• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Профили/сетинзи во дигитални камери (LOG, CineStyle, итн.)

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.818
Мелмак
Дечки го гледав ова за Canon 80D како алтернатива на Cinestyle со повеќе color information во неа, но за да пробам мора да се купи а не ми се дава 20 евра за проба. Да не го има некој веќе да ми прати фајловите за профил да префрлам во камерата?


Кои други профили и интересни работи би ги препорачале?

Целта ми е да снимам со ајфон и со камерава, и сакав нешто шо ќе ги унифицира снимките и читав дека ова VisionColor или Cinestyle со додатен LUT за Rec.709 + во комбинација со апликација за ајфон која може да снима во Log и после да ја конвертирам во Rec.709 со придружни LUTs (FilmicPro) би ми дало нешто као солидна споредлива основа од двата извори на видео за потоа да се прави грејдинг и едитинг со снимките без да изгледаат (уопште?) различно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.237
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно