1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Продавам DDR4 3000 (Ryzen компатибилен)

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од Costigan_Jr, 28 Декември 2018.

 1. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Продавам 8 x 4GB GSKILL RIPJAWS IV 3000MHz, со SAMSUNG чипови, компатибилен и со Ryzen платформа. Сите се купени заедно и имаат гаранција уште 3 години отприлика ( Нексио ).

  Користени се на X99 платформа ( од таму и 8x4GB ).

  Се работи за оваа меморија
  https://www.gskill.com/en/product/f4-3000c15q-16grr

  Во прилог се информации отчитани од меморијата
  1.PNG Capture.PNG


  Цени:

  2x4GB - 4000 денари
  4x4GB - 7500 денари
  8x4GB - 14500 денари
   
  На gremlin, enes.s1, DennyMK и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  ram-garancija.jpg
  Додека се трудам да ја најдам таа една година што летнала некаде без мое сознание, во прилог е гаранцијата за меморијата. Значи уште точно 2 години.
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Остануваат уште 6х4GB.
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Тестирано на 3000MHz, во пракса потврдена теорија. Рамот е компатибилен со Ryzen.
  ping @rippermkd @shifty
  CPU.PNG MB.PNG RAM.PNG slot2.PNG slot4.PNG
   
  Garfield', gremlin, rippermkd и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Резервирани 2x4GB.

  Остануваат уште 4x4GB.
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Остануваат уште 4x 4GB.

  2x4GB - 4000 денари
  4x4GB - 7500 денари
   
 7. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  bump
   
  На GenOcide му/ѝ се допаѓа ова.
 8. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Резервирани 2x4GB.
   
  На GenOcide му/ѝ се допаѓа ова.
 9. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
 10. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
 11. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  2x4GB = 3800 ден.
  4x4GB = 7200 ден.

  Под гаранција уште 2 години. Работи перфектно на Ryzen на декларираните фреквенции и тајминзи без никакво рачно подесување. Со едноставно вклучување на XMP профил во BIOS и избирање на фреквенција од 3000MHz. Нема потреба од користење на калкулатори за тајминзи и никакви главоболки.
  Ги користев во мојата конфигурација од потпис ( Ryzen 1700) цел месец и немав апсолутно никакви проблеми. Перформансите се околу 42000/42000/40000 MB/s (read/write/copy) со околу 76ns латенција со тајминзи 15-15-15-35-2T.

  Clipboard04.jpg
  Clipboard02.jpg
   
 12. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Вторник доаѓам во Скопје, ако некој ги сака можам да ги понесам со себе.
  Воедно и нови цени, багатела, со оглед на спецификациите. Замена прифаќам само за евра или долари. :cool:
  2x4GB = 3500 ден.
  4x4GB = 7000 ден.
   
 13. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  2x4GB = 3400 ден.
  4x4GB = 6600 ден.
   
 14. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  2x4GB резервирани

  Остануваат уште 2x4GB, по иста цена.
   
 15. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
 16. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  2x4GB = 3300 денари
  4x4GB = 6500 денари
   
 17. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Цената не е фиксна, примам понуди во ПП.
   
 18. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
 19. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  2x4GB - 3200 денари
  4x4GB - 6300 денари

  под гаранција, одличен рам,со одлични тајминзи. Ја спуштам цената за да не ми стои така.
   
 20. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
  Ја спуштам цената на 3000 од пар во ограничен рок. После тоа ќе одат во нова конфигурација и ќе се повлечат од продажба.
   
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013
 22. VerifiedUsers Overlay
  Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,893
  3,904
  5 Јули 2013

Сподели

Вчитување...