1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Продажба на предмети од минимална вредност

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од psyside, 26 Август 2017.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Ме интересира логиката, позади продавање на продукти од 50/100 денари?

  Каде иде се тоа? двоиш време, губиш од истото - вртиш телефони, па некој е зафатен некој не, договарање - се спремаш патуваш да го продадеш предметот, и се тоа за да земеш 50 или 100 денари?

  Не е ли подобро да го дадеш на некого, па дури и да ти скапува дома?
   
  На Daniel86, Fredy, Speedster и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Ron0n

  Ron0n
  Gaining Experience

  112
  208
  18 ноември 2010
  Машко
  Многу добро прашање. Јас лично никогаш не би ни се закренал да продавам предмет кој вреди толку малку пари. Но....

  1) ако имам да кажеме 10000 парчиња од некој евтин продукт (читај: 10000 сата кабли). Па логично е да ги продавам, нема да ги фрлам
  2) ако имам нешто уникатно и што тешко може да се најде, иако е многу евтино (на пример стара hercules VGA картица). На некој ќе му заврши ептен работа, многу тешко се наоѓа, а не вреди ич. Иако, јас лично би дал како поклон ваков предмет, искрено би ми паднало глупо да му кажам на некој дека треба 50 денари да ми даде (да не ме сватите погрешно сега...), поарно е компензација во вид на пиво :)
  3) сите луѓе се различни. Некој има вишок време, па може да се тупи со идими-дојдими за 1 евро - чисто колку да не се седи во место :)
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,631
  4 Септември 2008
  Не не таман работа, се знае дека мислам на единечни продукти.
   
 4. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  416
  1 Јануари 2016
  Машко
  ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^

  Темава мислам дека треба да иде нагоре пак

  ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^
   
  На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...