• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка на конфигурација?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Shizique

Intern
28 октомври 2009
7
0
Се трудам да склопам нешто околу 35000, пред се за игрици, па ми требаат малце постручни мислења.

cpu AMD Athlon II X2 250 AM3
mb Sapphire 790GX AM3 DDR3
hd WD 500GB 7200/16MB Caviar Blue
vga Palit 8800gt 512MB 256bit DDR3
monitor BenQ G2220HD
case Spire Jetblack
psu Chieftec A120 450W Real Power
odd Samsung 22x Black SATA
кeyboard A4 KL-7MU Headphone X-slim
mouse A4 XL750BF Laser USB Snake 6-Speed Gaming

Oколу RAM-от ми треба малце помош пошто никаде неможам да најдам некој квалитетен бренд DDR3 2x2GB т.е. знам само за Kingston и Corsair како поквалитетни ама ги нема (иако стојат по ценовници), за некои од другиве што ги има на понуда немам слушнато, па незнам дали се добри.

Тоа е тоа што отприлика намеравам да го земам, што мислите?
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
221
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Shizique

Intern
28 октомври 2009
7
0
Добро бе дечки, од толку луѓе на форумот само еден се потруди да ми пише проценка?

Бај д веј, фала ти UnderMyRules. За графичките мислам дека ми се малце скапички, единствено се мислам да доплатам за до HD4850, a за рамот што ми го предложи, гледам дека има два типа (разлика во цена 20-30 денари), што е финтата?
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
221
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Мислам дека рамот е истиот само го добиваш запакован или нешто друго можеби,а btw од кај имаше план да земеш 8800гт и колку пари.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мониторот би го сменил за нешто подобро зашто сепак ти е најдолгорочната инвестиција од сето ова. Немам време да објаснувам зошто ама иди со друга опција. Ако ме прашаш мене појќе пари ќе дадам на хардвер а помалку на периферија како гејминг глувци, тастатури, слушалки итд. Рамот е најмал проблем и исто и тука не би се малтретирал околу цени и квалитет зашто разликите вореален свет и ги нема. Дури и би зел пофтина плоча АМ2+ и рам ДДР2. Графичката картица ти е главната компонента кога станува збор за игри. Значи појака картица, можеби поквалитетна плоча и дефинитивно друг монитор.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Недостасува подобра графичка. Цели кон 4870. Поздрав :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,441
29,422
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од све ова најпогоден е мнотирот, можеби најдобриот во таа класа.За да дадеме подобри препораки пиши цени до компонентите, исто така графичката обавезно смени ја со 4870 или GTX260 како што веќе ти предложија. Онаа што ја имаш избрано 8800GT е солидна но веќе е стара технологија и има многу малце шејдери.Другото горе доле е ок за тие пари но мислам дека можеш да земеш подобар процесор за некој динар плус, освем ако не си ептен лимитиран со буџет. Многу битно е да напишеш цени до компонентите за да ти дадеме добри препораки поздрав.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,302
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Што велите за следнава конфигурација за 680 евра:
1. AMD Phenom II X4 810 2.60GHz, 4MB Cache, Socket AM2+/AM3, BOX Black Edition
2. Asus M4N78, Socket AM3/AM2+/AM2, NVIDIA, nForce 720D (MCP78D)
3. 4GB (2x2GB) A-DATA DDR2 800 CL5 U-DIMM 128MX8
4. Asus Radeon HD5850 1GB
5. HDD 500GB Hitachi 7200rpm 16MB SATA-II HIT-HDP725050GLA360
6. Asus DVD-RW Super-Multi SATA Black DRW-24B1ST/BLK/G/AS SATA, 24xDVD+-R/12xDL/12xDVD-RAM
7. Spire Case BlackFin V ATX case
8. Spire Real Power 420W 24pin ATX2.1 PFC
9. Asus 22" VH222D Wide(16:9), Black, Full HD 1080p Display, 5ms
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
221
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Што велите за следнава конфигурација за 680 евра:
1. AMD Phenom II X4 810 2.60GHz, 4MB Cache, Socket AM2+/AM3, BOX Black Edition
2. Asus M4N78, Socket AM3/AM2+/AM2, NVIDIA, nForce 720D (MCP78D)
3. 4GB (2x2GB) A-DATA DDR2 800 CL5 U-DIMM 128MX8
4. Asus Radeon HD5850 1GB
5. HDD 500GB Hitachi 7200rpm 16MB SATA-II HIT-HDP725050GLA360
6. Asus DVD-RW Super-Multi SATA Black DRW-24B1ST/BLK/G/AS SATA, 24xDVD+-R/12xDL/12xDVD-RAM
7. Spire Case BlackFin V ATX case
8. Spire Real Power 420W 24pin ATX2.1 PFC
9. Asus 22" VH222D Wide(16:9), Black, Full HD 1080p Display, 5ms
Конфугурацијава е супер ама мислам дечкото е лимитиран со 35 000.
Ај да видиме он што ќе каже за ова иако конфигурацијава е гром за тие пари.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@gOJDO : дефинитивно вреди ! ! !
@Shizique : ? ? ? (подобро 5000мкд плус за нешто што вреди и што ќе трае и трае и трае...)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,764
11,180
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Одлична конфигурација.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,302
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Одлична, само што Шизик го нема да напише нешто. Во четвртокот имаше само 2 останато на лагер од кои едната ја резревирав за во случај да се одлучи за конфигурацијата. Ако не ми јави до утре, ќе ја одрезервирам 5850-ката.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Shizique

Intern
28 октомври 2009
7
0
Извинете дечки што ме немаше овие неколку дена да си ја проверувам темата и фала за одговорите. Стварта е во тоа што дома имам некои проблеми со нетот и немам од каде да проверам и пишам на форумов.

@gOJDO: Ке ти пишам попосле една приватна околу твојата понуда, сеа набрзинка пишувам пошо сум на работа.
 

masterficx

Gaining Experience
5 јули 2009
1,345
348
masterficx's setup  
Processor & Cooler
Intel Q8200 + CM Hyper 212+
Motherboard
GA-G41MT-S2PT
Storage
Spinpoint F3 1TB
PSU
CM Elite 460
RAM
8GB [email protected]
Video card
Gigabyte GT640 2GB
Case
DeepCool Tesseract Black
Monitor
LG 22" TN
OS
8.1 64-bit
ај ако не те мрзи дај ми цена по пп или тука за ова
Asus DVD-RW Super-Multi SATA Black DRW-24B1ST/BLK/G/AS SATA, 24xDVD+-R/12xDL/12xDVD-RAM
или пушти понуда на нешто поквалитетно од асус

ФАЛА
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,315
16,302
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Поквалитетно произведено од Асус не знам дали има. А ако мислеше на поквалитетен режач од тој, ако знаеш конкретно некој модел кажи кој па ако можам да го набавам ќе ти дадам цена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,739
Мислења
863,613
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно