• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка лаптоп Lenovo Y520

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
215
Дечки ме интересира проценка за леново Legion y520 со следнава конфигурација:
i5-7300HQ
GTX1050Ti
16Gb ram dual chanel 2666Mhz cl14
256 NVM
500gb seagate 7200 RPM

Гланц е лаптопот чисто ме интересира колку би можел да го дадам ако ми одговара цената за апгрејд имам во план да правам.
п.с. слики подоцна ќе ставам, гаранцијата на мое име си е али е истечена прв сопственик.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
Не ви ја разбирам логикава, што барате проценка ако имате цена на ум?

Бараш 35,000 за лаптоп неколку години стар, со истечена гаранција, а за 39,000 има нов лаптоп со подобар процесор, подобра графичка, поголемо SSD. Со мала доплата ќе оди и 16GB RAM и го шие твојот во секој поглед. Did I mention дека е нов?

Според горенаведеново, твојот би го проценил на максимум 24,000, под услов да нема ни гребнатинка или пак други траги на употребеност. Ако е и козметички/физички оштетен, не повеќе од 21-22 илјади.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
215
Не ви ја разбирам логикава, што барате проценка ако имате цена на ум?

Бараш 35,000 за лаптоп неколку години стар, со истечена гаранција, а за 39,000 има нов лаптоп со подобар процесор, подобра графичка, поголемо SSD. Со мала доплата ќе оди и 16GB RAM и го шие твојот во секој поглед. Did I mention дека е нов?

Според горенаведеново, твојот би го проценил на максимум 24,000, под услов да нема ни гребнатинка или пак други траги на употребеност. Ако е и козметички/физички оштетен, не повеќе од 21-22 илјади.
ај прати линк да видиме што е тоа за 35 иљади шо е подобро од ова ај жити се многу ме занима ич нема ни да треба да го продавам мојов дај одма да си земам штом е дупло подобро од ова а е 35к
п.с. очекував нормална проценка ама на форумов и така и така нишо не се продава незнам и што си губам време у објаснување... само дај баш линк кој модел е тој 35к шо е дупло боље од мојов утре да го зеам сериозен сум
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
ај прати линк да видиме што е тоа за 35 иљади шо е подобро од ова ај жити се многу ме занима ич нема ни да треба да го продавам мојов дај одма да си земам штом е дупло подобро од ова а е 35к
п.с. очекував нормална проценка ама на форумов и така и така нишо не се продава незнам и што си губам време у објаснување... само дај баш линк кој модел е тој 35к шо е дупло боље од мојов утре да го зеам сериозен сум
Никаде не реков дека е дупло подобар. Само дека е подобар, и нов, со гаранција, за 39 илјади. Линк имаше и во пораката што ја цитираш, ама еве го уште еднаш. И нема потреба од вакви "љути" пораки, побара проценки, доби проценки.

 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
65
116
ај прати линк да видиме што е тоа за 35 иљади шо е подобро од ова ај жити се многу ме занима ич нема ни да треба да го продавам мојов дај одма да си земам штом е дупло подобро од ова а е 35к
п.с. очекував нормална проценка ама на форумов и така и така нишо не се продава незнам и што си губам време у објаснување... само дај баш линк кој модел е тој 35к шо е дупло боље од мојов утре да го зеам сериозен сум
Како што пиша членот погоре, за ~40000ден. во нептун, анхоч има НОВИ лаптопи со гаранција, со подобри графичка и процесор од твојот, поголемо и побрзо ссд итн. Според тоа, 25к макс проценка
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
215
ова дека е подобро 1650 од 1050Ti мало сутра на тој лаптоп шо го праќаш му треба уше една 8 ца да докупуеш и ќе ти бидат различни рамовите па ќе сакаш исти и ќе ти искочи 42к со горе доле слични перформанси а јас ќе го дадам за 500 евра што значи кога ќе размислиш дали би фрлил плус 12 000 денари за 2-5 фпс поише? Така да незнам, за 500 евра ако се решам ќе го дадам за недела макс, ќе видам као ке ме удри моменат а ако не ќе му извадам маста уше две години и пак ќе му земам 22 23 илјади... фала на проценка како и да е
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,627
2,811
ова дека е подобро 1650 од 1050Ti мало сутра на тој лаптоп шо го праќаш му треба уше една 8 ца да докупуеш и ќе ти бидат различни рамовите па ќе сакаш исти и ќе ти искочи 42к со горе доле слични перформанси а јас ќе го дадам за 500 евра што значи кога ќе размислиш дали би фрлил плус 12 000 денари за 2-5 фпс поише? Така да незнам, за 500 евра ако се решам ќе го дадам за недела макс, ќе видам као ке ме удри моменат а ако не ќе му извадам маста уше две години и пак ќе му земам 22 23 илјади... фала на проценка како и да е
1650 е подобра и поефикасна од 1050 Ti. Имаш плус 2 јадра и вкупно 12 нитки, дупло поголемо SSD. И најбитно, НОВ е, со гаранција. Ама џабе се расправаме, ти си зацртал цена и тоа е тоа.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
737
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
45000 денари
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,591
2,076
1650 е подобра и поефикасна од 1050 Ti. Имаш плус 2 јадра и вкупно 12 нитки, дупло поголемо SSD. И најбитно, НОВ е, со гаранција. Ама џабе се расправаме, ти си зацртал цена и тоа е тоа.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Баш истото тргнав да го пишувам. Покрај јадрата, да додадам и дека повисоки фреквенции има 4600H.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
215
1650 е подобра и поефикасна од 1050 Ti. Имаш плус 2 јадра и вкупно 12 нитки, дупло поголемо SSD. И најбитно, НОВ е, со гаранција. Ама џабе се расправаме, ти си зацртал цена и тоа е тоа.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
имам гледано споредби 5фпс максимум повеќе ќе извади од мојот дали ќе пукнеш плус 12 000 за тие плус 5 фпс а... твое си е... и ти си имаш зацртано... а за 22 иљади на старо продаваат обични со onboard gpu лаптопи... така да реална цена минимум шо би идел и би се размислил да го дадам е 32 000 денари.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,061
1,293
Скопје
братче оди и свиткај се во ќебе.
разликата во процесорите ја заборави или ?
со цена од 32.000 ти интелектуално не потценуваш сите овдека на форумов.
да бев модератор instant-ban ќе добиеше.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
ова дека е подобро 1650 од 1050Ti мало сутра на тој лаптоп шо го праќаш му треба уше една 8 ца да докупуеш и ќе ти бидат различни рамовите па ќе сакаш исти и ќе ти искочи 42к со горе доле слични перформанси а јас ќе го дадам за 500 евра што значи кога ќе размислиш дали би фрлил плус 12 000 денари за 2-5 фпс поише? Така да незнам, за 500 евра ако се решам ќе го дадам за недела макс, ќе видам као ке ме удри моменат а ако не ќе му извадам маста уше две години и пак ќе му земам 22 23 илјади... фала на проценка како и да е
Фала ти што им кажа на потенцијалниве купци дека маста им ја вадиш на ствариве што ги продаваш за скапи цени ама битно ќе пишува баба ги возела.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,602
2,857
Gaston's setup  
Audio
AR
Па пушти го де по која си мислиш ти цена, шо мучиш недужен народ да ти проценуе кога више имаш идеја за цена.
Плус и самиот викаш:
незнам и што си губам време у објаснување...
Ова не важи само за тебе, него општо.
Треба да се избацат проценки кога вечином не се есапат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

KjEBE

Gaining Experience
6 декември 2016
106
215
братче оди и свиткај се во ќебе.
со цена од 32.000 ти интелектуално не потценуваш сите овдека на форумов.
дечко репорт имаш припази на тоа што пишуваш да не се служиме со навреди... јас со сила никој не терам да купи така викавте и за графичките скапи биле 3000 евра 3090 ки јас 8 графички дадов по таа цена (нормално надвор од форумов) така да тоа е тоа и уште еднаш админи испратен е репорт вудете си дали е дозволиво навреди пигоре тролеви и тн.
Мислењето е автоматски споено:

Фала ти што им кажа на потенцијалниве купци дека маста им ја вадиш на ствариве што ги продаваш за скапи цени ама битно ќе пишува баба ги возела.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
епа друже не сум го купил за украс нормално дека ќе си гејмам на него... хахаха само така е зборот дека уше две години можам маста да му извадам и да го дадам тек тогаш за 22к... ти текнуе хахахах а не ми е ни толку битно чисто ме интересираше проценка ама не ми одговара и ако се решам ќе го дадам за 500 евра надвор од форумов и готоо шо се тригернувате толку па и вреѓаат тролаат... не е убаво така
 
Последна промена:

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,061
1,293
Скопје
Ти си тој што 'трола' со споредбата со новиот лаптоп од Анхоч. 5фпс разлика имало, да 5 фпс на секои 10. Или 50% разлика.
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
Ти си тој што 'трола' со споредбата со новиот лаптоп од Анхоч. 5фпс разлика имало, да 5 фпс на секои 10. Или 50% разлика.
Башка побрз процесор за продуктивност, нов и со гаранција без вадени масти.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
234
269
епа друже не сум го купил за украс нормално дека ќе си гејмам на него... хахаха само така е зборот дека уше две години можам маста да му извадам и да го дадам тек тогаш за 22к... ти текнуе хахахах а не ми е ни толку битно чисто ме интересираше проценка ама не ми одговара и ако се решам ќе го дадам за 500 евра надвор од форумов и готоо шо се тригернувате толку па и вреѓаат тролаат... не е убаво така
Не ми текнуе. И нели под 35к не сакаше да чуеш, сега па 500 евра.Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,266
28,567
kalco.ru
нормално надвор од форумов
Бидејќи за тебе е нормално да продаваш надвор од форумов а овде да си поигруваш со членоите и да го злоупотребуваш нивното познавање, трајно ќе ти биде одземено правото да огласуваш на форумов.

Крајно не коректен однос према заедницата.

П.С членот е баниран, не сакал да биде дел од оваа токсична заедница, па му помогнав на време да се спаси од неа.
 
Последна промена:
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
849,551
Членови
29,448
Најнов член
Whale332
На врв Дно