• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продажба на ADSL сплитери во Скопје

 • Ја почнал/а темата
 • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Кажете каде во Скопје може да се најдат сплитери? Многу ми е потребно бидејќи имам АДСЛ врска и многу телефони дома...
 

Force

Intern
25 септември 2008
4
0
Не знам колку телефони имаш ти дома, јас имам три и немам проблем никаков иако оние од t-home велеа дека до телефоните ми е проблемот.
Исто така нема врска ако имаш повеќе тел и се поврзани обично без сплитери.
Само мора сплитерот де е ставен веднаш по приклучокот од телефонскиот приклучок (од надвор).
После тоа можеш да си редиш колку тел сакаш само значи телефоните да не бидат пред сплитерот.
Мислам јасно е.
Позз...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Не знам колку телефони имаш ти дома, јас имам три и немам проблем никаков иако оние од t-home велеа дека до телефоните ми е проблемот.
Исто така нема врска ако имаш повеќе тел и се поврзани обично без сплитери.
Само мора сплитерот де е ставен веднаш по приклучокот од телефонскиот приклучок (од надвор).
После тоа можеш да си редиш колку тел сакаш само значи телефоните да не бидат пред сплитерот.
Мислам јасно е.
Позз...
Јасно е тоа, меѓутоа зградата каде што живеам е нова, така да скоро во секоја соба има посебен приклучок за телефон, што значи дека треба на секој телефон да ставам сплитер... :lut2:
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Сите тие приклучоци по собите доаѓаат од една главна склопка, ако тука не го поставиш сплитерот ќе имаш проблеми
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Сите тие приклучоци по собите доаѓаат од една главна склопка, ако тука не го поставиш сплитерот ќе имаш проблеми
Значи главна склопка немам (освен таа што е долу во влезот на зградата). Исто така нема смисла да ставам сплитер таму бидејќи на што ке ги поврзам телефоните потоа?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,099
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кај тебе во станот, мора да има еден главен кабел од кој се дели потоа кон сите соби. Можно е делењето да е скриено, внатрешно во ѕидот.
Прашај ги од куќен совет, или оние што ја правеле зградата.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Во случај да не можеш да ја пронајдеш главната линија ќе мора да користиш еден од приклучоците во станот и ќе ги наредиш сите телефони после сплитерот без дополнителни сплитери, мислам дека ова е единствено функционално решение, можда и грешам. Финтата била пред сплитерот да немаш телефонски апарати.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
@Taurus, да делењето е скриено во ѕидот, меѓутоа и да ја најдам главната склопка и да ставам таму сплитер, не е изводливо после да приклучувам телефони бидејќи пак ке се направи истиот проблем.
@DynamicMK, ќе повторам: НЕ Е ИЗВОДЛИВО БИДЕЈЌИ ТЕЛЕФОНИТЕ МИ СЕ ВО ПОВЕЌЕ СОБИ А СТАНОТ МИ Е НА 2 (ДВА) СПРАТА. Значи не ве прашувам како како да ги поврзам телефоните и слично, туку од каде можам да купам АДСЛ сплитери.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
@тој што ми ја намали репутацијата,
ај те молам објасни ми кое ми е прашањето поставено на првиот пост и зашто се оддалечувате од темата кога ви повторив 100 пати дека не е возможно тоа решение.
ПС, можно е да има сплитери во логинг електроникс во капиштец?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
Има во логин сплитери ја си земав за кабловската..али не сум сигурен дали истите можат и за адсл-от
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Прашај во Телеком. Мактел. Мислам дека ги даваат за 500 денари. Ама не сум сигурен дали мораш да имаш адсл од кај нив...

Јас го имав сличниот проблем. Ако врзеш телефон без сплитер, ќе смета на конекцијата во моментите кога звони и некој ќе крене слушалка, ќе падне конекцијата. Можно е и шум да се јави на телефонот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Прашај во Телеком. Мактел. Мислам дека ги даваат за 500 денари. Ама не сум сигурен дали мораш да имаш адсл од кај нив...

Јас го имав сличниот проблем. Ако врзеш телефон без сплитер, ќе смета на конекцијата во моментите кога звони и некој ќе крене слушалка, ќе падне конекцијата. Можно е и шум да се јави на телефонот.
Да, ми се јавува шум на телефоните а врската ми пага. Фала, ке одам ке проверам таму, мада видов дека и логинг електроникс имаат на WEB страната.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно