1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Продолжен кабел преку UPS

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од skullmonkey, 19 Септември 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сакам три монитори да ставам на еден продужен па тој да оди на упс.
  Од досегашно искуство муслам нема да има проблем, не е тоа некоја струја но за посигурно да прашам.
  Што се случува ако премногу уреди се врзани на еден штек? На моево има 4 што се врзани на батеријата и два што се само под стабилен напон. Socomec е ипс-от. Може да се зезне батерија или целото упс?
  Фала.
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,618
  7,687
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Се зависи колку VA е UPS-то и колку трошат мониторите. Пошто се монитори не би требало повеќе од 25-30W по парче, грубо 90W. Продужниот нема врска. И не можеш на исправно УПС да му „направиш“ нешто, ако влечат уредите повеќе, побрзо ќе се испразни. Додека е на штеќер би требало да има бајпас.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Така и си мислев. Фала ти.
   
 4. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  436
  341
  11 Декември 2009
  Во твојов случај е ОК.
  Инаку секако дека има врска и продолжниот кабел и VA од УПС-от. Јас на мојот УПС (Power Walker 2000va), ако уклучам еве да речеме Фен за коса од 2000w, тогаш иако е во штекер, самиот исклучува. Мислам дека има некоја заштита, без разлика дали е на бајпас
  Може ова е случај само со овој УПС, имам 2 и двата исто се однесуваат ако се преоптеретат
  Истото важи и за продолжниот кабел
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мене принтерот ско ми е уклучрн на батеријата коа ќе повлече струја за да принта свири упс заштитата.
  Повлекува многу струја. Затоа ставаат и штекови кои не се на батерија.
   
 6. krema

  krema
  Professor

  11,058
  10,565
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако се само мониторите на упеесот немај гајле.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Тоа ќе биде. И усб хаб.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,058
  10,565
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мачји кашаљ е тоа :)
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...