• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проекти C++

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
Ваши C++ проекти
По што сум почетник го напраиф само ова
PHP:
#include <iostream>
#include <string>

using namespace std;
string ime = "";//za imeto na userot
string godini = "";// za godini na userot
string mesto = "";// kade zivee
string nesto = "";// naj omileno nesto

int main ( void )
{
cout << "        ,ggddY555Ybbgg5" << endl; // slika
cout << "     .agd888b._ 5Y8. ___`55Ybga." << endl;
cout << "    .gdP5588888888baa,558b  5888g." << endl;
cout << "   .dP5   ]888888888P' 5Y   `888Yb." << endl;
cout << "  .dP   88888888P  hhh    hP""Yb." << endl;
cout << "  .8    .888888888b. d8888a      8." << endl;
cout << " .8'    d88888888888.88Ph' a.     `8." << endl;
cout << " .8'     88888888888888PPh hh      `6." << endl;
cout << " d'     I88888888888Ph          `b" << endl;
cout << " 8      `8h88P""Y8P'           8" << endl;
cout << " 8      Y 8[ _ h            8" << endl;
cout << " 8       hY8d8b hY a          8" << endl;
cout << " 8         `""8d.  __         8" << endl;
cout << " Y.          `h8bd888b.       .P" << endl;
cout << " `8.           .d8888888baaa    .8'" << endl;
cout << " `8.          888888888888'   .8'" << endl;
cout << "  `8a          h8888888888I   a8'" << endl;
cout << "  `Yba         `Y8888888P'  adP'" << endl;
cout << "   hYba         `888888P'  adYh" << endl;
cout << "    `hYba.       d8888Ph .adPh'" << endl;
cout << "      `hY8baa.   .d888P.ad8Ph'" << endl;
cout << "        ``""YYba8888P""''" << endl;
cout << endl; //kraj na slikata
cout << endl;
cout << endl;
cout << "Vaseto ime :" << endl;
cin >> ime;
cout << "Kolku godini imate:" << endl;
cin >> godini;
cout << "Kade ziveete:" << endl;
cin >> mesto;
cout << "Naj omileno nesto:" << endl;
cin >> nesto;
cout << "_____________________________________________________________________________" << endl;
cout << endl;
cout << "Zdravo "
<< ime.c_str()
<<" ti imas "
<< godini.c_str()
<<" godini "
<<" zivees vo "
<< mesto.c_str()<<
" naj omileno nesto ti e "
<< nesto.c_str()<< endl;
cout << "____________________________________________________________________________" << endl;
cout << endl;
cout << "------------------CAO "<< ime.c_str()<<"---------------------" << endl;
cout << endl;
cout << "____________________________________________________________________________" << endl;
system ("pause");
return 0;
}
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Браво Јано,сеа ја да го доправам кодот,и ке го ставам :)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
<< ime.c_str()
<<" ti imas "
<< godini.c_str()
<<" godini "
<<" zivees vo "
<< mesto.c_str()<<
" naj omileno nesto ti e "
<< nesto.c_str()<< endl;

Ovie redovi ne gi svakam. Kako se pristapuva so toa blabla.c_str() ?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ај еве и од мене нешто почетничко,едно мало програмче,немав што да правам,па се зезав :LOL: Лозинката е ( super_program ),бтв имам неколку грешки,кога ке имам време,ке ги поправам.И како што гледам кога ги ставаме во пхп код,косите црти ги нема,автоматски ги вади форумот,така да,може при преведување ке има некој ерор.А ехе фајлот е тука.

PHP:
#include <iostream>
#include <cstdlib>

using namespace std;

int main(void)
{

string ime = "";
string prezime = "";
string lozinka_pc = "super_program";
string lozinka_korisnik = "";
int izbor;
int od;
float prv_broj;
float vtor_broj;
int od_2;

cout << "Dobredojdovte vo virtuelniot program eXterion" << endl;
cout << endl;
cout << "aVnesete go vaseto ime : " << endl;
cout << endl;
cin >> ime;
cout << endl;
cout << "aVnesete go vaseto prezime : " << endl;
cout << endl;
cin >> prezime;
cout << endl;
cout << ime + prezime << " adobredojdovte vo virtuelniot program eXterion" << endl;
cout << endl;
start: cout << ime + prezime << " a ve molam vnesete ja vasata lozinka : " << endl;
cout << endl;
cin >> lozinka_korisnik;

if (lozinka_korisnik == lozinka_pc)
{          
           cout << endl;
           cout << "aDobredojde gospodaru,imajte prijaten prestoj vo programot eXterion" << endl;
           cout << endl;
           cout << "aGospodaru sto sakate da pravite : " << endl;
           cout << endl;
           cout << "1> Presmetuvate" << endl;
           cout << endl;
           cout << "2> Igrate igra" << endl;
           cout << endl;
           cin >> od;
           switch (od)
           {
              case 1:
                 cout << endl;
                 cout << "Kalkulator" << endl;
                 cout << endl;
                 cout << "Vnesete prv broj : " << endl;
                 cout << endl;
                 cin >> prv_broj;
                 cout << endl;
                 cout << "Vnesete vtor broj : " << endl;
                 cout << endl;
                 cin >> vtor_broj;
                 cout << endl;
                 cout << "Broevite ke gi : " << endl;
                 cout << endl;
                 cout << "1> Sobereme" << endl;
                 cout << "2> Odzememe" << endl;
                 cout << "3> Mnozime" << endl;
                 cout << "4> Delime" << endl;
                 cout << endl;
                 cin >> od_2;
                 cout << endl;
                 switch (od_2)
                 {
                    case 1:
                       cout << prv_broj << " + " << vtor_broj << " = " << prv_broj + vtor_broj << endl;
                    break;
                    case 2:
                       cout << prv_broj << " - " << vtor_broj << " = " << prv_broj - vtor_broj << endl;
                    break;
                    case 3:
                       cout << prv_broj << " x " << vtor_broj << " = " << prv_broj * vtor_broj << endl;
                    break;
                    case 4:
                       cout << prv_broj << " : " << vtor_broj << " = " << prv_broj / vtor_broj << endl;
                    break;
                    default:
                        cout << "Ve molam vnesete 1,2,3 ili 4" << endl;
                 }  
              case 2:
                 cout << "Pogodi gi broevite od 1 do 100" << endl;
                 cout << endl;
                 srand(time(0));   
                 int odbran_broj = rand() % 100 + 1; 
                 int pogodok = 0; 
                 int broj_pogodoci; 
   
                 for(broj_pogodoci = 0; pogodok != odbran_broj; broj_pogodoci++)
                 {
                 cout<<"Sto bi sakale da pogodite ? n";
                 cin>>pogodok;
     
                 if(pogodok < odbran_broj)
                   cout<<"nTvojot pogodok e pomal od brojot!!! n n";
                   else if(pogodok > odbran_broj)
                      cout<<"nTvojot pogodok e pogolem od brojot!!! n n";
                       }
                       cout<<"nGo pogodi brojot !!! n"
                        <<"Go pogodi brojot pri "<<broj_pogodoci<<" obidi.";   
                 break;
           }          
}
else 
{  
           cout << endl;
           cout << "aVnesovte pogresna lozinka, dali sakate da se obidete povtorno ( 1 / 2 ) ? " << endl;
           cout << endl;
           cin >> izbor;
           cout << endl;
start_2:       if (izbor == 1)
           {
                goto start;
           }
           else if (izbor < 1 || izbor > 2)
           {
             cout << "aVe molam vnesete 1 ili 2" << endl;
             cin >> izbor;
             if (izbor == 1)
             {
                  goto start_2;
             }
             else if (izbor == 2)
             { 
                return 0;
             }
           }
           else 
           { 
             return 0;
           }
}           

system ("pause");
return 0;

}
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
<< ime.c_str()
<<" ti imas "
<< godini.c_str()
<<" godini "
<<" zivees vo "
<< mesto.c_str()<<
" naj omileno nesto ti e "
<< nesto.c_str()<< endl;

Ovie redovi ne gi svakam. Kako se pristapuva so toa blabla.c_str() ?
На почетокот декларира празни стрингови,после тие ги полни со инпутот од корисникот,и после како полни ги покажува,дали свати ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
@''TcM>>
Prvo ke otvoris biblioteka <string> go stavis :
string blabla = "";
prazen string ^
cin >> blabla;
i posle cout << "hi"<<blabla.c_str ()<< endl;
svati li :chudenje:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
:LOL:Svativ ok fala, nego me zbuni deka vidov String u C++ (ne sum znael deka i tamu ima) a bidejki sea ucam Java i tamu go koristam toa String...inace svativ ok fala....
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
i posle cout << "hi"<<blabla.c_str ()<< endl;
А зошто ти е .c_str воопшто?

Без да комплицираш, истото можеш да го добиеш уште поедноставно, и посфатливо за почетници:

cout << " Vasheto ime e: " << ime << " , Vasheto prezime e : " << prezime << " Zhiveete vo: " << mesto << endl;


Инаку.. Добро е :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Да,и јас го забележав тоа,но заборавив да пишам,можеш едноставно да го направиш тоа со,декларирање на стринг,и после го полниш со инпутот од корисникот,а .c_str се користи доколку сакаш да повторуваш некој текст повеќе пати,(да не се мачиш да пишуваш) :)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Функцијата c_str() се содржи во string класата и служи за конвертирање на стрингот во обична низа од карактери.
И најчесто се повикува кога некоја функција или оператор не прифаќа стринг туку низа од карактери. Сепак операторите << и >> мислам дека поддржуваат стринг па c_str() не е потребна овде.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
Добро па човек на грешките се учи,
сепак јас сум почетник:)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
А ај вејќе и онака коа сум тука да ви постирам и јас еден мој код што го напраив за време на летото (онака од досада)...
Код:
#include <cstdlib>
#include <iostream>

using namespace std;

class Licnost
{
   private:
       char ime[20];
       char prezime[20];
       int godini;
   public:
       Licnost(char im[]="asd",char pr[]="dsa",int god=0){
         strcpy(ime,im);
         strcpy(prezime,pr);
         godini=god;
         }
     void setIme(char im[]){
       strcpy(ime,im);
       }
     void setPrezime(char pr[]){
       strcpy(prezime,pr);
       }
     void setGodini(int god){
       godini=god;
       }
     char *getIme(){return ime;}
     char *getPrezime(){return prezime;}
     int getGodini(){return godini;} 
};

int main(int argc, char *argv[])
{
  cout<<"-------------------------------------------------"<<endl;
  cout<<" Produced by: Ivo"<<endl;
  cout<<"_________________________________________________"<<endl<<endl<<endl;
  
  int broj;  
  cout<<"Za kolku licnosti ke vnesuvas podatoci:"<<endl;
  cin>>broj;
  cout<<endl;
  
  Licnost Licnost[broj];
  char x[20];
  char y[20];
  int z;
  
  for(int i=0;i<broj;i++)
  {
    cout<<"Vnesi podatoci za "<<i+1<<"-ta Licnost"<<endl;
    cout<<"Ime: ";
    cin>>x;
    Licnost[i].setIme(x);
    cout<<"Prezime: ";
    cin>>y;
    Licnost[i].setPrezime(y);      
    cout<<"Vozrast: ";
    cin>>z;
    Licnost[i].setGodini(z);
    cout<<endl;
  }
  
  cout<<"Vnesi dali sakas da se sortiraat po:"<<endl;
  cout<<"1.Azbucen red od Ime"<<endl<<"2.Azbucen red od Prezime"<<endl<<"3.Po vozrast"<<endl;
  int izbor;
  cin>>izbor;
 
  switch(izbor)
  {
         case 1:
             for (int i=0; i<broj-1; i++)
             for (int j=i+1; j<broj; j++)
             {
               char tempIme1[20];
               char tempIme2[20];
               strcpy(tempIme1,Licnost[i].getIme());
               strcpy(tempIme2,Licnost[j].getIme());
                                      
               int brojac=0;
               while(tempIme1[brojac]==tempIme2[brojac])
               brojac++;               
                if(tempIme1[brojac]>tempIme2[brojac])
               {
                 char tempIme[20];
                 char tempPrezime[20];                 
                 int tempGodini;                                  
                  strcpy(tempIme,Licnost[i].getIme());
                  strcpy(Licnost[i].getIme(), Licnost[j].getIme());
                  strcpy(Licnost[j].getIme(),tempIme);
                  strcpy(tempPrezime,Licnost[i].getPrezime());
                  strcpy(Licnost[i].getPrezime(), Licnost[j].getPrezime());
                  strcpy(Licnost[j].getPrezime(),tempPrezime);
                  tempGodini=Licnost[i].getGodini();
                  Licnost[i].setGodini(Licnost[j].getGodini());
                  Licnost[j].setGodini(tempGodini);
               }
                   
             }
             cout<<endl;
             cout<<"********************************";
             cout<<endl;
             for (int i=0; i<broj; i++){
              cout<<endl;
              cout<<" "<<Licnost[i].getIme();
              cout<<" "<<Licnost[i].getPrezime()<<" - ";
              cout<<Licnost[i].getGodini();
              }cout<<endl<<endl;
             cout<<"********************************";
             cout<<endl<<endl;
              break;
              
         case 2:
             for (int i=0; i<broj-1; i++)
             for (int j=i+1; j<broj; j++)
             {
               char tempPrezime1[20];
               char tempPrezime2[20];
               strcpy(tempPrezime1,Licnost[i].getPrezime());
               strcpy(tempPrezime2,Licnost[j].getPrezime());
                                      
               int brojac=0;
               while(tempPrezime1[brojac]==tempPrezime2[brojac])
               brojac++;               
                if(tempPrezime1[brojac]>tempPrezime2[brojac])
               {
                 char tempIme[20];
                 char tempPrezime[20];                 
                 int tempGodini;                                  
                  strcpy(tempIme,Licnost[i].getIme());
                  strcpy(Licnost[i].getIme(), Licnost[j].getIme());
                  strcpy(Licnost[j].getIme(),tempIme);
                  strcpy(tempPrezime,Licnost[i].getPrezime());
                  strcpy(Licnost[i].getPrezime(), Licnost[j].getPrezime());
                  strcpy(Licnost[j].getPrezime(),tempPrezime);
                  tempGodini=Licnost[i].getGodini();
                  Licnost[i].setGodini(Licnost[j].getGodini());
                  Licnost[j].setGodini(tempGodini);
               }
                   
             }
             cout<<endl;
             cout<<"********************************";
             cout<<endl;
             for (int i=0; i<broj; i++){
              cout<<endl;
              cout<<" "<<Licnost[i].getPrezime();
              cout<<" "<<Licnost[i].getIme()<<" - ";
              cout<<Licnost[i].getGodini();
              }cout<<endl<<endl;
             cout<<"********************************";
             cout<<endl<<endl;
              break;
              
         case 3: 
             for (int i=0; i<broj-1; i++)
             for (int j=i+1; j<broj; j++)
             {
               if(Licnost[i].getGodini()>Licnost[j].getGodini())
               {
                 char tempIme[20];
                 char tempPrezime[20];                 
                 int tempGodini=0;                                  
                  strcpy(tempIme,Licnost[i].getIme());
                  strcpy(Licnost[i].getIme(), Licnost[j].getIme());
                  strcpy(Licnost[j].getIme(),tempIme);
                  strcpy(tempPrezime,Licnost[i].getPrezime());
                  strcpy(Licnost[i].getPrezime(), Licnost[j].getPrezime());
                  strcpy(Licnost[j].getPrezime(),tempPrezime);
                  tempGodini=Licnost[i].getGodini();
                  Licnost[i].setGodini(Licnost[j].getGodini());
                  Licnost[j].setGodini(tempGodini);
               }
             }
         
             cout<<endl;
             cout<<"********************************";
             cout<<endl;
             for (int i=0; i<broj; i++){
              cout<<endl;
              cout<<" "<<Licnost[i].getGodini()<<" - ";
              cout<<Licnost[i].getIme();
              cout<<" "<<Licnost[i].getPrezime();
              }cout<<endl<<endl;
             cout<<"********************************";
             cout<<endl<<endl;
              break;
         default:
             cout<<endl; 
             cout<<"!IZBRAVTE POGRESNA OPCIJA, OBIDETE SE POVTORNO! -TOKMAK-"<<endl;
             cout<<endl;
                       
  }     
  
  
  system("PAUSE");
  return EXIT_SUCCESS;
}
Se nadevam deka e dobar :D
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
_KIKO_ тоа се прави со додавање на следниов код, \a ,има уште некои такви.
 

kris.com

Intern
18 јануари 2008
11
0
//programa so matematicki operacii
#include<iostream>
using namespace std;
void main()
{
float a,b,zbir,razlika,kolicnik,proizvod;
int izbor;
do
{
cout<<"MENI"<<endl;
cout<<"-----------------"<<endl;
cout<<"1. Sobiranje"<<endl;
cout<<"2. Odzemanje"<<endl;
cout<<"3. Mnozenje"<<endl;
cout<<"4. Delenje"<<endl;
cout<<"5. Kraj"<<endl;
cout<<endl;
cout<<"Vnesete go vasiot izbor!"<<endl;
cin>>izbor;
switch(izbor)
{
case 1:
cout<<"Vnesete go prviot broj: ";
cin>>a;
cout<<"Vnesete go vtoriot broj: ";
cin>>b;
zbir=a+b;
cout<<a<<"+"<<b<<"="<<zbir<<endl;
break;
case 2:
cout<<"Vnesete go prviot broj: ";
cin>>a;
cout<<"Vnesete go vtoriot broj: ";
cin>>b;
razlika=a-b;
cout<<a<<"-"<<b<<"="<<razlika<<endl;
break;
case 3:
cout<<"Vnesete go prviot broj: ";
cin>>a;
cout<<"Vnesete go vtoriot broj: ";
cin>>b;
proizvod=a*b;
cout<<a<<"*"<<b<<"="<<proizvod<<endl;
break;
case 4:
cout<<"Vnesete go prviot broj: ";
cin>>a;
cout<<"Vnesete go vtoriot broj: ";
cin>>b;
kolicnik=a/b;
cout<<a<<"/"<<b<<"="<<kolicnik<<endl;
break;
case 5:
break;
}
}while(izbor=!5);
}


*** Sakav da ja napravam so klasi i objekti, megutoa naidov na problem, pa ova mi se vide poefikasna varijanta.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
@''TcM>>
dobar program samo da moze da gi zacuva podatocite ke bide interesno:bravo::bravo::bravo:
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
*** Sakav da ja napravam so klasi i objekti, megutoa naidov na problem, pa ova mi se vide poefikasna varijanta.
Не е ништо тешко. Ако сакаш да ја решиш со класи пробај со пријателски функции со предефинирани оператори и нема да има проблеми. Баш таква еднаш ни дадоа на факултет, само што требаше да се собираат дропки наместо цели броеви, кое е поуниверзално и поматематички :D

@''TcM>>
dobar program samo da moze da gi zacuva podatocite ke bide interesno:bravo::bravo::bravo:
Па може да бидат зачувани со тоа што ќе се креираат фајлови каде ќе се чуваат податоците. :)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Па може да бидат зачувани со тоа што ќе се креираат фајлови каде ќе се чуваат податоците. :)
А ќе можеш ли накратко да ми објаснеш како се креираат фајлови. Зошто не не учеле нешто такво на факс па затоа немам појма...
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Значи, како прво треба да се знае дека има 3 вида на датотеки: влезни, излезни, влезно-излезни. Во С++ функциите за операции со датотеки се сместени во посебни библиотеки: fstream, ifstream, ofstream, и кога сакаме да работиме со нив, просто на почетокот на програмата се запишува
Код:
#include<fstream>
Исто така треба да се знае дека постојат физички датотеки и логички. Физичките се тие кои што се запишани на надворешна меморија. Во програмите се користат посебни типови на променливи со кои се симулираат физичките датотеки, т.е. на некој начин се вршат операции врз нив, а потоа ако сакаме се обработува резултатот во физичките датотеки.
1. Влезни датотеки
Типот на променливите за влезна датотека ifstream, и се декларира:
Код:
ifstream imeNaPromenliva
За да се читаат податоци од влезна датотека, треба да и се придружи променлива од тип ifstream со:
Код:
imeNaPromenliva.open(imeNaDatoteka)/*Каде што imeNaPromenliva e името на променливата за влезна датотека; imeNaDatoteka е името на физичката датотека и open е функција за отворање на датотеката која е дефинирана во <fstream>*/
.

На пример, со dat.open("Datas") се поврзува датотечната променлива за влезна датотека dat со физичката датотека "Datas" за читање податоци од неа.

2. Излезни датотеки

Типот на променливи за излезна датотека е ofstream.
Декларација:
Код:
ofstream ImeNaPromenliva;
За да може да се запишат податоци во физичката излезна датотека мора да и се придружи променлива од тип ofstream:
Код:
ImeNaPromenliva.open(ImeNaDatoteka);
Пример:
Код:
ofstream Output;
Output.open("ImeNaDatoteka");
Со ова, датотеточната променлива за влезна датотека се поврзува со соодветната физичка датотека.

3. Влезно-излезни датотеки

Декларација на променлива од овој тип:
Код:
fstream ImeNaDatoteka;
Поврзувањето на променливата со физичката датотека се врши на истиот начин како и кај влезни или излезни датотеки. Но, разликата е што, тука мора да се нагласи за што уствари се отвора датотеката, зашто во влезно излезните датотеки има повеќе начини за отварање на датотеката, т.е. се контролира режимот на работа со дадена датотека, кои се зададени со параметри. Како и да е, основниот начин би бил:
Код:
ImeNaPromenliva.open(ImeNaDatoteka, parametar);
каде што, параметрите се:
Код:
ios::in //vlezna datoteka
ios::out // izlezna datoteka
ios::app //izlezna datoteka za dopisuvanje na krajot
ios::ate // otvora postoecka datoteka i go bara krajot na datotekata
ios::nocreate // otvora datoteka samo ako postoi
ios::noreplace //otvora datoteka samo ako ne postoe
ios::trunc //otvora postoecka datoteka i ja brise starata sodrzina
ios::binari // otvora datoteka vo binaren mod
И така, ако сакаш на пример, да поврзеш променлива за влезно излезна датотека со физичка датотека со режим на работа влезна, пишеш:
Код:
ImePromenliva.open("ImeNaDatoteka",ios::in);
После крајот на работа со секаква датотека таа треба да се затвори со функцијата close(), т.е.
Код:
ImeNaPromenliva.close();
Hope I helped :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,519
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно