1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Продавам 5960Х и Asus X99 Deluxe

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од xenon, 6 Декември 2018.

 1. VerifiedUsers Overlay
  xenon

  xenon
  Guru

  3,862
  9,588
  15 Јануари 2011
  Машко
  Се продава:
  процесор: Интел 5960Х - 8 cores, 16 threads, 20MB cache.
  матична: Asus X99 Deluxe

  [​IMG]

  Прв сопственик, користен во нормални услови, непушачка / климатизирана просторија, ладен од Noctua NH-D15 (ладилникот не влегува во цена но може да се договориме и за него). Можно е договор и за рам меморијата и останати компоненети т.е. да се склопи цела конфигурација околу овие компоненти.

  Цена 45000 ден.
  тел. 070673024
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  574
  294
  15 Декември 2013
  Машко
  Не е малце скап сетов, со оглед на тоа што е 4 години стар, а друга работа е што моментално имаш 9900K+Z390 за иста цена и имаат сличен перформанс, со тоа што некаде 9900К треба да е подобар поради појак клок. Не дека не e добар сетов, далеку од тоа, а споредувам меинстрим платформа со воркстејшн, тоа доста кажува колку напреднале работиве. :)
   
  gOJDO, Costigan_Jr и на mdeni им се допаѓа ова.
 3. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  5,785
  7,695
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ама па немаш 9900К+Z390 на старо ;)
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VerifiedUsers Overlay
  xenon

  xenon
  Guru

  3,862
  9,588
  15 Јануари 2011
  Машко
  Ќе го праиме ефтин, варијанта со 6800К
  Intel 6800K + Asus X99 Deluxe за 30000 ден.

  Држи забелешката што си ја дал, но сепак ова е хардвер платен 85000 ден. пред 3 години, се работи за workstation класа со 40 x PCI-e ленти, поддршка за Xeon процесори кои сега се наоѓаат за доста прифатливи цени и ниво на изработка и стабилност класи над mainstream платформите како Z*** и сл.

  9900К моментално е 36000 денари, Asus Deluxe класа на плоча за него би била накај 22000 денари (Maximus XI) т.е. без 58000 денари не се поминува, а пак се добиваат само 16x pci-e ленти.

   
  Последна промена: 6 Декември 2018
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  574
  294
  15 Декември 2013
  Машко
  Е втората варијанта е веќе поисплатлива поготово затоа што доаѓа со иста(delux) плоча, а од една друга страна е и евтина
  со оглед на високите цени на интел процесорите.
  Иначе свесен сум дека скапо се платени ама во последниве две години се случи голем пресврт поготово од 7ма на 8ма генерација на интел, па ги бутна цените на постариве воркстејшн платформи/процесори. Иначе на тој што му бркаат работа 40 x PCI-e ленти, quad channel е одлична опција. :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  757
  1,242
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 7. VerifiedUsers Overlay
  xenon

  xenon
  Guru

  3,862
  9,588
  15 Јануари 2011
  Машко
 8. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Guru

  7,585
  9,358
  23 Јануари 2008
  Манга
  имаш ;)
   

Сподели

Вчитување...