Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Проценка на x570 платформа

Статус
Затворена за нови мислења.

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Rikimaru додаде нов оглас:

Проценка на x570 платформа - Проценка

Здраво дечки,

Оди на проценка следнава X570 платформа па ќе се продава поради и заради апгрејд:

1. ROG Strix X570 E-Gaming
2. Ryzen 7 3800X Box (НО БЕЗ КУЛЕРОТ), subpar беше го дадов
3. G-Skill Trident Z Neo 32GB (16x2), Hynix DJR (убав bin), CL-16, 3600 (stock) но OC-friendly

Сѐ си функционира прописно и доаѓа во оригинал пакување. Одлично се зачувани.

Гаранција МИСЛАМ нема. Не сум сигурен, купени ми се од VisionStudio и непроверени колку им трае гаранцијата.

Моментално во Сетек:

1...

Видете го целиот оглас...
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Никој? Лесно можам да паднам 30-50%, ама да видам дали сум на место со проценките. Помош мољим.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Со што се поднови ако не е тајна?
Сменав на Интел овај пат. Не ми треба Ryzen multithreading за работата веќе бидејќи на графичка префрлија workload, сеа одиме на чист гејминг процесор 13700k оти е 200 долари поефтин од 900к за 5% послаби перформанси. Нема смисла да се зема печката 900ка.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
584
461
и „700k“ од 13-та генерација е печка како и „600k“. Ако не сакаше печка претходната генерација ти беше најдобра опција со исклучок на „900k“.
Извини за мислењето вонтема.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
и „700k“ од 13-та генерација е печка како и „600k“. Ако не сакаше печка претходната генерација ти беше најдобра опција со исклучок на „900k“.
Извини за мислењето вонтема.
Има чаре, ќе се андерволтова. Целта ми е меморијата да ја турнам на 8,000 Mhz а со АМД сум заклучен на 6400 ради инфинити фабрик. Плус не ми се чекаше до февруари за 7800x3d (гејмерскиот рајзен). И искрено, најмногу од сe, Интел ми е подиректен и поедноставен процесот на тјунирање. АМД комплицираат некои работи само колку да комплицираат ги осеќам.

View: https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm0Wr6OEQ
 
Последна промена:

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
450
445
Skopje
Има чаре, ќе се андерволтова. Целта ми е меморијата да ја турнам на 8,000 Mhz а со АМД сум заклучен на 6400 ради инфинити фабрик. Плус не ми се чекаше до февруари за 7800x3d (гејмерскиот рајзен). И искрено, најмногу од сe, Интел ми е подиректен и поедноставен процесот на тјунирање. АМД комплицираат некои работи само колку да комплицираат ги осеќам.

View: https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm0Wr6OEQ
На која плоча ќе го ставаш?
Забегаа со цениве на плочите...
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
На која плоча ќе го ставаш?
Забегаа со цениве на плочите...
Иста класа плоча како претходната Strix E-Gaming, но Z790 во случајов, а цената на новата е 70 посто поскапа од таа претходната. :S


Најскапата е 1400 евра не се нормални. xD

 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
450
445
Skopje
Иста класа плоча како претходната Strix E-Gaming, но Z790 во случајов, а цената на новата е 70 посто поскапа од таа претходната. :S


Најскапата е 1400 евра не се нормални. xD

Јас сакам исто апгрејд да направам, Е-гејминг ја имам и јас... кога видов цена се шокирав.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Јас сакам исто апгрејд да направам, Е-гејминг ја имам и јас... кога видов цена се шокирав.
Koшта новата технологија за имплементација. PCI-GEN 5, поддршка за DDR5 ова она, криза-миза, па алчни се за пари плус и ете. Оваа плоча 400 евра беше претходно преку сила, сега 600.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
1. ROG Strix X570 E-Gaming = 12000
2. Ryzen 7 3800X Box = 13000
3. G-Skill Trident Z Neo 32GB (16x2) = 7500
Исто би рекол, се сложвам. Фер проценка за компоненти без гаранција ама очигледно чувани и нормално користени (со се паковање и се). Процесорот можи можиш 14к, другите толку мислам и јас.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Исто би рекол, се сложвам. Фер проценка за компоненти без гаранција ама очигледно чувани и нормално користени (со се паковање и се). Процесорот можи можиш 14к, другите толку мислам и јас.
Е сега му мана "Dust of Appearance" на рикито :ROFLMAO:
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Епа ќе почниме со тие цени. Благодарам за проценките. Оди на продажба за:

1. ROG Strix X570 E-Gaming = 12000
2. Ryzen 7 3800X Box = 13000
3. G-Skill Trident Z Neo 32GB (16x2) CL16 = 7500

Цел комплет за 30.000 ден. (2500 поефтин од индивидуални)

Овој што е G-Skill Trident во Нексио за цена од 11.270 ден. е CL18, додека овој што се продава е CL16 и подобар bin.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Дечки одиме намалување:

1. ROG Strix X570 E-Gaming = 11500
2. Ryzen 7 3800X = 12000
3. G-Skill Trident Z Neo 32GB (16x2) CL16 = 7000

Рамот е следниов и го нема кај нас:


Се си доаѓа во оригинал пакувања, исчистено, средено.

Цена за комплет: 28.000 ден.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1.675
999
А дали РАМот е само за рејзер или и може и за интел ? Извини што не сум во тек . И заинтерсиран сум само за Рамови ако функционира и за интел ?
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
А дали РАМот е само за рејзер или и може и за интел ? Извини што не сум во тек . И заинтерсиран сум само за Рамови ако функционира и за интел ?
Нема гајле можат и на АМД и на ИНтел да се користат. Ова го прават генерално ради брендинг намени и ти гарантира дека ryzen ќе го користи на таа и таа брзина.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.167
5.173
Битола
Освежување на цена. Убаво спакувани и спремни за испорака:

1. ROG Strix X570 E-Gaming = 11500
2. Ryzen 7 3800X = 11000
3. G-Skill Trident Z Neo 32GB (16x2) CL16 = 7000

Целосен комплет: 27.000 ден.
 
Последна промена:
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.792
Мислења
969.387
Членови
35.182
Огласи
2.801
Најнов член
bunce
На врв Дно