• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено Проценка ASUS FX553VD -i7-7700HQ - 16GB - nVidia 1050

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
174
84
Здраво дечки имам лаптоп кој го користам скоро 3 години па би сакал да го заменам со нов. Ме интересира дали некој би сакал да го купи и која би му била цената отприлика.

Asus FX553VD.
Спецификации:

Intel Core i7-7700HQ 2.8 - 3.0GHz
16 GB RAM
NVIDIA GeForce GTX 1050 - 2GB
256GB SSD + 500GB SSD
1920x1080 FullHD Display

------------------------------
Лаптопот е во одлична состојба и гарантирам дека е целосно функционален. Користен е за графички дизајн, пред 6 месеци е отворен поради надоградба на SSD и + 8гб рам меморија. Пропратно е исчистен и заменета е паста на процесорот. Мене одлично ме служеше и до сега не сум имал проблеми со него.

Лаптопот 90% од времето е користен со екстерен монитор и кулер под него, па практично нема оштетувања или големи знаци на искористеност.

Забелешка: Позадинското светло на копчињата е малку ослабнато ( немам појма зошто ).
Знаци на користење на копчињата А и S се излижани.

PS: Лаптопот е купен 68,000 денари и надоградбата со ССД и РАМ кошташе 11800ден.
 
Последна промена:

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,640
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
174
84
Кој те сахранил 11800 за 256gb ssd и 8gb ram???
Мораше да се тргнат двете фабрични плочки од 4гб рам и да се стави единечна од 16гб која кошташе 100тина еур, надоградба на SSD 500GB на местото на CD ром и тоа излезе околу 11,800.. не знам дали мњ сахраниле бидејќи не гледам на тоа така, компјутерот ми е алат и не штедам на него..
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,640
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Мораше да се тргнат двете фабрични плочки од 4гб рам и да се стави единечна од 16гб која кошташе 100тина еур, надоградба на SSD 500GB на местото на CD ром и тоа излезе околу 11,800.. не знам дали мњ сахраниле бидејќи не гледам на тоа така, компјутерот ми е алат и не штедам на него..
Јас сватив дека си додал плочка 8GB и SSD од 256GB и затоа ти земале 11800.
Тој што ти менувал RAM требало да ти тури 2 плочки по 8GB, а не една од 16GB. Јас на негово место би ти ги откупил 2x4GB плочките RAM по цена по која имам простор да направам ќар на нив (на пример 70% од цената по која што може да се продадат). Како и да е, 11800 пред 6 месеци се многу за 500GB SSD, 16GB RAM и работна рака за промена. Но тоа сега не е битно. Во моментов лаптопот кој го нудиш вреди 35К.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
920
831
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Пак ќе кажам и надоврзам на повеќе постови од мое лично искуство кое го имам со огласите тука.
Ако му земеш од 25 до 35 илјади дај го одма ако не најубаво ќе биде да си го чуваш или да го дадеш на некој пријател на рати за поголема цена.
Тука на форумот тешко дека ќе му земеш 40к освен некој ако е ептен дарежлив од инает :)
Воедно огласи го на реклама5 и на други места може ќе имаш повеќе среќа.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,027
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Другари ај држете се до темата. Дајте проценка колку вреди и тоа е. Нема потреба од други коментари.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
174
84
Благодарам на мислењата.
Лаптопот се продава 36,000 денари. Сметам дека ова е фер/коректна цена.
Заинтересирани може да ме исконтактираат во ПП доколку ве интересира нешто повеќе.
ПС: Дали треба да отварам нова тема или може оваа да се пренасочи како "продавам"?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,529
10,941
youtu.be
ПС: Дали треба да отварам нова тема или може оваа да се пренасочи како "продавам"?
Ќе си дадам за право да одговорам наместо модератор, не треба да отвараш нова тема, по оформувањето на цената веќе твојот оглас е веќе во „продавам“.
Со среќа. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,546
Мислења
820,290
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно