• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продавам користен лаптоп Asus X54HR

 • Ја почнал/а темата
 • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
219
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Здраво. Продавам користен лаптоп.

Asus X54HR купен 2013та. На ново беше 400 евра.

Батеријата цркна, а пуњачот изгоре.
Купив нова батерија за тој модел. Држи саат време. Новата батерија кошташе 1800 денари.
Пуњачот го заменив со Хантол повеќе наменски пуњач. Кошташе 1200 денари на ново.

Иначе, малце екранот прелева бои кога се пушта лаптопот ама после си работи добро.
Еднаш е чистен. За сурфање е добар.
Има и графичка картица ама треба време дур се вчита графиката во меморија ако играте. Да, изводливо е играње на слаби поставки или некои постари игрици.

Ставив Убунту. Имам це-де со драјвери за Виндоус 7 за основни делови на лаптопот.
Драјвери за графичката се симнуваат од сајтот на А-Ем-Де.
Само најновите драјвери за графичката за Виндоус 7 правеа црн екран. Не знам зошто така, па од тука ставив Убунту.

Еве тука драјвери за графичката за Виндоус 7: amd-radeon-hd-7470

Иначе, Виндоус 10 нема да работи на лаптопчево пошто бара минимум 4 гига работна меморија.

Делови:
Процесор: Intel Pentium B960 Dual Core
RAM: 4 гигабајти, 1 гигабајт доделен на графичката
диск: 500 гигабајти
графичка: AMD Radeon HD 7470
екран: 15.4 инчи
поддржава HD видео.
DVD Rom Drivе
приклучок/излези за HDML и VGA

Продавам:
1. Лаптопот, 4500 денари
2. Батеријата 1000 денари
3. Хантол пуњачот, 800 денари. Може и без пуњач ако имате свој.
4. Торбица за лаптопот што дојде со него кога го купив може беспари.

Пишете ми порака, ќе ви пратам телефон.

20200908_111937.jpg
20200908_111951.jpg
20200908_112242.jpg
20201208_173851.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
219
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ново:

Се потрудив малце, испадна дека на цедето на сликата погоре има и драјвери за самата графичка. Сега се инсталирани и работи и графичката, и екранот се пушта како што треба на Виндоус 7.

Да, активиран е Виндоусот.

Исто е се со цената. Значи, тие драјвери во линковите не работат. Сите драјвери за Виндоус 7 се на це-де-то вклучително со безжична мрежа, Етернет итн.

Сум заборавил како се инсталирале драјвери за графичката :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,333
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно