Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Procredit - Кредит за фриленсери

bread

Intern
1 декември 2022
5
4
Често ве читам, ретко ви пишувам. :D

Само што забележав дека Procredit има опција за кредит (вклучувајќи станбен) за фриленсери. Прв пат гледам ваква опција кај нас. Ме интересираат вашите мислења/искуства. :geek:

 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.017
17.977
Во Прилеп имаа фенси филијала од 300 квадрати, потоа се префрлија во 150 квадрати и на крајот во 50 со нула веаботени (true story)

За било каков проблем треба да одиш во Битола (на пример ти истекува картичка, треба потпис итн.)

Чисто да ви створам слика за што банка се работи.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.249
1.451
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Да се надоврзам на @FLEGMA. Во Кичево затворија филијалата. Пропаѓаат кроце покроце едноставно кажано.
 

dddragan

On your way to fame
12 август 2014
393
527
Не би рекол дека пропаѓаат, туку не се замараат со “ситни” пари веќе. Колку што знам не им е целта што повеќе клиенти да соберат, туку поквалитетни. Затоа и почнаа да тргаат банкомати и некои филијали да ги затвараат.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
434
499
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Истото го прават Уни банка веќе подолго време, со тргање на банкомати (и ти продаваат пакет од 99ден месечно за од кај сакаш да извајш кеш без провизија) и тргаат филијали кај шо е нерентабилно работењето. Околу прашањето, и мене ме интересираат условите па се надевам дека ќе имам време да ги истражам малку повеќе деновиве.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.017
17.977
"Ситни пари", "нерентабилно работење"
Читате ли вие што пишувате? Како да сме на Фемина.

Апашки банки се ова. Требало да платиш пакет за да вадиш пари и тоа ви изгледа како супер опција, така?

Да патуваш во друг град за да "овериш", да платиш за да ги вадиш сопствените пари пошто овие не се способни да хендлаат еден шугав банкомат?

Ова вам ви изгледа во ред? Браво!
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
993
1.025
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Јас па не гледам ништо посебно да нудат во споредба со другите банки.
Ако имаш договор и редовни примања на сметка, со секоја банка ќе најдеш опција за кредит денеска. Мислам дека и тука на форумов имаше неколку членови што имаа земено станбен кредит како фриленсери.
Овие само биле доволно паметни да напишат една страна специјално да потенцираат.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.870
4.679
Во Прокредит банка може да се префрлаат пари без провизија во сите земји каде што работи банката, а тоа се Германија и повеќето земји од југоисточна Европа.
На нивните банкомати може да се вадат евра од девизна сметка, а денари без провизија до трипати месечно на кој било банкомат од други банки. Најнапред се со дигитализација, за многу услуги каде што во други банки треба да се оди во експозитура, кај нив многу одамна се завршуваат онлајн или телефонски. Затоа и намалија на експозитури, односно на вработени и трошоци. Доста се флексибилни во однос на кредитирање, а цел мислам дека им се мали и средни фирми.
Тарифите им се високи, ама па каде не се.

Не дека ги сакам или ги бранам, само да споделам искуство со нив.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
434
499
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
"Ситни пари", "нерентабилно работење"
Читате ли вие што пишувате? Како да сме на Фемина.

Апашки банки се ова. Требало да платиш пакет за да вадиш пари и тоа ви изгледа како супер опција, така?

Да патуваш во друг град за да "овериш", да платиш за да ги вадиш сопствените пари пошто овие не се способни да хендлаат еден шугав банкомат?

Ова вам ви изгледа во ред? Браво!
Де бре Ванчо, кроце. Споделуваме информации и искуства, никој никого не брани. Кај прочита дека е то супер опција? Имаш искуство со Фемина или шо е работава? Олабај малце.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.812
4.478
Ниту имало ниту ќе има покриминална банка.

Држете се што подалеку!

ПС Банкава преферира да работи со големи цифри пошто таму можат да дрпаат повеќе пари, тоа е точно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.017
17.977
Во ред, миленијалци. Во ред!

"Порастоше пилци појебоше квачку"

Гледам сеуште сте тука и се копрцате. Во земја каде што владата преговара со селото на штрумфовите.


Цитат од бивш вработен во Про Кредит

"стига наредба од горе "мора да пласирате толку и толку милиони евра во кредити" како знаете и умеете. Почнавме да даваме кредити на цигани со тезги, на наши со тезги, на штрумфови со тезги...Од кредитен рејтинг имаа само лична карта и трансакциска. На забелешката дека никад нема да ги наплатиме добивме кус одговор - Вас ич да не ве коли бур. Си имаме правни тимови ние"

Секој на кој му работи барем 20% од сивата мозочна маса ќе си замине од овде.

Ќе го спомнувате вие Флегма, ај ти.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.215
652
"стига наредба од горе "мора да пласирате толку и толку милиони евра во кредити" како знаете и умеете. Почнавме да даваме кредити на цигани со тезги, на наши со тезги, на штрумфови со тезги...Од кредитен рејтинг имаа само лична карта и трансакциска. На забелешката дека никад нема да ги наплатиме добивме кус одговор - Вас ич да не ве коли бур. Си имаме правни тимови ние"
Ова со тезгиве е напуштено уште пред 2010 година, точно е дека било така на почетокот кога се пробивале, но моментално се помеѓу подобрите банки за правни лица, да не речам и најдобри. Не дека и другиве банки не пласираат милиони евра во кредити по секоја цена, затоа сме таму кај што сме како држава.

За физички лица не се баш најдобра опција затоа што имаат многу малце филијали, а и никогаш физичките лица не им биле приоритет, не сум прател долго време што и како се случува. Обично би одел со помала банка затоа што добиваш подобар третман, но со недостигот на вработени веројатно секаде го добиваш истиот срање третман.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.456
12.797
За кредит ич не ми е гајле. Јас им должам нив. Ако пропадне банката нема да плаќам рати :) Јас би земал кредит ако ми дадат поволни услови. Ако има лимит колку може да варира каматата во иднина уште подобро.

Што се однесува до други услуги, се разбира битни се филијалите и банкоматите. Не секогаш може се да се заврши електронски.
 

TheGamerTeacher

Gaining Experience
9 декември 2016
434
499
Скопје, Ѓорче Петров
www.twitch.tv
Во ред, миленијалци. Во ред!

"Порастоше пилци појебоше квачку"

Гледам сеуште сте тука и се копрцате. Во земја каде што владата преговара со селото на штрумфовите.


Цитат од бивш вработен во Про Кредит

"стига наредба од горе "мора да пласирате толку и толку милиони евра во кредити" како знаете и умеете. Почнавме да даваме кредити на цигани со тезги, на наши со тезги, на штрумфови со тезги...Од кредитен рејтинг имаа само лична карта и трансакциска. На забелешката дека никад нема да ги наплатиме добивме кус одговор - Вас ич да не ве коли бур. Си имаме правни тимови ние"

Секој на кој му работи барем 20% од сивата мозочна маса ќе си замине од овде.

Ќе го спомнувате вие Флегма, ај ти.
Си го згрешил милениумот пиљкуш. Again, никој никаде не рече дека е добро, лошо или whatever. Ама ако, олесни си се, поефтино е овде, да не речам беспари.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.001
1.336
Скопје
Скроз би плаќал 99 денари месечно да можам од било кој банкомат да вадам.
 

k3rnel

Intern
10 октомври 2017
2
2
За кредит ич не ми е гајле. Јас им должам нив. Ако пропадне банката нема да плаќам рати :) Јас би земал кредит ако ми дадат поволни услови. Ако има лимит колку може да варира каматата во иднина уште подобро.
И после од нигде никаде за едно 10тина години ќе ти стигне писмо или ќе ти замрзнат сметка додека не ја исплатиш каматата што се има наталожено..
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.812
4.478
За кредит ич не ми е гајле. Јас им должам нив. Ако пропадне банката нема да плаќам рати :) Јас би земал кредит ако ми дадат поволни услови. Ако има лимит колку може да варира каматата во иднина уште подобро.
Ако е хипотекарен ќе си го вратиш ако не сакаш да се активира хипотеката и како таква да влезе во стечајна маса на пропаднатата банка.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
443
302
За кредит ич не ми е гајле. Јас им должам нив. Ако пропадне банката нема да плаќам рати :) Јас би земал кредит ако ми дадат поволни услови. Ако има лимит колку може да варира каматата во иднина уште подобро.

Што се однесува до други услуги, се разбира битни се филијалите и банкоматите. Не секогаш може се да се заврши електронски.
А така ти мислеш....И да пропадне банката ќе си го платеш кредитот и оро ќе играш....На изврашител дават...
пропадната-непропадната, лоповите ќе си земат парите, а да ти го вратат тоа што имаш заштедено тогаш еден куп главоболки...

Инаку кај мене мајка ми имаше кредит од еуростандард банка. Една рата од кредитот и беше останало.
Банката пропадна...нема 3 месеца...и оп дојде и писмо од изврашител.
 

jassum20

Gaining Experience
15 февруари 2014
126
57
За кредит ич не ми е гајле. Јас им должам нив. Ако пропадне банката нема да плаќам рати :) Јас би земал кредит ако ми дадат поволни услови. Ако има лимит колку може да варира каматата во иднина уште подобро.

Што се однесува до други услуги, се разбира битни се филијалите и банкоматите. Не секогаш може се да се заврши електронски.
Другар имаше кредит од Еуростандард банка и по некој месец од затворањето му стигна писмо кај треба да продолжи да го враќа
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.603
1.339
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Денес се наплаќаат преку извршител мисалм. Умре времето кога пропаѓаа банки па и кредитите со нив (мајка има на времето беше негатива во Љубљанска банка и после распадот на југославија се распадна и банката со се негативата, исто се деси и со македонска банка со чековите) :)))
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.017
17.977
Денес се наплаќаат преку извршител мисалм. Умре времето кога пропаѓаа банки па и кредитите со нив (мајка има на времето беше негатива во Љубљанска банка и после распадот на југославија се распадна и банката со се негативата, исто се деси и со македонска банка со чековите) :)))
....за во меѓувреме да ни ги замрзнат девизите. Невермајнд

Имаше случаи каде си ги наплатија кредитите дури и од ТАТ. Имаше случаи (наводно) каде луѓе се извлекоа со тие кредити (не ги вратија)
Во случајот со Еуростандард сите кредити мораа(т) да се вратат. Нема прошка тука
Прошка има за апашите. За поштен свет нема
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.603
1.339
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Денес е затегната работата, веднаш изврштели се активираат за се и сешто. Ако некој помине така е чиста среќа (што мислам е немогуча мисија)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.017
17.977
Денес е затегната работата, веднаш изврштели се активираат за се и сешто. Ако некој помине така е чиста среќа (што мислам е немогуча мисија)
Тоа е така затоа што потпишуваш извршна клаузула тн. солемнизација со што на банката и даваш "бланко" дозвола директно да оди на избршител и со тоа да го заобиколи судот.

Ова е со секој кредит, со секој договор кај телекомите итд.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.998
Мислења
972.970
Членови
35.345
Огласи
2.934
Најнов член
bojan.donev
На врв Дно