Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Процесори за лаптопи - споредба

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
Имам намера да набавам лаптоп и ме интересира вашето мислење.

Можете ли да дадете оценка на овие два процесори за лаптоп:

1. AMD Turion™ 64 X2 1,6 2 X 256KB Dual-Core
2. Intel Core Duo T2400 1.833GHz 2 x 1MB L2 Cache

кој е подобар?

ви благодарам
 
M

Mr.Alien

Гостин
Како да споредуваш Шкода од пред 30 години со нов модел на BMW.
AMD процесорите за лаптоп се ТАРАБИ, брат!
Само Intel - впрочем и самите карактеристики на обата процесори ти кажуваат доволно.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Не се АМД толку лоши како што ги правите ама Интел се подобри. Познавам луѓе што си земаа поефтини Испајрони со АМД и се задоволни. Ако не споредуваш и други параметри, како цена, Интел - мој конечен одговор!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
За во зима - AMD, полесно се грејат и не може да не ти запали наутро.
За сите останати сезони (вклучувајќи ги и потоплите зими) - Intel.
 

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
Еј луѓе океј. Еве што пронајдов јас како информации за овие два процесори:

1. За кеш меморија

L1 Cache (поголем кај АМД)
Кај АМД: Dedicated; 256KB (128 KB per core)
Кај Интел: Dedicated; 128KB (64KB per core)

L2 Cache (поголем кај Интел)
Кај АМД: Dedicated 512KB
Кај Интел: Shared 2MB

... ама кај интел е shared

Може некој да каже што практично значи ова за перформансите.

2. Ова не знам што е ама еве...

Intel Core Duo = 800MHz Front Side Bus, Half duplex
AMD Turion64 X2 Dual-Core = HyperTransport technology up to 1600MHz, full duplex

3. Total Processor-to-system Bandwidth (и ова не знам што е)
AMD Turion 64 X2 Dual-Core = up to 19.2 GB/s, a
Intel Core Duo = up to 6.4 GB/s.

4. Овој интелов процесор (T2400) знам дека не поддржува 64 бит. AMD Turion 64 X2 Dual-Core поддржува. За што служи оваа поддршка?

5. Clock speed на процесорот кај Intel Core Duo e 1,8 MHz, a кај AMD Turion 64 X2 Dual-Core 1,6 MHz. Но дали е ефективно побрз интелот? Тоа доаѓа слично на прашањето дали Intel Core Duo 2,0 MHz е побрз од Intel Core 2 Duo 1,6 МHz.

Оваа логика потекнува од следниот факт.
AMD Turion 64 X2 Dual-Core се моментално најскапи процесори за лаптопи од АМД. Кај интел најскапи процесори за лаптоп се Intel Core 2 Duo. Јас во примеров наведов Intel Core Duo (ми се чини генерација под Core2). Затоа и прашувам. Да се работеше Intel Core 2 Duo Vs. AMD Turion 64 X 2 Dual-Core, мојата одлука ќе беше дефинитивно за Intel. Вака не знам :(

Инаку користам Intel во моментов.

P.S. Еј а она што кажувате за греењето на АМД. Уште е актуелно?! Мислам дека тоа одамна е надминато. Ако знаете дека уште се греачи, ве молам пастирајте неколку линка да прочитам... само немојте од пред 5 години... нешто за новите Sempron, Athlon или Turion.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Еј луѓе океј. Еве што пронајдов јас како информации за овие два процесори:

1. За кеш меморија

L1 Cache (поголем кај АМД)
Кај АМД: Dedicated; 256KB (128 KB per core)
Кај Интел: Dedicated; 128KB (64KB per core)

L2 Cache (поголем кај Интел)
Кај АМД: Dedicated 512KB
Кај Интел: Shared 2MB

... ама кај интел е shared

Може некој да каже што практично значи ова за перформансите.

2. Ова не знам што е ама еве...

Intel Core Duo = 800MHz Front Side Bus, Half duplex
AMD Turion64 X2 Dual-Core = HyperTransport technology up to 1600MHz, full duplex

3. Total Processor-to-system Bandwidth (и ова не знам што е)
AMD Turion 64 X2 Dual-Core = up to 19.2 GB/s, a
Intel Core Duo = up to 6.4 GB/s.

4. Овој интелов процесор (T2400) знам дека не поддржува 64 бит. AMD Turion 64 X2 Dual-Core поддржува. За што служи оваа поддршка?

5. Clock speed на процесорот кај Intel Core Duo e 1,8 MHz, a кај AMD Turion 64 X2 Dual-Core 1,6 MHz. Но дали е ефективно побрз интелот? Тоа доаѓа слично на прашањето дали Intel Core Duo 2,0 MHz е побрз од Intel Core 2 Duo 1,6 МHz.

Оваа логика потекнува од следниот факт.
AMD Turion 64 X2 Dual-Core се моментално најскапи процесори за лаптопи од АМД. Кај интел најскапи процесори за лаптоп се Intel Core 2 Duo. Јас во примеров наведов Intel Core Duo (ми се чини генерација под Core2). Затоа и прашувам. Да се работеше Intel Core 2 Duo Vs. AMD Turion 64 X 2 Dual-Core, мојата одлука ќе беше дефинитивно за Intel. Вака не знам :(

Инаку користам Intel во моментов.

P.S. Еј а она што кажувате за греењето на АМД. Уште е актуелно?! Мислам дека тоа одамна е надминато. Ако знаете дека уште се греачи, ве молам пастирајте неколку линка да прочитам... само немојте од пред 5 години... нешто за новите Sempron, Athlon или Turion.
:bravo: vaka trebase da se odgovara za sporedba a ne nesto sto ste cule pred nekolku godini. pustete testriranja ako odgovarate
P.S. Imam AMD Athlon FX x2 5200 i edvaj 35 stepeni kacuva (koga epten go opteretam poveke vreme) a normalna temperatura mu e okolu 30-32 stepena
,a imav i sempron 2600+ na Socket A i normalna temperatura mu bese 50-55 stepeni a znaese da kacuva i do 60+ :)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако склопувате компјутери или имате прилика да видите разни компјутерски машини, по кулерот ќе ви стане јасно кој повеќе грее. Погледнете го кулерот за Pentium 4 s.478 и 775 и ќе ви стане јасно.
Athlon-ите греат помалце од P4-ките
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Stenmarc
@Drash

Факт е дека со појавата на 64 битните модели на AMD процесори епитетот "рингла" го презеде Intel, со моделите Pentium 4 / Celeron со Prescott јадро.
Ситуацијата се смени со појавата на Core Duo моделите, особено на Core 2 Duo. Промената на архитектурата на Intel процесорите доведе до драстично пониско загревање.
Така, во моментов немаме процесори на кои може да се свари кафе :)) .
 

Cornel

Intern
24 октомври 2007
53
3
вака... греењето дефинитивно е надминато, освен кај некои Athlon. Кај овие Athlon греењето сепак предизвикува проблем. Од она што јас се разбирам во техника, поголемо греење значи дека повеќе од енергијата се губи како топлина и ефективноста е помала. Така да Athlon (некои модели) се помалку ефективни од Intel Core Duo.

Е сега назад... за лаптоп компјутери... тоа е посебна тема и не може да се спореди со десктоп - различен тип процесори (исклучок, некои машини користат десктоп процесори на лаптоп). Дури и тестовите кои се употребуваат за десктоп не можат да се применат кај лаптоп. Еве еден податок во тој прилог... на Tom's hardware ќе најдете тестови за лаптоп процесори кај што самиот автор потенцира дека има ограничувања во можностите при тестирања. Од тестовите кои се употребуваат се: генерални перформанси на процесор, компресија во winrar, мп3 компресија, видео компресија и сл. Игрите за жал, како најголеми цедачи (но и референтни за десктоп) не можат да се применат.

Резултатите кај овие тестови дефинитивно потврдуваат дека Intel Core Duo е супериорен во перформанси. Посебно Core 2 Duo. За да ви стане појасно, ако земеме дека перформанот нa AMD Turion64 X2 TL-56 (1,8 GHz со 1MB L2) = 100%, перформансот на Intel Core 2 Duo Т7100 (1,8 MHz, 2MB L2) ќе биде 120%. Intel Core Duo има 5% подобри перформанси во овие тестови.

Ај сега назад... Моето прашање е, дали со Intel Core Duo T2400 може да се работи на Виста без ограничувања. Ова го прашувам пошто овој тип нема 64-бит поддршка. Turion64 2X TL-50 дефинитивно лета на Виста. Ова го прашувам затоа што по цена се тука некаде (интел поскап нормално), a Intel Core 2 Duo за мене е прескап :(
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ Cornel
1. L1, L2 - Dedicated
Во основа, L1 кеш е количество SRAM (Static RAM) меморија интегрирана во самиот процесор, поточно во самиот чип.
Овој тип меморија е побрз од динамичкиот RAM кој се употребува кај системските мемории, но е и многу поскап. Затоа, постоењето на
кеш меморијата во самиот процесор е од есенцијално значење за брзината на обработка на податоци, бидејќи најчесто употребуваните податоци се складираат токму во кеш меморијата и се на располагање во секое време.
Самиот назив Dedicated кажува дека се работи за специјално наменето количество меморија, или наменска меморија. L1 (или првостепен кеш) се состои од два дела - едниот наменет за инструкции (I-cache), другиот за складирање на податоци (D-cache).
Со оглед на тоа дека ова количество е релативно мало, интензивна работа со апликации кои бараат поголемо ангажирање на процесорот би довело до брзо полнење на оваа меморија. Затоа, контролната логика има задача правовремено податоците да ги префрли во второстепениот кеш.
Второстепениот (L2, Level2) кеш исто така е количество меморија кое е вградено во самиот процесор, но не во самото јадро како што е тоа
случај со L1. Кај постарите генерации процесори оваа меморија честопати била вградувана на самата матична плоча, независно од процесорот. Второстепениот кеш е побавен од L1, но затоа количеството е поголемо. Податоците од L1 се префрлаат во L2 за понатамошна обработка и/или препраќање кон мемориските модули, како и прием на податоци од нив и по потреба нивно понатамошно препраќање до L1.

2.
Shared или Dedicated L2 кеш?
Дилема која сеуште е актуелна, макар што сите тестови досега покажуваат дека за генералните перформанси на процесорот делливиот второстепен кеш е подобра опција. Кај делливиот кеш, двете јадра имаат пристап кон оваа меморија, независно едно од друго. Архитектурата кај Core2Duo процесорите во овој поглед отиде и чекор понапред, имплементирајќи опција да и двете јадра меѓусебно
изменуваат податоци, комуникација помеѓу L1 кеш мемориите.
На овој начин се елиминира тесното грло кое би се створило кај процесорите кај кои и двете јадра имаат сопствена второстепена меморија. Зошто? Да ги погледнеме Athlon 64 X2 и Pentium D. Кај нив едното јадро "нема поим" што се случува во второстепениот кеш на другото. За да пристапи кон податоците од кешот на второто јадро, првото јадро (или ова обратно, не е битно) мора да ги земе истите податоци.
Кај Athlon 64 X2 комуникацијата помеѓу јадрата се одвива преку System Request Interface. Тука, кога едното јадро ќе ги побара
податоци, истите му се препраќаат нему кога истите ќе бидат достапни.
Кај Pentium D комуникацијата помеѓу двете јадра се одвиваше преку системскиот FSB што резултираше со губиток во перформанси.
Втората Intel-ова двојадрена генерација донесе поинакво решение, поточно конечно се добија вистински, изворни двојадрени процесори (горе споменатите, со деллив кеш).

3.
Total Processor-to-system Bandwidth
AMD Turion 64 X2 Dual-Core = up to 19.2 GB/s, a
Intel Core Duo = up to 6.4 GB/s.

Кај AMD во прашање е протокот на податоци кон мемориските модули и кон системските компоненти/контролери. Се работи за максимален проток кој теоретски може да се оствари. Со оглед дека во самиот AMD процесор е вграден еден вид NorthBridge чипсет (мемориски контролер и HyperTransport линк), овие вредности се повисоки, но сепак само на хартија. Како што реков, се работи за теоретски проток. Во реална работа, тука е комуникацијата со графичкиот подсистем, со SouthBridge чипсетот...
Предност (и тоа осетна) носи вградениот мемориски контролер. Кај Intel е наведен протокот само кон NorthBridge чипсетот, бидејќи комуникацијата на процесорот со "остатокот" од системот се одвива
преку NorthBridge чипсетот.

4. VISTA 64 BIT?
Core Duo нема 64 bit-ни инструкции, но без проблеми може да работи под VISTA. Во 32 bit-ен мод. Нема ограничувања.
Разлика во перформанси....не знам на какви разлики мислиш. Зависно за што ќе го користиш лаптопот.
Искуствата со VISTA ми се сведени на тестирање на BETA2 верзијата, која ми остави одлични впечатоци.
Подетални тестови ќе направам кога ќе набавам нова машина (се надевам наскоро). За ова нека се изјаснат другите членови на форумот.
Генерално....малку се изворни 64 bit-ни апликации. Па сега ти види...

Ова сепак е кратко објаснение на поимите. Ако има интерес за повеќе детали...стојам на располагање!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Само за споредба!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=XgOmMAasqto"]YouTube - Intel Vs AMD processor[/ame]

:zasramen: :zasramen:
BTW: Сепак процесорот е предодреден да работи со cooler, а ако нешто а појако и работи побрзо нормално дека грее и му треба ладење. Како и да е јас сум сепак за AMD. :bravo:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Било је то некада давно:) Зашто не ги тестираат поновите процесори? AMD 64битните греат многу помалце од п4 - Прескот
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Imam Acer Aspire 1406lc Intel Pentium 4 2.5Ghz. Vo posledno vreme kulerot pocna nekako cudno da mi zvuci. Vo biosot nemase podatoci za temperaturata na cpu pa zatoa instalirav SpeedFan. Koga ce go vklucam teperaturata mi pokazuva 24c, so tekot na rabota normalno pocnuva da zagreva. E sega kolku e optimalna temperatura za nego? Kaj mene koga instaliram nesto ili koga rabotam temperaturata se kacuva do 45c. ?????? ok? ili?
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
редоследот иде вака
иста фреквенција три серии процесор
core duo > turion >core 2 duo
кешот не е пресуден, факт е дека старите Атхлон x 2 so 2x512k и 2x1m кеш беа побрзи од пентиум Д кои имаат 2x2m кеш
Незнам дали некој има осетено турион, процесорот преде,. Буквално не грее како старите амд и батеријата на лаптопот во просек трае 2-3 часа со едно полнење.
На тестовите turion е премногу блиску до core duo, али само на синтетичките тетстови, во реал тиме тестови како компресирање и енкодирање турионот е подобар.
Е сеа ти погоре имаш наведено две различн серии, турионот кој што го имаш наведено е најслаб во класата.
Треба да споредиш TL-56 со core duo T2400 и двата работат на иста фреквенција само што турион има 2x512k а core duo 2x1m.
BTW Mr.Alien, топ објаснување. Само ќе додадам core2duo се подобри во просек од core duo за 20-30 проценти. А турион е во средина, голема улога има и вградениот мемориски контролер кај амд кој се наоѓа во процесорот, затоа турионот котира добро иако има малку кеш.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да, кога се во прашање апликации кои максимално го "вработуваат" меморискиот подсистем, тука AMD е во предност. Повеќе пати наведов дека живо ме интересира како ќе се одвиваат работите од оној момент кога Intel ќе ја проголта сопствената суета и ќе го вгради меморискиот контролер во самиот процесор. Има најави за тоа, но дотогаш-здравје.
А тоа што старите Athlon-и беа побрзи од првобитните двојадрени Intel процесори се должи на катастрофалната архитектура на тие генерации Intel процесори. За тоа постирав неколку пати и не би се повторувал, да не бидам досаден со едно те исто.
А тоа побрз, подобар...колку реално значи тоа?
Кој каков афинитет има, кој што работи и за што го користи компјутерот/лаптопот, што му треба од дополнителна опрема, колку интензивно го користи, дали патува со него....тоа се најбитни фактори при набавка на лаптоп. Intel или AMD е само прашање на вкусот.
А тој и не е најбитен фактор, right?
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Според мене AMD Turion - от е подобар:
1.Цената е во негова корист. Поевтин е од Intel - от за 50$
2.AMD Turion - от е 64 - битен а Intel - от 32 - битен.
3.Turion подрзува виртуализација, а Intel не.
4.Перформансите се тука негде со мала предност за Intel.
5.AMD Turion троши енергија.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Постирај колку троши Turion, а колку Core2Duo, колку Core Duo, колку Pentium M.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Ok e se , ama neznam zs sekoj komentira za toa deka AMD gree a INTEL ne gree... Processor bez kuler nemoze ... a i koj Processor e po kvaliteten AMD ili INTEL toa e golem znak prasalnik... nikoj nemoze da odgovori na prasanjevo.Bidejki, koj za sto ke go koristi ...toa e :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.490
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно