1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Процесор/Матична/Рам

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од BuuGz, 8 oктомври 2013.

 1. BuuGz

  BuuGz
  Gaining Experience

  78
  66
  8 Мај 2013
  Машко
  Поздрав луѓе,

  Сега почнав малце да се спремам да си го надградувам малце мојот PC, а штом имам уште време да си мислам што ќе си купувам, па си мислев ај да видам што мислите вие околу деловиве што ги имам предвид да ги купам. Препораки се добродојдени единствена критериа ми е деловите да се нови и цената да биде слична, се разбира доколку има нешто што е многу слично во опциите и перформанси а е поефтино уште подобро би било.:D

  Ок прво да почнам со процесорот, =11185 ден
  CPU Core i5-4570 Quad 3.2GHz LGA 1150 6MB Box

  Матична која ми изгледа добра.=5040 ден
  MB Gigabyte H87-HD3 LGA1150 DDR3 3000MHz SATA3 USB3.0 Ultra Durable4 Plus HDMI/DVI/VGA

  и Сакам да земам x2 од овој рам = 4380 ден
  DIMM 4GB DDR3 1600MHz Kingston HyperX XMP Beast

  Значи цената тука да биде некаде до 21к
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко
  Или уште поубаво со оваа...? :)
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008

  Ниедна, каков facepalm lol.

  Дечкото бара H/Z87, матична, а и процесорот е Haswell :D
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  кога би бирал меѓу овие матични би ја избрал матичната што ја избра Alucard
   
 6. BuuGz

  BuuGz
  Gaining Experience

  78
  66
  8 Мај 2013
  Машко
  ои ои пазете и на буџетот ;D

  и не ми треба којзнае што затоашто не суп по оверклокување... немам време за тие работи, дури и кога имав време не ме интересирало да си го испечам процесорот хаха
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008
  Земи си ја таа од првиот пост, секако нема подобар избор кај нас или Асус или Гигабајт.
   
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко
  Хахаха, крш еј, ни јас не приметив дека е Haswell, ми се виде како 3570 :) Јбг, дешава се... :)
   
 9. BuuGz

  BuuGz
  Gaining Experience

  78
  66
  8 Мај 2013
  Машко
  Old habits die hard :D

  па изгледа дека доста добро сум избрал, ја проверив таа од Сет psyside што ја предлоѓжи, и искрено освен поголема цена скоро исто ми изгледаат... можеби греша но стварно не можам да видам разлика :p
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008

  Asus е врвот во скоро сите сегменти на матични, тоа што не приметуваш разлика, не значи дека ја нема.
   
  На FrukaZ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BuuGz

  BuuGz
  Gaining Experience

  78
  66
  8 Мај 2013
  Машко

  Па затоа отворив тема за да се информирам. малце сум заостанал со технологијата, искрено немам време да читам и да се информирам за се најново што излегува како што правев пред неколку години. :D
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,753
  27,436
  4 Септември 2008

  Нема проблем, за твоите потреби нема да ти смени многу дури и ако земеш Gigabyte матична, далеку се од лоши :)
   
 13. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,870
  1,749
  22 oктомври 2012
  Машко
  Разликата е во тоа што таа што ти ја предложи psyside, како и таа што ти ја предложив јас, не се за процесорот што си го избрал ти... :)
   
 14. BuuGz

  BuuGz
  Gaining Experience

  78
  66
  8 Мај 2013
  Машко

  Да ти кажам искрено од кога почнав да се разбирам со компјутери подобро секогаш сум користел АSUS матични но од кога ги снема во Anhoch јас веќе двапати купувам од СЕТ и само проблеми имам со нив, оваа последнава што ја купив веќе вторпат ќе ја вратам...
   
 15. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,330
  2,780
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Одлично, хаха :)

  Добра ти е Gigabyte плочата. Има ASUS H87M-Plus во DDStore, но како прво е mATX (не знам дали ти менува нешто) и второ е 10% (500 МКД) поскапа. Е веројатно има подобар BIOS/UEFI, ама мислам дека тоа нема да ти смени ништо.

  Мислам дека Gigabyte-от ќе ти легне таман за твоите потреби.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,646
  13,004
  2 Август 2012
  Машко
  Ако неќиш K процесор изборот ти се сведува на овие модели (ако земаш Asus)
  ASUS Z87-K 7200 денари
  ASUS B85-PLUS 5000 денари
  ASUS B85M-G 4300 денари

  Со еден збор: Ако немаш намера или ако не земаш плоча со Z87 чипсет од Сет (Asus) тогаш барај ја среќата во Gigabyte.
  Меѓутоа јас те советувам да биде Z87 Asus плоча. Во моменталната понуда на Сет нема H87 кој е, ако може така да се каже, најблиску до опременост со Z87
   
 17. BuuGz

  BuuGz
  Gaining Experience

  78
  66
  8 Мај 2013
  Машко

  Изгледа дека од прва сум погодил колку толку, штом никој не вели дека нечини :D
   

Сподели

Вчитување...