• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Продавач на еBay на суд за продажба на пиратски софтвер и кражба на идентитет

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
23 годишниот Jeremiah Joseph Mondello од Орегон - САД, во Средата се изјаснил како виновен по обвиненијата на судот за продажба на пиратски софтвер и кражба на идентитет.
Тој отворил илјадници аукции за продажба на нелегален софтвер, користејќи преку 40 фиктивни user names и online payment accounts во периодот Декември 2005 - Октомври 2007. Mondello заработил преку 400.000 долари од продажбите.

Mondello исто така признал дека крадел лични податоци за да отвори payment accounts на име на жртвите. Тој користел keystroke logger за да ги добие имињата на жртвите, банкарските сметки, лозинките и сл.

Mondello го очекува казна до 27 години затвор и парична казна од 500.000 долари. Случајот на Mondello се оценува како "голема победа во борбата против продажбата на пиратски софтвер преку еBay". Во продолжение на случајот на Mondello, SIIA (Software and Information Industry Association) објави дека имаат подготвено уште 9 други случаи против продавачи на пиратски софтвер или вкупно 26 случаи оваа година.
:rolleyes:

Извор: ITworld
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Уууу.. Многу голема казна.. За убиства ги судат по 10 години, што им е на овие :)

Кибер криминалец кој излегува од затвор на 50 години.. Ццццц. Сигурно ќе му ја намалат казната после некоја година за добро однесување или ќе го пуштат на условно со некоја забрана за користење на компјутери и слично :p
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Многу голема казна тоа... :ermm:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Е па очигледно со високите казни одлучно се борат против кибер криминалот и пиратеријата. :rolleyes: Инаку и јас мислам дека казната е превисока.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
335
превисока е казната нема шо... ама и за сериски убијци даваат смртна казна а не затвор... и навистина е ова најзакон борба против сајбер криминалот... исто како што рече господинот АМД вентилатор:))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ма ајде... да се утепа човек подобро ќе поминете .. а ова.. блах ..

Арно кажа Андијески, ќе го пуштат на условно по некоја година
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно