• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Проценка на конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
952
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Ве молам проценка на следнава конфигурација.
Доколку ми одговара цената би одела на продажба...
MB: Z490 Tomahawk MAG
CPU:I5 10400 6 cores
RAM:2x8 gb 3200 RGB
CPu cooler masterliquid 240T RGB
CASE: Sharkoon RGB LIT 200
PSu : Gigabyte P650B
GPU: Msi Rtx 3060 12 GB
ssd : Kingston A2000 250 nvme
Ssd : Samsung 860 evo 500 gb
HDD: 1 tb toshiba p300


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
849
930
Според сегашниве цени, 100к се комплет. Матичната е врв, графичката си е таман 1000че само она, процесорот 8к....
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
80k реална проценка ако имаат гаранција сите делови. Ако немаат 69к. И нормално ќе си паѓа ценава како ќе излегуваат поевтини графички или ако не се продава по 5-10% спуштање.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,034
1,357
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
- Z490 Tomahawk MAG - 9.000 ден.
- I5 10400 - 8.000 ден.
- 2x8 gb 3200 RGB - 4.500 ден.
- CM masterliquid 240T RGB - 3.000 ден.
- Sharkoon RGB LIT 200 - 2.500 ден.
- Gigabyte P650B - 3.000 ден.
- Msi Rtx 3060 12 GB - реална цена 23-29.000 денари (зависно од модел), меѓутоа со оглед на ситуацијата одат и по 1200 eur. парче
- Kingston A2000 250 nvme - 2.000 ден.
- Samsung 860 evo 500 gb - 3.000 ден.
- 1 tb toshiba p300 -1.500 ден.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
952
593
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
80k реална проценка ако имаат гаранција сите делови. Ако немаат 69к. И нормално ќе си паѓа ценава како ќе излегуваат поевтини графички или ако не се продава по 5-10% спуштање.
Сите делови имаат гаранција. Освен хдд.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,252
1,051
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
- Z490 Tomahawk MAG - 9.000 ден.
- I5 10400 - 8.000 ден.
- 2x8 gb 3200 RGB - 4.500 ден.
- CM masterliquid 240T RGB - 3.000 ден.
- Sharkoon RGB LIT 200 - 2.500 ден.
- Gigabyte P650B - 3.000 ден.
- Msi Rtx 3060 12 GB - реална цена 23-29.000 денари (зависно од модел), меѓутоа со оглед на ситуацијата одат и по 1200 eur. парче
- Kingston A2000 250 nvme - 2.000 ден.
- Samsung 860 evo 500 gb - 3.000 ден.
- 1 tb toshiba p300 -1.500 ден.
Msi Rtx 3060 12gb - 29.000 denari ama pred 6 meseci


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,569
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
105-110k
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Деловите нови коштаат 107.972 денари во салон во овој момент.
80% од цената на нови делови и 85% од цената на нова графичка иако нема смисла ни ова. 80к е најреална цена во моментов.

 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,287
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно