• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Процесорот крева температура

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Значи, имам дома еден компјутер со матична MSI 8259 rev 2, процесор Celeron D 3.33GHz, 512kb cache, 533MHz FSB, 512MB рам итн итн.
Процесорот крева температура - до 85 степени и компјутерот се гаси. Мислев дека е до процесорот, па пробав со друг процесор на LGA775 и истото се случува. Се обидов и со друго напојување и пак истото. Што би можело да биде? Плочата? Сега ќе пробам и со друга рам меморија, ама не ми се верува дека може да е до тоа.... Некој да имал ваков или сличен проблем?
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Да не не врти доволно кулерот?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Кулерот си врти најнормално со 2200-2400 вртежи... не ми личи на него, но ќе пробам и со нов кулер....
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Да пробаш со друг кулер. Исто така провери дали добро лежи кулерот на процесорот.
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
850
Земи паста ( не за заби :)) ) и стави малце на кулерот. Може да не е добро залепен со процесорот :muahaha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
ma kolku saka neka vrti
dokolku ne ti e malku pokvakiteten i pojak nis ne prais
dokolku sea ti gree a sto ke kaze letoske :D
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Кулерот си врти најнормално со 2200-2400 вртежи... не ми личи на него, но ќе пробам и со нов кулер....

А колку си сигурен дека е исправен кујлерот што го имаш?И кај мене беше слично многу ми се загреваше компјутерот,се гасеше и така беше до пред еден месец кога тотално прегоре цел кујлер(кујлерот многу тешко вртеше скоро минимално).Резултат морав да си купам ново напојување со 2 кујлера едниот за напојување а едниот ми го лади куќиштето.Сега имам оптимална температура на работа
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Кулерот си врти најнормално со 2200-2400 вртежи... не ми личи на него, но ќе пробам и со нов кулер....

Да не евентуално си го чепкал кулерот па си го ставил обратно па сега наместо да лади го прави обратното?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Види каков провев низ куќиште имаш, ако немаш земи 2 вентилатора еден за издувавање нанадвор, друг за навнатре(скоро секое кучиште има по 2 места).
Зачистиго кулерот да нема прашина измеѓу ребрата а и вентилаторот.
Земи паста во логинг ти е околу 50 денари за 3-4 употреби бела во шприц и стави ја(пред тоа извадија старата со алкохол).
Ако ова не работа се истото со нов кулер.


Да не евентуално си го чепкал кулерот па си го ставил обратно па сега наместо да лади го прави обратното?

Не може обратно ефект да постигне :LOL: само може ефикасноста да му се намали за 70% или така нешто
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
@COMANDER ne moze taka polaritet da my se smeni
osven ako gi secel zicite
vo drug slucaj ne moze

zavisi i kolku mu e star moze ne e izcisten pa od prasinata usporuva
ali podobro ti e pod itno da si kupis nov ima mnogu dobri za 1000 den mozes da si miren mnogu vreme
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
@COMANDER ne moze taka polaritet da my se smeni
osven ako gi secel zicite
vo drug slucaj ne moze

zavisi i kolku mu e star moze ne e izcisten pa od prasinata usporuva
ali podobro ti e pod itno da si kupis nov ima mnogu dobri za 1000 den mozes da si miren mnogu vreme

Мислев на тоа по грешка да го има ставено наопачки.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
proizvoditelite mislele i na toa
otvori go i vidi go kabelot duri i da saka da stavi naopako ke mora da ja skrsi plastikata od ednatastrana za da moze

site kabli na koi e vazen polaritetot se zastiteni na toj nacin ili na nekoj drug
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
За да ви ги скратам маките.... Куќиштето на себе има 2 кулери - зборам за кулери на шасијата. Еден фабрички и еден додадов плус.

п.с. не сум го вадел кулерот и не сум го ставил обратно :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
epa togas trkni do najnovata prodavnica i kupi si nov kuler
ili zema iscisti go i toa pravi go na nekolku meseci <3
za da ne ti rikne procesorot
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Мислев дека е до процесорот, па пробав со друг процесор

Се обидов и со друго напојување и пак истото

Сега ќе пробам и со друга рам меморија


но ќе пробам и со нов кулер

nov procesor + novo napojuvanje + nova ram memorija + nov kuler ..

dodeka kupuvash ova se , ednostavno dodaj ushte neshto, i kupi si novo kukishte... naj pametno bi ti bilo :)

ili kako shto gledam ne najde nekoe soodvetno reshenie za problemot, ednostavno odnesi si go na servis, pa valda tamu znaat vo shto e problemot :LOL:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е па колего, како што веќе ти рекоа луѓето. Не биди мрза, извади го кулерот, убаво исчисти ги ребрата од пасивниот дел, трошка да не остане. Истот важи и за перките од вентилаторот - само, нежно и внимателно, како да милуваш девојка - не за друго, туку да не го зезнеш ексцентарот, па да ти врти како ХАЛИ ГАЛИ балерина и да тандрка, тресе, бучи.
Чим истото ти се случува и со други процесори, гарант тука е проблемот. Секако, и термалната паста можеби е засушена - смени ја.
Помалку можна опција е процесорот да работи на повисок напон. Влези во БИОС-от и провери го.
Секако, не заборави да го пробаш твојот процесор на друга плоча.
Пиши што си направил.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Е па колего, како што веќе ти рекоа луѓето. Не биди мрза, извади го кулерот, убаво исчисти ги ребрата од пасивниот дел, трошка да не остане. Истот важи и за перките од вентилаторот - само, нежно и внимателно, како да милуваш девојка - не за друго, туку да не го зезнеш ексцентарот, па да ти врти како ХАЛИ ГАЛИ балерина и да тандрка, тресе, бучи.
Чим истото ти се случува и со други процесори, гарант тука е проблемот. Секако, и термалната паста можеби е засушена - смени ја.
Помалку можна опција е процесорот да работи на повисок напон. Влези во БИОС-от и провери го.
Секако, не заборави да го пробаш твојот процесор на друга плоча.
Пиши што си направил.

Fuzzzyyy купив само процесор.... и не е мое пц-то :)

Инаку колега имам разработено метод за чистење кулери и прашина од компјутерски делови - пумпа за точак :) Се чисти :)
Ќе го исчистам, ќе му ставам паста (мада немам од таа сребрената - имам златна и бела... која е подобра?) и ќе го пробам.
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
Fuzzzyyy купив само процесор.... и не е мое пц-то :)

Инаку колега имам разработено метод за чистење кулери и прашина од компјутерски делови - пумпа за точак :) Се чисти :)
Ќе го исчистам, ќе му ставам паста (мада немам од таа сребрената - имам златна и бела... која е подобра?) и ќе го пробам.

a sto ti menuva bojata, treba da gi znaes termalnite sposobnosti na pastata a ne bojata.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Вероватно што кај нас во 99% случаеви белата паста е од оние во ќесичиња, за едно-две користења, онаа најефтината и со послаб квалитет.
Точно, најбитен фактор се карактеристиките на пастите.
Јас пасти најчесто купувам во Логинг, во т.ц. Беверли Хилс. Но, не од белата во кесичиња:)).
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
bela ima i u kutice, ali taa e silikonska pasta i se koristi najcesto za tranzistori i integralni kola. kako i da e vrsi rabota. jas imam pomesano silikonska pasta, belata, so cooler master pasta i dobiv malku poniska temperatura.:) inace cooer master e od sivata:))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Оние мали округли кутиичиња, големи колку напрсток?:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.299
Мислења
892.135
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно