1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Процесори Општо

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Freaker, 31 Мај 2007.

 1. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  Мене конкретно ме интересира некој подобро да ми објасни кој процесор со која матична плоча е компатибилен и како се препознава тоа. После нешто за socket за пиновите за lga774 s468 такви работи, горе долу јасно ми е ама уште ме збунуваат некои работи, би ценел помош или корисни линкови
   
 2. Macigames

  Macigames
  Intern

  42
  0
  15 Август 2007
  Aj da ti razjasnam bidejki gledam deka nikoj ne ti pruzil pomos do sega. Vaka najprvin da razgranicime socket od lga. Najednostavno ke zapamtis deka socket koristi AMD (s.939, s.AM2), a lga koristi Intel procesor(lga775). Sto e razlikata pomegu socket i lga?-Razlikata e vo toa sto edniot model ima pinovi za povrzuvanje so maticnata, a drugiot model nema (iglickite se naogaat na samata maticna_, znaci samo obratno. Kako da prepoznaes koj na koja maticna ke pasuva? - Da ne te zamaram so chipseti ke ti kazam najednostavno ke prasa dali i koj socket/lga go podrzuva pa ke si go resis problemot ili pak dokolku sakas ke pobaras za Intel so chipet 945,975,965,P35 i nForce, a za AMD samo nForce.

  Se nadevam deka malce ti razbistriv,dokolku nesto drugo ne ti e jasno pisi
   
 3. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Да не си грешка?
  Што е со SOCKET 370 (Intel Pentium 3/Celeron) и SOCKET 478 (за Intel Pentium 4/Celeron)???
   
 4. Macigames

  Macigames
  Intern

  42
  0
  15 Август 2007
  Mu kazuvam na coekot za momentalno aktuelnite delovi, kako moze da gi prepoznae. Znaci novi, a ne zastareni polinja. Procitaj vsusnost sto go interesira. Momentalno AMD go koristi socketot a INTEL LGA-ta taka da ubao si kazav.
   
 5. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Читам јас убаво и знам што зборувам, немај гајле. BTW, дали си слушнал дека LGA775 го нарекуваат и SOCKET T? Всушност, читај и самиот.....

  http://en.wikipedia.org/wiki/Land_grid_array
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_T
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_370
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_478
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_775
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_A
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_939
  http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_754

  Доволно?
  Ако сметаш дека постои разлика (освен во бројот на дупчиња), објасни ја. Јас тврдам дека се работи за иста ствар, со различен назив.
   
 6. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  nema potreba od prepucavanje......kazi mu deka ne e u pravo i daj mu fakt

  macigames......socket imaat site ploci.......koa ke go prevedes.....ke ispadne deka socket e leziste......a lga e tipot na socketot odnosno tipot na leziste

  btw neam fakt :).....me mrzi da baram
   
 7. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Ни на крај памет не ми беше "препуцавање". Нема потреба од такво нешто, таман работа. Само му наведов линкови на кои може да прочита за што се работи и самиот да дојде до заклучокот кој ти го наведе.
  Единствената разлика, суштинска можеби, е во тоа што кај SOCKEТ-ите постојат "дупчиња", во кој влегуваат игличките на процесорот. Кај LGA, во кои се вметнуваат последните генерации на Intel процесори (почнувајќи од Pentium 4 Е и Celeron D моделите со Prescott јадра), во самото "лежиште" постојат специфични контакти кои ја имаат улогата на игличките. Овие процесори на шега ги нарекоа "бричени" кога прва пат се појавија, токму поради отсуството на игличките на нив.
  Помалку "буљашки" потег на Intel (но интелигентно замислен и изведен) - топката да ја префрли кај производителите на матичните плочи кога е во прашање гаранцијата. Отсуството на игличките го намали ризикот од нивното кршење. Производителите на матични плочи тука треба повеќе да внимаваат во поглед на квалитетната изведба на овој "слот" (LGA). Првите варијанти имаа проблем со квалитетот на контактот со процесорот по 7-8 замени на истиот - доаѓаше до деформирање на контактите.
  Но, ај, да не забегувам....:tazhen:
   
 8. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  se odnesuvase za dvajcata......

  btw bravo za informacijata
   
 9. Macigames

  Macigames
  Intern

  42
  0
  15 Август 2007
  Na kraj na pamet ne mi bese raspravija. BTW dobri informacii :bravo:
  Piece friend
   
 10. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

 11. Lestat__

  Lestat__
  Intern

  4
  0
  5 ноември 2007
  Intel core 2 duo i Intel core duo 2


  ZDR
  Decki aj nekoj ako slucajno znae nesto za procesorite

  Intel core 2 duo
  i
  Intel core duo 2

  Neka pise nekoi informacii opsti za niv mozebi i razliki megu niv

  THX
   
 12. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  druze si pisal ista stvar samo so rokada na zborovite :)
   
 13. Lestat__

  Lestat__
  Intern

  4
  0
  5 ноември 2007
  zdr

  Bate znam deka e so rokada na zborovi ama toe se dva razlicni vidovi na procesori taka da ako znaes arno ako ne nekoj drug

  THX
   
 14. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  e aj da go vidam i toa cudo :)

  moze stvarno sum ne apdejtiran
   
 15. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Да не мисли на Core 2 Duo и Dual Core?
   
 16. _EAX

  _EAX
  Intern

  827
  6
  17 Август 2007
  e ajde de, ama ocigledno se ima zbuneto neso :)
   
 17. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,354
  1,044
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Може некој да ги објасни Dual Core и Core 2 Duo?
  Како се составени, разлики, како функционираат, колку се различни во перфоманси и слично...
  Фала.
   
 18. drown

  drown
  Master

  1,454
  201
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  Dual Core се однесува на секој процесор кој содржи две јадра (два процесори де) - Pentium D, Core Duo, Core 2 Duo, Athlon X2...

  Pentium D е изграден од два Pentium 4 Prescott процесори. Поедноставно - земени се два Pentium 4 Prescott процесори и вградени во едно парче од процесор. Најчесто го продаваат/рекламираат како Intel Dual Core затоа што е eye-catchy. .)

  Core Duo е првата Dual Core генерација на интел процесори базирана на Pentium M процесор. Наменет е најмногу за преносни компјутери.

  Core 2 Duo е втората Dual Core генерација на Интел процесори со две јадра наменет најмногу за десктоп компјутери, дизајниран да работи на поголеми фрекфренции при што ќе троши помалку струја односно, ќе грее помалку.

  На крај краева :rolleyes: интел е крив за ваквото именување на процесори. Направија збунка помеѓу милиони корисници. Она што треба да го знаеш е дека Core 2 Duo процесори се тука за да ги заменат Pentium 4 и Pentium D, процесори кои што се многу помалку ефикасни од Core 2 Duo, и кои што енормно греат.

  Се надевам дека ова е јасно :rolleyes:
   
 19. staki

  staki
  Intern

  147
  3
  26 Јуни 2007
  Изгледа си згрешил тука малце.
   
 20. D

  D
  Администратор

  3,254
  1,790
  31 Март 2007
  Прочитај поубаво.
   
 21. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  Хммм...мала грешка. Core2Duo работат на пониски фреквенции од претходните Pentium процесори и трошат помалку струја, аналогно на тоа и помалку загреваат. Тоа во однос на старите процесори базирани на NetBurst архитектурата со обимен pipeline. Последните такви процесори (со NetBurst) беа Pentium D (Dual Core) и Pentium EE, со Presler јадра.
   
 22. drown

  drown
  Master

  1,454
  201
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
 23. Lestat__

  Lestat__
  Intern

  4
  0
  5 ноември 2007
  thx

  Sega mnogu raboti se pojasni
  Intel se krivi ne sum jas
  Ne znaat da gi krstat ubavo
  :bravo: :rolleyes:
   
 24. Lestat__

  Lestat__
  Intern

  4
  0
  5 ноември 2007
  Samo uste edno prasanje za site koi ke vlezat
  Vase mislenje dali Intel ili AMD
  i ako Intel koj od gore navedenite procesori
   
 25. Sasobt

  Sasobt
  Intern

  42
  0
  12 ноември 2007
  dosta so intel kazete za AMD AM2 i AM2+ koja e razlikata?
  i sto mislite za AM3 sto doprva ke izlezat?
   

Сподели

Вчитување...