1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Процесор повеќе од матична или обратно?

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Bla4KRa1n, 26 Септември 2012.

 1. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  100
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Дали да земам матична MAXIMUS V GENE-Z/GEN3 и процесор i3-2120 или матична до 5000 ден. и процесор i5 2500K?

  MAXIMUS V GENE-Z/GEN3 - 11,499 ден
  i3-2120 - 6,910 ден
  i5 2500K - 12,990 ден

  Јас сепак мислам дека подобро да одам на подобар процесор зошто од него зависи се, но кое е вашето мислење. Може и некој друг предлог да ми дадете. :)
   
 2. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  620
  171
  29 Септември 2010
  Мое мислење е да ја земеш матичната по некое време ке подсобереш некој денар ке го шитнеш процесорот и ке си купиш појак такашто ке ги имаш двете.
   
  На DoCi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  100
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Мхм, инаку згрешив кога пишав MAXIMUS IV Gene, мислев на MAXIMUS V Gene. :)
   
 4. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  912
  237
  13 Јуни 2011
  poevtina ploca, poskap procesor sekako :S... nemoj da se zaebes na onaa varijanta ke prisoberam pari pa ke go sitnam i3 pa ke kupam podobar... ke zaglavis so toj i3 godini :D
  a ako e za prisobiranje pari finata... togas pocekaj prisoberi pa kupi koga ke soberis :D, zasto da se macis da prodavas po pola cena od toa sto si zemal, gubis mnogu.

  zemi si z77 od 5500 den +i5, najdobro spored mene
   
  bate mile, DoCi и на Ceco им се допаѓа ова.
 5. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  100
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Фала за советот. :) Те молам кажи ми на која z77 мислиш и каде ја има за 5500 ден. :)
   
 6. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  206
  4 oктомври 2011
  edno po edno i na kraj frenkestajn PC
   
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,084
  5 Декември 2009
  Машко
  Земај подобра матична. Процесор не си земеш кога ке бидеш повеќе при пари.
   
  На DoCi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  912
  237
  13 Јуни 2011
  np :)... z77 m, toa e nesto kako malku skratena vezrija, izvadeni se nekoi od pci slotovite, ostaveni se samo eden pci i eden pci-ex1, i dva pci-ex16 sekako.
  ja imase vo anhoch do skoro za cena nesto okolu 5500. ja imase i vo set ama bese nesto poskapa okolu 300 den.
   
 9. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  912
  237
  13 Јуни 2011
  sto ke mu e podobra maticna od z77 ? koja e potrebata ? :S, dali za tie pari ke dobie nesto plus sto go nema veke ? ili samo custvoto deka ima skapa maticna vredi :D
   
  На bate mile му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,084
  5 Декември 2009
  Машко
  Не реков да зема подобра матична од таа, не си ме разбрал убаво.
  Реков да земе подобра матична, наместо процесор подобар.
   
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,476
  1,961
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Таа матична со таков процесор некако не иде ... која е причната поради која ја одбра баш оваа матична? На каква конфигурација ке се користат овие компоненти и за која цел за гејминг? Ако е за гејминг секако зимај i5 но немора 2500К можеш и нешто поевтино пример i5 2320 е цели 3000 денари поевтин од 2500K ... потоа добра матична (ако не го користиш онборд-от) ти е и Sabertooth P67 за 8500 денари или ако си ептен по Z77 chipset-от i сакаш поевтина матична тогаш имаш ASUS P8Z77-M za 6200 denari ...
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,468
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Компонентите се бираат во зависност од потребите. Ако треба да бирам меѓу двете комбинациите тогаш:
  1) Ако ми треба PC за мултимедија и сурфање, а притоа сакам да имам квалитетен звук и квалитетна матична плоча која нема да ја менуваш подолго време, тогаш MAXIMUS V GENE + i3.
  2) Ако ти треба PC за гејминг и се останато тогаш поефтина матична плоча(100 евра), Ivy Bridge i5-3570K(200 евра), Cooler Master Hyper 212+/Evo (25 евра). Потоа оверклок на процесорот на некоја пристојна фреквенција (4.2GHz~4.5GHz) добиваш, што би рекол Psyside, монструм!
   
  На DoCi и gremlin им се допаѓа ова.
 13. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  796
  1,668
  23 Мај 2012
  Ако не планираш да оверклокуваш земи си i5-3450/3550 + B75/H77 плоча зависно колку пари ќе имаш за трошење. Во спротивно или подсобери уште некој денар или земи сега нешто како G1.Sniper M3\Maximus V Gene + G540 па смени го процесорот во i5-3570к кога ќе имаш повеќе пари.
   
  На DoCi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  100
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Дааааааааааа! Ме убеди! Ќе земам Maximus V Gene зошто отсекогаш сакав ROG матична, а оваа серија го има сето тоа што ми треба и да тера наредни 4 години. Да, сакам да експериментирам, да оверклокувам, но тоа понатака кога ќе имам пари за добар процесор и кулер. Сега буџетот ми е само 19 000 така што ќе земам Maximus V Gene и ефтиниот процесор G540 колку да тера на нормална работа додека да соберам пари за хај-теч процесор. Таман ќе ми останат пари за 2 плочки DIMM 4GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 HyperX Blu и напојување. :noonecare:
   
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Скапа матична обично носи:
  - повеќе мерак за ентузијастите
  - повеќе дребулии и опции (биос, портови и сл. што за некого е значајно и потребно а за некого не)
  - подобар оверклокерски потенцијал
  - подобра поддршка со печови и апдејти на биос (релативна работа сепак)
  - не мора да значи но на долг рок поверојатно е дека ќе истрае подолго заради поквалитетни компоненти (во последно време дури и ова е релативно) и сл.

  Подобар процесор на послаба матична плоча значи повеќе моќ минус она погоре.

  Ако не си некој страшен мераклија, и немаш некои големи барања од плочата и нејзините опции во иднина појак процесор му е мајката.

  Ако РОГ ти прави мерак обавезно неа да ја капарисаш. :D
   
  Ceco, StalkeR и на DoCi им се допаѓа ова.
 16. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  100
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Фала на останатите за советите. :) Сега ќе ве замолам да ми предложите некое поефтино напојување за Maximus V Gene и да речеме во иднина i7 2600K со графичка до ATI 6970 HD. Значи до 2-3000 денари. :)
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,946
  27,615
  4 Септември 2008
  Најдобриот совет на темава.  http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=66&si=22262
   
  На gremlin и DoCi им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,468
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Во иднина 3770K
   
  gremlin, psyside и на DoCi им се допаѓа ова.
 19. Bla4KRa1n

  Bla4KRa1n
  Gaining Experience

  137
  100
  15 Април 2009
  Машко
  IT
  Се гледа дека е убаво и квалитетно напојувањето, ама не ми се даваат 4000 сега за сега. Сакам да поминам со некое напојување што ќе тера некој месец на Maximus V Gene со Celeron G540. Ако биде комплет со куќиште нека оди до 3000, а само напојување нека биде до 1500. Па може предлог за некое такво или многу барам? :)

  Јас го меркам ова (http://www.set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=66&si=22518). Убаво а бадијала со гаранција од јбг 7 дена! хаха

  Компонентите ќе ги земам од сет и ме интерсира дали ќе добијам некој попуст и колку кога зимам повеќе компоненти во кеш. Фала! :rolleyes:
   
 20. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  620
  171
  29 Септември 2010
  http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=32&si=22246
  еве едно добро со напојување... само прашај за цена ја коа го глеав пред година и месец дена беше за иљадарка поефтино...........................
   
  На DoCi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...