• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено Проценка за НОВА ROG STRIX Z270H GAMING матична

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,769
1,314
Како што гласи насловот, матичната е нова ама стоена, за гаранција не сум сигурен дали има. Пишете некоја проценка ми треба да одлучам дали да купувам процесор или матичнава да ја продавам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,213
10,143
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас на твое место би ја спарил со i7-ца некоја, со оглед на ситуацијата со процесорите би требало да најдеш i7 за под 150 евра.

Иначе плочата би ја проценил на 5000 почетно. Со тие пари можеш да земеш солидна B450 плоча и со 150 +/- евра да земеш посилен процесор од i7 6/7 генерација. Зависи дали сакаш Интел или АМД
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,769
1,314
Јас на твое место би ја спарил со i7-ца некоја, со оглед на ситуацијата со процесорите би требало да најдеш i7 за под 150 евра.

Иначе плочата би ја проценил на 5000 почетно. Со тие пари можеш да земеш солидна B450 плоча и со 150 +/- евра да земеш посилен процесор од i7 6/7 генерација. Зависи дали сакаш Интел или АМД
Плочата ми е за продавање. Јас моментално користам 1600AF на B450 Strix. Веројатно ќе се оди на 4600 догодина со нова графичка.
Не е некако прениско за нова плоча?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,213
10,143
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Плочата ми е за продавање. Јас моментално користам 1600AF на B450 Strix. Веројатно ќе се оди на 4600 догодина со нова графичка.
Не е некако прениско за нова плоча?
Па прво не е нова, туку е некористена, еве да речеме условно нова, нема гаранција. Второ тебе барем нема потреба да ти се објаснува, го знаеш хардверот, таа генерација на Intel е најпромашена, заглавен си на Quad core процесор и тоа е тоа, таа платформа толку и се можностите споредено со новиве генерации. Направи споредба на перформанси и цени, земи цена на нова таква плоча кога се продавала и пресметај.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Тоа шо кажа Астро. И други членови имаат кажано дека за на старо и да е нова нова плочата ако не е веќе под гаранција скини и 50% од моментална малопродажна. Лично колку сака нека е премиум плоча за таа генерација интел не би дал повеќе од 4000 за плоча.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,213
10,143
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Океј, има хардвер кој иако не е под гаранција би можел да загуби рецимо 30% од вредноста, но овде проблемот е што каков и да и ставиш процесор нема да може да се држи до новиов хардвер. Таа си е добра за гејминг со рецимо i7-7700 но тој процесор веќе губи од 3300X кој што чини 140 евра.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,769
1,314
Па прво не е нова, туку е некористена, еве да речеме условно нова, нема гаранција. Второ тебе барем нема потреба да ти се објаснува, го знаеш хардверот, таа генерација на Intel е најпромашена, заглавен си на Quad core процесор и тоа е тоа, таа платформа толку и се можностите споредено со новиве генерации. Направи споредба на перформанси и цени, земи цена на нова таква плоча кога се продавала и пресметај.
Go znam hardverot ama so intel stvarive slab sum so ceni. Inaku mu gi znam sposobnostite I znam deka ne e nesto mnogu mokjna platforma.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,830
5,218
Мелмак
Океј, има хардвер кој иако не е под гаранција би можел да загуби рецимо 30% од вредноста, но овде проблемот е што каков и да и ставиш процесор нема да може да се држи до новиов хардвер. Таа си е добра за гејминг со рецимо i7-7700 но тој процесор веќе губи од 3300X кој што чини 140 евра.
Се слагам, но сепак тоа е ако збориме за нешто шо е генерација или две макс старо. Пример сеа некој на компензација ако земал нови B450 плочи и нема гаранција за нив како да ти уважи, па да скине да кажеме 20% од цена па дури и 15% има логика некој ако сака да ризикува без гаранција за 15-20% поевтино... ама ко шо кажа и сам ова е толку стара платформа која веќе губи од буџет АМД компоненти.

Не знам колку се движат на старо 7700К процесорите, но за Б450 плоча сигурен сум дека на ново се наоѓа за околу 4-5000 а на старо и за помалку. Стави и 3300Х процесор и имаш нешто шо е актуелно, има upgrade path, и има исти ако не и подобри перформанси од 7700К конфигурација. (ете дури и ОП преминал на буџет АМД платформа со upgrade path за подобар процесор у иднина, а за пари за кои некој би му продавал 7700К има земено 1600АФ, а и верувам за плоча не дал повеќе од 6-7000, шо е за илјадарче повеќе од проценката на Астро за плочава што ја продава)

На крај тука сме да помогнеме на продавачите но и да ги заштитиме тие што се заинтересирани за купување.

Јас би кажал плочава е за некој кој има таква платформа и сака да си купи подобра плоча па да проба оверклок, или некој што веќе бара таква плоча пошо постоечката му е дефект. Но и таа категорија на луѓе не верувам дека би платила секоја цена.

Единствено може некој огромен фан на Асус кој е заљубен и носталгичен баш по овој модел да плати премиум цена за да ја има.

Си стојам до претходната проценка за оваа плоча баш затоа што буџет Б450 алтернатива се наоѓа во тој ценовен ранг на ново/старо земено средина.

EDIT: Во поглед на прашањето на членот @DarthJe5us на негово место јас би купил процесор ако најде, и би пробал да ја продадам као цела конфигурација. Со тоа веројатно ќе може да си добие некоја подобра средна цена (на сметка на потрошено време за сорсирање на делови и склапање). Но како цела конфигурација ако ништо друго на Реклама 5 ќе ја продаде побрзо и за поголема цена отколку тука, а и со мирна совест бидејќи некој ќе и извади маст за играње фортнајт или шо и да е популарно.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,955
2,326
Процесори i5/i7 6th и 7th генерација socket 1151

Имаше и една понуда од Гојдо за 4та генерација процесори околу 7к.

Гледајќи ги цениве што се нудат, одма е јасно колку е неисплатливо стара ваква мртва генерација сега некој да купи, за истите пари за која купува и нова тазе од продавница. Ова само да се чува за кско полека ќе почнат да рикнуваат делови да се продава за замена.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,785
14,657
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Некако ми нема логика оваа плоча да е проценета над 5000 ден..
Кога знам дека јас пред 2 години мојата ја купив 6000-6500 денари нова од ДДКом...
Разликата е само во тоа H и F ...
Погледнете го атачментот 90129
Разликата е голема од H270F до Z270H.

Како и да е, матичната во моментов, нова или не, може да отиде макс 4.5к.
 
Последна промена:

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,890
Скопје
Океј, има хардвер кој иако не е под гаранција би можел да загуби рецимо 30% од вредноста, но овде проблемот е што каков и да и ставиш процесор нема да може да се држи до новиов хардвер. Таа си е добра за гејминг со рецимо i7-7700 но тој процесор веќе губи од 3300X кој што чини 140 евра.
Многу мртви ги правите процесориве, а сосема се солидни. Видеово е со 4790К наспроти 3300Х и i3-10100F. Придобивката е што 4790К на времето беше 20+к, а овие сега се три пати поевтини, ама па и сега има три пати поскапи процесори од „тројкиве“ што ги макљаат.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,213
10,143
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Многу мртви ги правите процесориве, а сосема се солидни. Видеово е со 4790К наспроти 3300Х и i3-10100F. Придобивката е што 4790К на времето беше 20+к, а овие сега се три пати поевтини, ама па и сега има три пати поскапи процесори од „тројкиве“ што ги макљаат.
Не се они многу мртви, новите процесори се многу живи за слични пари. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,121
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно