• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми во Windows XP со Automatic Restart

Статус
Затворена за нови мислења.

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Имам проблеми во Windows XP со Automatic Restart.
Кога ми е вклучен Windows по извесно време ми се појавува Automatic Restart
како овде на сликава:
2rz8kd0.jpg

инаку исто така имав проблем Genuine ми се појавуваше ама тоа го решив со програмчето RemoveVGA.
Ме интересира кој знае како може да се помогне за ова
конкретно за Automatic Restart?
Благодарам на сите што ке се потрудат да помогнат.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,738
Десен клик на My Computer. Оди во табот Automatic Updates и исклучи ги апдејтите на Turn Off Automatic Updates.
 

Gustaf

Intern
24 април 2011
3
0
Благодарм Steff_Maja и daci92 :bravo:
Ја завршив работата.

hehe posle ke vika mi se pojavuva edno crvenko na taskbarot :)
За тоа црвено знам :D
така да нема да има проблем
Јас си ја завршив работата.
Сега може слободно да биде затворена темата.

:wohoo:
 

Gustaf

Intern
24 април 2011
3
0
Мојот е Gustaf a Ernesto е на другар ми. Му средувам PC па му го покажав и форумот :bravo:
Тоа е тоа :p
 

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Не се разбравме, мојот е Ernesto додека на другар ми сега го отворивме "Gustaf" и од него напишавме одговор. Да не биде до забуна. Мојот си е Ernesto !
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
Мојот е Gustaf a Ernesto е на другар ми. Му средувам PC па му го покажав и форумот
Тоа е тоа

Не се разбравме, мојот е Ernesto додека на другар ми сега го отворивме "Gustaf" и од него напишавме одговор. Да не биде до забуна. Мојот си е Ernesto !

:ermm: pretty different words in just 10 min :ermm:
seedno ne e moe ima tuka moderatori i administratori oni sudat
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,738
hehe posle ke vika mi se pojavuva edno crvenko na taskbarot

Хаха LoL.

Ако не знаеш како да го исклучиш и ова еве ти решение. Кликни 2 пати на него или пак оди во Control Panel и отвори го Security Center. Ќе ти се отвори нов прозорец и од лева страна кај Resources најдолу имаш Change the way Security Center alerts me. Кликни на него и одштиклирај го Automatic Updates.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,924
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ај за некој друг што можеби ќе го има истиот проблем:

Код:
REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]
"NoAutoRebootWithLoggedOnUsers"=dword:1

Постапка

Објаснување
 
7 септември 2009
46
4
А зошто да го исклучува воопшто? Поубаво е автоматските надградби да се вклучени нонстоп.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,738
А зошто да го исклучува воопшто? Поубаво е автоматските надградби да се вклучени нонстоп.

Темата не се однесува на ова прашање.

Тој праша за проблемот што го има и ние му дадовме решение и не се оддалечувајте од темата.
 
7 септември 2009
46
4
Темата не се однесува на ова прашање.

Тој праша за проблемот што го има и ние му дадовме решение и не се оддалечувајте од темата.

Не би рекол дека е проблем ама ајде...

Едит:
Значи да сумирам, ако веќе те иритира пораката за рестарт на компјутерот примени ги чекорите постирани од Metuzalem, но не ги исклучувај целосно автоматските надградби и одвреме навреме рестартирај го компјутерот за да ги примениш.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,924
12,432
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

ernesto

Intern
8 април 2008
175
10
Kumanovo
ernesto's setup  
Processor & Cooler
Intel (R) Core (TM) i3-5005U CPU @ 2.00GHz
Storage
1 TB
RAM
4 GB
Video card
Intel
Mouse
Gembird
OS
Windows 10
Не би рекол дека е проблем ама ајде...

Едит:
Значи да сумирам, ако веќе те иритира пораката за рестарт на компјутерот примени ги чекорите постирани од Metuzalem, но не ги исклучувај целосно автоматските надградби и одвреме навреме рестартирај го компјутерот за да ги примениш.

Благодарам crypto_hacker4e за одговорот. од време навреме ке правам апдејт. Ова што ме нервира за рестарт сега ке го исклучам а после некое време пак ке го вклучам.
Благодарам до сите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,774
Членови
30,761
Најнов член
ThunderMare
На врв Дно