1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценти во Excel

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од GreenRoot, 27 Мај 2020.

 1. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Не сум многу вешт во Ексел, повеќето работи ги средив но заглавив на следново. Ми треба формула што автоматски ќе пресметува 12% од колона B, и ќе ја префрла вредноста во колона E.


  Пример: Првата вредност во колона B e 33,92 и во колона Е треба да добијам вредност 4.07.
  [​IMG]
   
 2. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,153
  2,635
  28 Јануари 2017
  Машко
  Во Е внесуваш: =B2*12/100 Одкако ќе ти пресмета, влечиш надолу (во десниот долен агол) за автоматски да ти го понови истотово до каде што ти треба.
   
  mnikolce, gOJDO и на GreenRoot им се допаѓа ова.
 3. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Фала многу, работи :)
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...