• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Проценка на Dell U2412M

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
781
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
без разлика кога е купен мое скромно мислење
освен ако не сум ептен економски во клич
што мислам Стеф не е
јас за 4к би дал од електроника само некој Core2Duo
или некој дигитрон подобар за гимназијалци
иако нели времињата се менуваат,
сепак за тие пари би го остаил да си покажува некој dedicated графикон како BTC/EUR,
а @StefAngel ?

па нека лапа кој сака "за ситно" 24ка Dell или за тие пари нека си купи ST TV уште поголема едно 32ка...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #27

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,395
1,569
Не ми е целта гејмање, го зедов лаптопот ради Nvidia Broadcast вчера на стрим имав 20 души што беше рекорд само затоа што ми се гледаше лицето и со микрофонот. Но бидејќи лаптопот има HDMI и досега бев задоволен со перфомансите на мониторите гледам опции за да ги заменам за еден поголем монитор. Гејминг играм кога маркетот е во чоп зона, а овој десктопот планирам да го продадам зашто немам потреба од него. Лаптопов е побрз од него лол.
Една графичка 3060 е колку лаптопов. Не сум јас будала да купам цела графичка кога можам да земам лаптоп со слични перфоманси...
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Не ми е целта гејмање, го зедов лаптопот ради Nvidia Broadcast вчера на стрим имав 20 души што беше рекорд само затоа што ми се гледаше лицето и со микрофонот. Но бидејќи лаптопот има HDMI и досега бев задоволен со перфомансите на мониторите гледам опции за да ги заменам за еден поголем монитор. Гејминг играм кога маркетот е во чоп зона, а овој десктопот планирам да го продадам зашто немам потреба од него. Лаптопов е побрз од него лол.
Една графичка 3060 е колку лаптопов. Не сум јас будала да купам цела графичка кога можам да земам лаптоп со слични перфоманси...
не кажа колку е користен мониторот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #29

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,395
1,569
Мониторот е купен од @gOJDO и другиот од @skopje_mkd мене не ми е битно колку е користен него дали работи и дали е добро сочуван што беше навистина така и јас ја продолжив таа традиција.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,552
4,239
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,629
10,922
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
That explains a lot.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Извор 1.
Извор 2.

Земи 2 монитори, стави ги еден до друг P и U и воочи ми ја ти разликата.
Во последниве серии, генерално разликата е дека U подржуваат дејзи чејн наспроти P, истите панели ги користат од истиот произведувач (Samsung), и гаранција само дека се фабрички калибрирани, за тоа доколку корисникот го зема за професионална работа и не сака да се замара со калибрирање. Исто, двете серии нудат гаранција за perfect panel, односно гаранција без темни-светли пиксели.
Во случајов, колку е квалитетот, односно прецизноста на боите запазена на овој монитор?
Како што гледаш, нов член сум на форумов, долгогодишен луркер, штотуку годишнина наполнав и скоро добив пермисии да коментирам во вакви теми. Не користам 300 IQ трикови да му го ''пафнам'' мониторот на членот за пониска цена, си коментирам мое мислење за реална проценка. IT форум е, не е Reklama5, таму нема проценка, залепи цена и што биде - биде.

П.С, сте размислиле дека 200 евра на мониторот одело ново поради тоа што не е повеќе во производство и се вештачки напумпани цените?
Донеси U i P од иста година (и немора) отвараме еден ПДФ или слика и одма ти кажувам кој е кој. И во вториот линк, убаво ти пишува кои се разликите. Не ќе да е само дејзи чејнот.

Инаку со претераните процени над 5К за тој монитор и тоа годиште се согласуваме

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
Донеси U i P од иста година (и немора) отвараме еден ПДФ или слика и одма ти кажувам кој е кој. И во вториот линк, убаво ти пишува кои се разликите. Не ќе да е само дејзи чејнот.

Инаку со претераните процени над 5К за тој монитор и тоа годиште се согласуваме

Sent from Телефон using Tapatalk
The P and U Series models sometimes use the same display panels and differentiate themselves on connectivity, such as the ports available and the capabilities of those ports, e.g. DP 1.4 vs 1.2, capabilities of USB ports in terms of speed and power output, amount of power provided via USB-C to the attached system, etc.
Ако направиш разлика, ќе направиш само по тоа што е калибриран едниот фабрички (наводно) наспротив P што не е калибриран, што јас мислам со човечко око нема шанси да го приметиш тоа. Истите панели се.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #37

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,395
1,569
Ништо дечки ви благодарам за проценките за мојата намена овој монитор е супер, зедов адаптер и ќе барам чаре за другиот преку усб тип ц.
Некој предлог за истиот?
1620138440250.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #39

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,395
1,569
Не ми треба ништо освен IPS и добра резолуција за гледање. Иако е стар стварно е добар монитор за цената што сум ја платил.
Парите што ќе ги дадам за монитор 30-50к ќе ги дадам за тргување,
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Ако направиш разлика, ќе направиш само по тоа што е калибриран едниот фабрички (наводно) наспротив P што не е калибриран, што јас мислам со човечко око нема шанси да го приметиш тоа. Истите панели се.
Ајде донеси, најди ќе ти покажам дека има шанси.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
Ајде донеси, најди ќе ти покажам дека има шанси.

Sent from Телефон using Tapatalk
Сврти до Анхоч ги има двата на излог, слободно спореди ги. Јас завршив коментирање на темава и вртење на муабети во круг.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,333
2,713
Сврти до Анхоч ги има двата на излог, слободно спореди ги. Јас завршив коментирање на темава и вртење на муабети во круг.
Јас сум ги видел и двата. За тебе ти кажувам пошто не веруваш. Ќе уклучи е 2 фајла и стварно треба да си далтонист ако не приметиш разлика.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,631
2,827
Ништо дечки ви благодарам за проценките за мојата намена овој монитор е супер, зедов адаптер и ќе барам чаре за другиот преку усб тип ц.
Некој предлог за истиот?
Ако прашањево ти е како да го поврзиш вториот монитор, а имаш USB-C порт слободен, види дали портот поддржува DisplayPort over USB-C. Ако поддржува, имаш во Логинг скапи (~1,500 МКД) кабли (USB-C - DisplayPort) и на AliExpress ефтини. Се надевам не те сфатив погрешно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно