• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Процесор грее Предлог термална паста за лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
Здраво
Имам еден лаптоп со тек на времето,го купив на половно пред една година,но почна да грее,а освен гоогле хром,фирефох и филезилаа кога ги користам лаптопот топол грее и полначот жешок.
Дали да го менам виндоусот или не?некое чаре дали само е до паста.
Спецс од лаптопот
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,348
1,445
Било која Arctic паста но и друг бренд ќе заврши работа. Ако не си отварал лаптоп не се учи на својот има голема шанса да не можеш да ги вратиш флетовите или да скршиш некој пластичен забец во процесот. Што се однесува до адаптерот тие посекако грејат, види евентуално дали е оригинален. Исто се надевам дека Виндовс не ти е од некој торент, со некој неочекуван процес кој работи во позадина. Има многу линкови на интернет за директен даунлоад на оригинален Виндовс од Микрософт сервери.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Здраво
Имам еден лаптоп со тек на времето,го купив на половно пред една година,но почна да грее,а освен гоогле хром,фирефох и филезилаа кога ги користам лаптопот топол грее и полначот жешок.
Дали да го менам виндоусот или не?некое чаре дали само е до паста.
Спецс од лаптопот
Треба да се зачисти, гарант е пун со прашина, и да се смени паста.
Види колку е температура на IDLE со се изгасено. Пушти паралелно таск менаџер и види кога ти е оваа температура колку ти е оптеретен процесорот. И мојов дига 80+ на фулл лоад, а тек во топливе денови.
Што лаптоп е? Модел.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,698
4,577
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Има една апликација да го конвертираш Сата 2 дискот во Сата 3, ќе биде многу побрз (500мб/с наспроти 300мб/с), побарај не ми текнува како се викаше
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,888
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Смени го виндоусот до тоа ти е.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
Смени го виндоусот до тоа ти е.
+1

на Линус греат помалку лаптопот е среден исчистен џабе ќе му рпавиш све Мики91 стави линус дуал бут ама користи го само гну линус еду ОС виндос многу грее оптеретува и што треба и нетреба стави Линус имни на бутабилно усб инсталирај па пиши позз
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,912
Gaston's setup  
Audio
AR
+1

на Линус греат помалку лаптопот е среден исчистен џабе ќе му рпавиш све Мики91 стави линус дуал бут ама користи го само гну линус еду ОС виндос многу грее оптеретува и што треба и нетреба стави Линус имни на бутабилно усб инсталирај па пиши позз
Плус жешок тоа со тек на времето ќе и.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,698
4,577
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
+1

на Линус греат помалку лаптопот е среден исчистен џабе ќе му рпавиш све Мики91 стави линус дуал бут ама користи го само гну линус еду ОС виндос многу грее оптеретува и што треба и нетреба стави Линус имни на бутабилно усб инсталирај па пиши позз
Заборави линк до Линус да ставиш - https://www.youtube.com/user/LinusTechTips
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,276
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно