1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Процесор и матична до 12 к

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од AndrejFerdzo, 26 oктомври 2014.

 1. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Ми требат процесор и матична до 12 к за рендирање видеа за продукција ама не е за мене тука за на еден другар сака да отвара продукција и треба се да му суредам а овај кје пц шо ќе му го склопвам ќе биди како за некој заебанции некој анимации и др и сега за тие пари јас од интел не можам процесор да најдам не камоли и матична па да одиме кон АМД ве молам некој предлог !
   
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,314
  14 Декември 2010
  Машко
  Имаш опции и од Интел и од Амд:

  1. Asus H81 и i5 4440
  2. FX8320 и некоја матична со 970 чипсет

  Со тоа што јас би одел на Интел, една предност е што ќе има можност за апгрејд во иднина кога ќе почне со сериозна работа, другите се веќе познати.
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,470
  12,644
  2 Август 2012
  Машко
  За тие пари само на форумов на старо
   
 4. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Има за 8000 осум јадрен амд на 3.8 гхз и 16 мб кеш и за дрте пари матична се исплаќа мислам
   
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,314
  14 Декември 2010
  Машко
  lol уште се палите на јадра и гигахерци?
  Чим си зацртал дека ќе идеш со Амд иди тогаш.
   
 6. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Па мн пари барат за интел. И никој не се пали на херци и јадра.
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,470
  12,644
  2 Август 2012
  Машко
  Со шо ќе го ладите?
  Бараат ама помалку троши, грее и побрз е.
  Разликата ќе ти ја проголта потрошувачката и ефикасноста.
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,123
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако купуваш процесор стриктно за рендирање видеа за таа цена (ако веќе се нема пари за i7) земи го 8350. Во апликации каде што можат да се искористат сите 8 јадра ќе заврши работа побрзо.

  Е сега, се повеќе и повеќе програми подржуваат GPU accelerated rendering. На пример PowerDirector 13 одлично работи и со картици што не се Quadro/Firepro. На пример GTX660-ка може да изренда mp4/AVC видео многу побрзо од било кој процесор. Проблемот е што не се сите картици компатибилни со сите енкодери па така мора да се прави компромис, или да се има една ати и една нвидиа картица за секој случај. Или само една quadro/firegl.

  Ако има шанси да се додаде GPU во таа машина, во тој случај пазари го i5 4440. Генерално е нешто побрз процесор во игри и single core апликации и помалце троши.
   
 9. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Gpu има GTX650ti па не знам јас мн со видео рендирање и др работи зато барам од вас помош
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,123
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Види, реално 12 иљади за сериозна работа се малце. Што и да земеш од тоа горе што спомнаа мање више исто ќе брка работа. Незнам колку бенефит ќе има од таа 650ti ама сигурно ќе има во споредба со двата процесори спомнати горе.

  Ако се работи за материјали кои треба да бидат со висок квалитет, без артефакти (документарци во HD на пример), тогаш обично се пристапува кон софтверскиот CPU рендер. Ако се материјали кои не се наменети за крајно професионална употреба (кодирање во mp4/avc/mkv) тогаш за ова се користи Cuda/OpenCL акцелерирање.

  Еве ти еден голем артикл што се занимава со таа проблематика. Прочитај.

  http://www.behardware.com/articles/...-cuda-amd-stream-intel-mediasdk-and-x264.html
   
 11. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  832
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Можи клуч бидејќи на тој шо му требаше процесор и матична најде компјутер цел за 17000 и на него ќе врзи матрокс картица.
   

Сподели

Вчитување...