова за да се депримираш, баш замисли го како да почнуваш RPG игра и си левел 0, само нагоре може да одиш. Одбери насока, ама почни од левел 0, а не да мислиш дека си левел 55 како со сите твои потфати досега.

Еве мој совет, прво научи како се прави скриншот на компјутер, место да сликаш со телефон и да ни праќаш. После тоа почни од темата за криптовалути од страна 1 и читај полека неколку дена.
 

mimica

Intern
15 декември 2010
106
39
Ај олабави се малце, признај си на себе дека од НИШТО ПОЈМА НЕМАШ. Не е ова за да се депримираш, баш замисли го како да почнуваш RPG игра и си левел 0, само нагоре може да одиш. Одбери насока, ама почни од левел 0, а не да мислиш дека си левел 55 како со сите твои потфати досега.

Еве мој совет, прво научи како се прави скриншот на компјутер, место да сликаш со телефон и да ни праќаш. После тоа почни од темата за криптовалути од страна 1 и читај полека неколку дена.
Остајте го детето нека се занимава со ИТ, ќе го исфрустрирате, ќе се зачлени во партија, ќе го стават на некоја позиција на која ќе одлучува за круцијални прашања, па ќе имаме сите проблем :)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,125
4,448
Ethermine
www.facebook.com
После тоа почни од темата за криптовалути од страна 1 и читај полека неколку дена.
Доволно е да прочита дека треба упорност и долги години искуство. Останатото само по себе ке си дојде. Има премногу теми за овоа и со детали објаснето. Нема потреба од дополнителни теми отворање.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мене струјата ме интересираше кога го видов насловот. Нешто како во темата со климите и потрошувачката, реков направил статистика W/h со ефтина/скапа струја, мерел со wattmeter итн. Па можда и други ќе се приклучат итн.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
478
401
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Со моменталната цена на домашната струјата кај нас во Мк во еден месец со 30 дена и 4 недела денови во него трошокот за за труја е за 1kW постојана потрошувашка е 3720 денари +- или некаде 5,2 денари за секој час.
Е сега @Miki98 ако твојто риг со 2 графички троши од штекер постојано 500W ке платиш струја 3720/2=1860 денари месечно само за ригот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,354
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно