Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Продавам Macbook Air М1 13.3" 2021

Статус
Затворена за нови мислења.

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.249
1.493
Планирам да го дадам персоналниов Мек, пошто 99% од времето го користам службениот, и овој ми малтене стои во фиока.
Ова може да се потврди и по колку е користен, односно колку battery cycles има.

Лаптопот е козметички 10/10, нема никакви оштетувања или проблеми по него.
Купен од MediaMarkt Холандија на 10.08.2021 (ја имам и фактурата дома некаде низ документи)

500 GB
8GB RAM
8-core CPU
8-core GPU

Space Gray боја
(намерно го бирав со 8-core GPU, мислев дека некад ќе гејмам нешто дота на него, но после 2-3 партии брзо ми мина меракот за гејмање на вакво мало машинче. Сепак мислам дека вадеше некаде 80-100 FPS Low settings)
Cycle count: 42
Батерија држи ненормално многу, по 10+ саати ко ништо, со light користење (browsing и понекогаш development)

Лаптопот е ептен „лесен“ и многу комфортен за користење.

Ќе ве замолам за проценка.

Лаптопот иде на продажба за 66.000мкд. Прифаќам уплата и со крипто.
Без замени, немам потреба за друг лаптоп, компјутер, телефон и слично.

Некоја слика може да се виде тука.
 
Последна промена:

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.206
649
41 циклус и не дека е малце користен, лаптопот држи батерија околу 15-16 часа на едно полнење. Претпоставувам некаде околу 60-65.000 мкд (поради хард дискот) со оглед на тоа што на форумов се продаваа нови про верзии за помалце од 70.000 мкд.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.249
1.493
Фала за исправката. Никад не сум мерел точно колку држи батерија, од осет реков дека е многу (споредбено со службениот Intel i9-ка кој едвај држи 3-4 часа) а не знам дали е точно 8 или 16 часа :D
(исто и за cycle count)
У секој случај импресивни перформанси извадоа со М1.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.245
12.352
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Нов во ајстајл е 84000. Според таа цена Јас лично сметам дека 10-20% пониско е цена која може да ја бараш на форумов.

Малку е незгодно да се дадат проценки. Заради повисоката цена, овој модел не е баран како базичниот 7 core/256 GB.

Пробај со највисока цена па потоа ќе видиш како ќе биде.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.333
9.074
Нов во ајстајл е 84000. Според таа цена Јас лично сметам дека 10-20% пониско е цена која може да ја бараш на форумов.

Малку е незгодно да се дадат проценки. Заради повисоката цена, овој модел не е баран како базичниот 7 core/256 GB.

Пробај со највисока цена па потоа ќе видиш како ќе биде.

Многу е специфична ситуацијата - модел кој ретко се купува, а е помоќен во многу мал број на случаи од обичниот. Ова може да му годи на некој што бара повеќе простор отколку јадро на графичка.

Според мене -30% од цената во iStyle заради специфичноста на моделот, со обзир на тоа дека ако го стави -20% ќе дојде бајаги поскап и од стандардниот MacBook Air НОВ.
Значи меѓу 55-58к би рекол.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.249
1.493
Ви благодарам на сите за проценките.

Лаптопот иде на продажба за 66.000 мкд.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.249
1.493
@Fatal1ty_ пошо новата тема за продажба на лаптопов ми беше избришана со коментар „dupla", дали ќе може да се смене тагот/насловот на оваа од проценка во продажба ?

Благодарам.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.245
12.352
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
@DonFrozex ќе си земам за слобода да ти одговорам. Штом во тема за проценка ОП наведе цена, таа автоматски е оглас и коментари под постот со цена не се дозволени. Насловот не се менува се додека ОП не реши да ја затвори темата.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.415
2.286
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
РАМ не е напишано (да, на сликите може да се види, ама треба да го пишува и во огласот)

8GB
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.249
1.493
РАМ не е напишано (да, на сликите може да се види, ама треба да го пишува и во огласот)

8GB
Ах, добра забелешка. Фала Дамјан, едитирано.


@gokica фала на инфото, го имам испуштено моментот дека може да се смени и наслов/таг на тема (веројатно од некој скорашен апдејт е)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.096
Мислења
955.363
Членови
34.503
Огласи
2.307
Најнов член
raimraim.
На врв Дно