• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Проценка на Dell U2412M

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,395
1,569
Мониторите се купени од форумов, највеќе се користени за чартови ако има математика ќе си земам некој поголем. Немаат никаква гребнатинки и без гаранција.
 

Атачменти

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
7k
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,552
4,239
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
P2417 оди за 6к, u2414h за 5к и сега u2412m за 7к?

8 години стар панел е, сигурно пожолт од сонцето е
Dell е како Rolex, само поскапува со тек на времето...купи си го сега, за 2-3 години продај го за 9к.
 

Enis-Phantom

Gaining Experience
18 ноември 2013
341
451
Небитно
Пријатели мониторот е супер да меѓутоа не забегувајте со цените јас го купив (Јули 2019) чисто нов од БГ со 3 години гаранција за ~150 еур сега би зел за децата уште еден но на нормална цена
1620069668423.png
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Последна цена на мониторов била 11500 денари:

За жал има голема немаштија на монитори ширум светот, особено од Dell и таа цена кога истиот би дошол на лагер ќе биде повисока. Не гледам зошто мониторов да не се продаде по цена 60% од нов.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
7000 ден.

Испуштате многу битен сегмент, aspect ratio 16:10.
Последна цена на мониторов била 11500 денари:

За жал има голема немаштија на монитори ширум светот, особено од Dell и таа цена кога истиот би дошол на лагер ќе биде повисока. Не гледам зошто мониторов да не се продаде по цена 60% од нов.
Добро луѓе, вино продавате (во случајов проценувате) или електроника?

P2421, нов модел, нова серија (2021), 3 години гаранција, нов панел, гланц се продава за 11к, вие овај антички монитор ~10 години стар го проценувате 7к?

Во последно време седам на форумов и се чудам на проценкиве.

16x9 P2419H e 9к и како што гледам двата се достапни на лагер.

Моја проценка 4к.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,172
16,632
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Добро луѓе, вино продавате (во случајов проценувате) или електроника?

P2421, нов модел, нова серија (2021), 3 години гаранција, нов панел, гланц се продава за 11к, вие овај антички монитор ~10 години стар го проценувате 7к?

Во последно време седам на форумов и се чудам на проценкиве.

16x9 P2419H e 9к и како што гледам двата се достапни на лагер.

Моја проценка 4к.
Мешаш Баби и жаби. P серија со U серија! Безпредметно е на темава за проценка да се објаснуваме што е што, ама ако е за цената најди некое 24" телевизорче за 2000 денари и спореди со тоа па оди земи му го мониторот за безпари.

А ако веќе сакаш да го споредуваш со соодветен модел од 2021 тогаш единствено можеш да го споредиш со U2421E кој чини 17K.
Исто така имашп погоре и цена од U2412M на ново(11500 денари).
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Мешаш Баби и жаби. P серија со U серија! Безпредметно е на темава за проценка да се објаснуваме што е што, ама ако е за цената најди некое 24" телевизорче за 2000 денари и спореди со тоа па оди земи му го мониторот за безпари.

А ако веќе сакаш да го споредуваш со соодветен модел од 2021 тогаш единствено можеш да го споредиш со U2421E кој чини 17K.
Исто така имашп погоре и цена од U2412M на ново(11500 денари).
Тој меша или сите на форумот мешате? Кога истото го пишав на проценка за P модел, бев нападнат дека P било исто со U. Само „U се фабрички калибрирани, инаку истиот монитор бил“. - слободно нека купи некој Р серија, и нека работи фотографија.

И сега за таа тема P = U, за оваа P ≠ U. Сè со цел да се пумпаат цениве?

Ако нема еквивалент дел од таа серија, сигурно има друг еквивалент со НОВ IPS панел кој е далеку подобра зделка од 8 години стар IPS, па бил 16:10 или 4:3.
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,592
2,076
Нови (генерациски) 24" UltraSharp 16:10 модели никогаш не биле под ~300€. Нека ме поправи некој ако грешам.

Мониторов, ако е зачуван како што членот нагласил, си вреди 7000 денари, без разлика дали тоа им се свиѓа на тие што сакаат да го купат за 4000.


Па тоа и не е некоја позитивна страна.
Те молам појасни како не е?
Ако мислиш за гејминг, точно, не е. Но мониторов е далеку од гејминг монитор и греота би било некој да го купи за гејминг. Во секое друго сценарио е и те како позитивна страна, посебно за професионална работа.

2012 година .... Во странство ги фрлаат на буниште...
Не знам за каде поточно мислиш под "странство", дека живеам во Германија и во моментов сѐ уште се продава нов за +200€ (бел) / +250€ (црн). Дури Амазон забегале со цена од 280€.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Нови (генерациски) 24" UltraSharp 16:10 модели никогаш не биле под ~300€. Нека ме поправи некој ако грешам.

Мониторов, ако е зачуван како што членот нагласил, си вреди 7000 денари, без разлика дали тоа им се свиѓа на тие што сакаат да го купат за 4000.Те молам појасни како не е?
Ако мислиш за гејминг, точно, не е. Но мониторов е далеку од гејминг монитор и греота би било некој да го купи за гејминг. Во секое друго сценарио е и те како позитивна страна, посебно за професионална работа.


Не знам за каде поточно мислиш под "странство", дека живеам во Германија и во моментов сѐ уште се продава нов за +200€ (бел) / +250€ (црн). Дури Амазон забегале со цена од 280€.
Нов - една работа
Нов, отпакуван. - друга работа
Работен 2 години - трета работа
Работен 4 години - четврта работа
Работен 8 години - арен ?

си видел ти работен монитор од 8 години како изгледа? Кола od 8 години е стара, не пак монитор.

edit:
уствари не знајме дали е 8 години работен, тоа треба газдава да кажи. Си врзав в крпче јас.
Како и да е, логиката држи вода.

п.п.с.
имам отпоќе монитори, не ми треба ваков ни за 2000. Само сметам дека проценката од 7 е крајно нереална.
Според цените на форумов, а и пазарот му давам 4000-4500.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,174
1,647
Нови (генерациски) 24" UltraSharp 16:10 модели никогаш не биле под ~300€. Нека ме поправи некој ако грешам.

Мониторов, ако е зачуван како што членот нагласил, си вреди 7000 денари, без разлика дали тоа им се свиѓа на тие што сакаат да го купат за 4000.Те молам појасни како не е?
Ако мислиш за гејминг, точно, не е. Но мониторов е далеку од гејминг монитор и греота би било некој да го купи за гејминг. Во секое друго сценарио е и те како позитивна страна, посебно за професионална работа.


Не знам за каде поточно мислиш под "странство", дека живеам во Германија и во моментов сѐ уште се продава нов за +200€ (бел) / +250€ (црн). Дури Амазон забегале со цена од 280€.
1080п користам моментално, претходно 1050п имав. Повеќе простор имам на 1080п наспроти 1050п. Можеби 1200п има повеќе вертикален простор ама за ништо не ми фалел.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
549
519
Струга
Мешаш Баби и жаби. P серија со U серија! Безпредметно е на темава за проценка да се објаснуваме што е што, ама ако е за цената најди некое 24" телевизорче за 2000 денари и спореди со тоа па оди земи му го мониторот за безпари.

А ако веќе сакаш да го споредуваш со соодветен модел од 2021 тогаш единствено можеш да го споредиш со U2421E кој чини 17K.
Исто така имашп погоре и цена од U2412M на ново(11500 денари).
Извор 1.
Извор 2.

Земи 2 монитори, стави ги еден до друг P и U и воочи ми ја ти разликата.
Во последниве серии, генерално разликата е дека U подржуваат дејзи чејн наспроти P, истите панели ги користат од истиот произведувач (Samsung), и гаранција само дека се фабрички калибрирани, за тоа доколку корисникот го зема за професионална работа и не сака да се замара со калибрирање. Исто, двете серии нудат гаранција за perfect panel, односно гаранција без темни-светли пиксели.
Во случајов, колку е квалитетот, односно прецизноста на боите запазена на овој монитор?
Како што гледаш, нов член сум на форумов, долгогодишен луркер, штотуку годишнина наполнав и скоро добив пермисии да коментирам во вакви теми. Не користам 300 IQ трикови да му го ''пафнам'' мониторот на членот за пониска цена, си коментирам мое мислење за реална проценка. IT форум е, не е Reklama5, таму нема проценка, залепи цена и што биде - биде.

П.С, сте размислиле дека 200 евра на мониторот одело ново поради тоа што не е повеќе во производство и се вештачки напумпани цените?
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
1080п користам моментално, претходно 1050п имав. Повеќе простор имам на 1080п наспроти 1050п. Можеби 1200п има повеќе вертикален простор ама за ништо не ми фалел.
не е тоа 1680x1050p ?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,650
8,955
Скопје
Како што гледаш, нов член сум на форумов, долгогодишен луркер, штотуку годишнина наполнав и скоро добив пермисии да коментирам во вакви теми.
Јас те пратам уште од почетокот на твојава скромна кариера и да ти кажам право задоволен сум од тоа како влезе, како напредуваше, и на кое ниво си сега.
Keep up the good work.
Не е лошо и да напишеш некој совет за останатите. Знам дека има и други тајни жарчиња како тебе, но се срамат. Може ќе ги поттикнеш.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
357
435
Дома
...Можеби 1200п има повеќе вертикален простор...
Не „можеби“, туку сигурно има :)
Зависи што работиш, во 3Д софтвер би бил многу благодарен за тие 10-12% екстра пиксели/простор, па и за сите графички софтвери би рекол дека многу менува (поголем простор за работа, повеќе алатки на видик).

На темата: 6000ден.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Шо зборате бе? 1680х1050 било различно од 1920х1080, а пак тоа било различно од 1920х1200 ?

Нареден муабет кој е?
 1. CRT е различно од LCD
 2. Лаптоп е побашка од десктоп
 3. OS X не е исто со Windows
 4. Ноќта е бааѓи потемна од денот
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Се утепавте од проценки давање а не е спомната најбитната работа, колку е стар мониторот. Значи не од која година е моделот туку кога е купен и колку време е користен.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Се утепавте од проценки давање а не е спомната најбитната работа, колку е стар мониторот. Значи не од која година е моделот туку кога е купен и колку време е користен.
не даваме проценки, се караме!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,744
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно