1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проект - Quadro P2000 "backplate"

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Costigan_Jr, 28 Февруари 2019.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,832
  3,948
  5 Јули 2013
  Ви го претставувам најновиот модел на Nvidia
  PROBA.22.jpg
  Мала шала. Се работи за модел кој го дизајнирав за 3Д принтање.
  Сакав да биде едноставен за монтажа и демонтажа, без потреба од алати. Едноставен и со можност да се надогради со LED осветлување на логото. Тоа ќе следува откако ќе имам убаво испринтан примерок и ќе поставам и фотографии кога ќе има стигнам до тој стадиум со овој проект.

  Според дизајнот може да заклучите што послужи како инспирација(RTX серијата). Не дека е најубав дизајн, туку заради тоа што е моментално тој во тренд.

  Причини поради која се решив да го направам овој дизајн беше претерано лошиот фабрички дизајн на Quadro картичките. Истиот не прави модификации на ладењето(иако првично имав таква идеја.Планирав да ставам Noctua 92mm нископрофилен вентилатор, но цената е претерано висока. Друга причина беше што графичката троши макс. 75W и не се оверклокува,одн. е заклучена :cry:). Истовремено, сакав да изгледа естетски убаво, така да вториот вентилатор е лажен и е тука само за изглед :) Дизајнот е правен да може да се принта без проблем.

  Поставувам повеќе слики, секако ги имам.
  combo-1.jpg combo-2.jpg combo-3.jpg PROBA.16.jpg PROBA.17.jpg PROBA.18.jpg

  Како ви се допаѓа?
   
  На itstheigyg, boksata, Tajson и уште 22 други им се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  10,020
  9,653
  24 Јуни 2009
  Машко
  Fabulous ;)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,397
  3,730
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мене повеќето ми личе ко звучна кутија.
   
  На gOJDO и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,214
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  прав си, ама чим ја легни на слотот долу, нема да се гледаат „звучниците“ :) онтопик, браво за трудов :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Futuristic. I like it!:)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,397
  3,730
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Повеќе ке ја личе со рамна површина да биде кај вентилаторите и со ргб вентилатори односно кругот да се менува во кружно ргб ротирачко светло.
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Топ! Само мислам доволен е и еден фен. Ртх со еден фен дизајн :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,982
  4,218
  28 oктомври 2008
  Каков RGB, какви ротирачки кругови. Ова е 3D рендер картица не е копачка машина. RGB на Quadro е чисто богохулење...
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,763
  3,214
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  попрајме ако грешам, ама мислам дека се сите со два вентилатори ? барем за фаундерс едишн

  edit: да, со еден вентилатор е р2000, ама вака многу по кул ми изгледа :)
   
  На Sludge.Factory и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 10. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  142
  414
  9 Август 2010
  Одлично изгледа, браво!
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,266
  8,662
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Машала брат, секоја чест

  Мислиш на ѓурулти-кутија?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  602
  779
  25 Февруари 2016
  Машко
  Да издизајнираш едно дваесетина вентилатора, провев да прават во градов наш ;), онтопик одлично изгледа :).
   
Слични теми
 1. daniel111
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  987
 2. atanastanas
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  3,431
 3. Tehnologiva
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,308
 4. -Ata-

  Проценка Quadro 600

  Одговори:
  1
  Прегледи:
  475
 5. Costigan_Jr
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  3,592
Вчитување...

Сподели

Вчитување...