• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка на Лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
542
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Dell inspirion 5520
i5 3120m 2.5 gh
6gb ram
Radeon 7670m
500gb hdd
4 god star
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
8000-9000?
БаКтеријата претпоставувам ја има али ко да ја нема?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
976
542
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
11k
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Spored mene najjrealno e 12-13k dokolku drze baterija 13k . Za 10k nikade na reklama5 , na forumov nema laptop so dedicirana grafika .
Пане, ако оди 13.000 овој лаптоп, рачунај за уште 3000 или 4000 имаш нов со i3-Broadwell кој е малтене ист со таа i5-ka. Таа дедицирана графика штоќети? За ништо посебно не можеш да ја употребиш. Лаптопот може ќе трае уште 5 години а може уште една, 4 години е стар и батеријата како замислуваш дека ќе „држи“?

За толку блискост во цените нема никој да го купи тој лаптоп.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,028
4,517
Ethermine
www.facebook.com
Пане, ако оди 13.000 овој лаптоп, рачунај за уште 3000 или 4000 имаш нов со i3-Broadwell кој е малтене ист со таа i5-ka. Таа дедицирана графика штоќети? За ништо посебно не можеш да ја употребиш. Лаптопот може ќе трае уште 5 години а може уште една, 4 години е стар и батеријата како замислуваш дека ќе „држи“?

За толку блискост во цените нема никој да го купи тој лаптоп.
Абе и за 9-10к нека го ставе ама ко што гледам веќе 2 лаптопи по ред ги шиткам и не знам што е работава некако многу тешко се продаваат , дали е тоа од што е презаситен пазарот или кизнае што . Значи членот погоре ке си одреде некоја цена не мора да значи дека навистина 12-13 ке му ставе .
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,148
Скопје
Да не отварам нова тема,
Колку може да се шитне лаптом со следните спец.
HP Notebook - 17-x024ng (ENERGY STAR) Product Specifications | HP Customer Support
Земен од Германија пред 4 месеци користен скоро ич :) можда 15 дена и тоа само за интернет.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ќе си отвориш нова тема и ќе си добиеш проценки.

Испратено од безжичен телефон
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,886
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно