• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со вируси

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Инсталирав Windows XP SP3 на компјутерот и сеа требаше да симнам антивирус. Идам на thepiratebay и барам kaspersky и најдов еден торент со доста сејачи :), и глеам прв коментар вика дека е вирус, глеам подоле два коментари пишуваат све е ок, вика ај овој изглеа нуб згрешил, пуштив да се симиња и кога се симна отпакував и глеам 26 мега (касперски е поголем), кликнав и оп, вирус. сеа ми стои една слика your system might be in danger и глупости ми скокаат секоја секунда. Any idea fow to fix ?
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
Симни антивирус и скенирај. Или пак на крај краева преинсталирај го windows-от, и така немаш некои програми инсталирано. За антивирусот, види ПП, ти пратив линк.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Prvo stavi si besplaten antivirus . Posto ako pak ides da siminjas antivirus od torenti i slicno mozes uste beter da zakacis :D
A otkako ke imas instaliran antivirus i otkako ke go iscistis kompjuterot........togas ako sakas siminjaj ne antivirusi........ma i virusi siminjaj. :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Prvo stavi si besplaten antivirus . Posto ako pak ides da siminjas antivirus od torenti i slicno mozes uste beter da zakacis :D
Немора само бесплатни, а и нема потреба во моментов да бараш од торенти. Имаш добри trial анти-вирусни на скоро секоја компанија на нивната официјална страна.

BitDefender - Download - *Recommended

Kaspersky - Download

NOD32 - Download

И да.. Доколку се решиш на овај начин скенирај и со anti-spyware

Ad-Aware - Download

Spybot - Search & Destroy - Download
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Не е вирус

Изгледа е некој адвер, нонстоп ми отвара некој си antivirus2008 или така нешо ... ќе видам ако можам да најдам некој custom XP just works TM, до тогаш не бутирам у вин,
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
И за следниот пат кога ќе форматираш - Секој антивирус има 30 дена тест период (trial)...односно немора одма со пиратерија да почнуваш
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Прво види дали System Restore ке ти заврши работа, за да го вратиш компјутерот во состојбата како што бил пред X денови. Ако ти успее оди на точка 4 :)

Ако не, тогаш:
1. "Clear private data" на Мозилата или/и IE (со се' штиклирано) и Desable "System Restore" (десен клик на MyComputer).
2. Инсталирај Мalwarebytes. Оваа програма ќе исчисти поголемиот дел од заразените фајлови (Пред да стиснеш Remove провери да не чистиш системски или, за тебе, важни фајлови).
3. Инсталирај го бесплатниот (а доволно добар) Avast Home Edition. Скенирај го компјутерот со него и исчисти ги преостанатите заразени фајлови.
4. И како за крај скенирај го компјутерот со Kaspersky Online Scaner за да провериш дали случајно останало нешто скриено. Ако не се работи за системски или друг важен фајл, слободно Shift+Delete.
5. Enable "System Restore"

Со среќа... и пиши што си направил.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Па последен пат кога користев антивирус немаш добри бесплатни решенија, и затоа симнав пиратски ...
Иначе виндоусот ми фати вирус 30 минути откако го инсталирав така да ...
Иначе ова со четирите чекори ќе го пробам, али сеа баш неам време, фала на сите за фидбекот, поздрав
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Имаш бесплатен анти вирус БитДефендер 10. Моментално тој го користам и многу сум задоволен. Сними си го тој!
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
@Maki

Posleden pat koga preinstalirav Windows poradi virus bese negde pred 5-6 godini.
Togas instalirav nelegalen Norton i za 3 saati fativ virus . Od togas koristam eden besplaten antivirus i do sega sum nemal problemi so virusi.
Inaku windows-ot go nemam preinstalirano skoro 2 godini..........ama kaj da e ke treba da go napravam i toa ...... ne zaradi virusi tuku zatoa sto sakam da iscistam mnogu gluposti sto gi imam na PC-to. :)
 

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
Изгледа е некој адвер, нонстоп ми отвара некој си antivirus2008 или така нешо ... ќе видам ако можам да најдам некој custom XP just works TM, до тогаш не бутирам у вин,

Јас пред некои 10 дена го имав закачено антивирус2008 xp ни со битдефендер (имам платена лиценца) ни со безплатниве ни со касперски ни со нод успеав да го изчистам само со ова програмче
еден скан и чао
повели линк
http://www.malwarebytes.org/
спушти го 1,25 верзијата од 17 август мислам
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Јас пред некои 10 дена го имав закачено антивирус2008 xp ни со битдефендер (имам платена лиценца) ни со безплатниве ни со касперски ни со нод успеав да го изчистам само со ова програмче
еден скан и чао
повели линк
http://www.malwarebytes.org/
спушти го 1,25 верзијата од 17 август мислам

Имам доста слушано за ова, но.. веројатно во моментов е падната или..

Error!
Could not locate remote server

You tried to access the address http://www.malwarebytes.org/, which is currently unavailable. Please make sure that the Web address (URL) is correctly spelled and punctuated, then try reloading the page.
Make sure your Internet connection is active and check whether other applications that rely on the same connection are working.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Кај мене функционира страницата, баш сега проверив.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Изгледа е некој адвер, нонстоп ми отвара некој си antivirus2008 или така нешо ... ќе видам ако можам да најдам некој custom XP just works TM, до тогаш не бутирам у вин,

Ако ти се појавува тоа AntivirusXP2008 тогаш Мalwarebytes сигурно ќе ти помогне бидејќи истото се појави кај една другарка и тоа помогна за чистење на овој спам.
 

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Ако ти се појавува тоа AntivirusXP2008 тогаш Мalwarebytes сигурно ќе ти помогне бидејќи истото се појави кај една другарка и тоа помогна за чистење на овој спам.
и кај мене ми се појавуваше AntivirusXP2008 и го избришав со Malwarebytes:D
 

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Не на него да му текне, туку на другите.

Имало полно вакви проблеми на форумот, и најчесто SmithFraudFix завршил работа.
кај мене авирата го кажва како вирус
D:\SmitfraudFix.exe
Contains recognition pattern of the DR/Tools.Reboot.f.137 dropper
 

ZzzzZzzz

Intern
30 мај 2007
84
3
Значи пак на никој не му текна,

Maki, ова дефинитивно го брише!

SmithFraudFix
Имаш упатство на страната

Хехе. SmithFraudFix е стварно хард кор :bravo:
Ама за обичен корисник е S.F. заради интерфејсот и тоа сто некогаш го препознава како вирус.
Маки ако не ти помогнат 4-те чекори, ѕвони му на SmithFraudFix :p


Не бе таман работа System Restore, некоја од горенаведените анти-спајвер програми ќе му завршат работа.

System Restore е многу лоша работа и треба да ви е исклучена, во некои случаеви не ни може да се избрише штеточина баш зошто System Restore не е исклучен.

Зошто да не?
System Restore некогаш многу помага. Со него може да си го поправи компјутерот со 3 кликнувања, ама и да изгуби се што работел околу недела дена.

Неможе да се избрише штеточината ако е заразен SystemRestore - фајлот, ама затоа можеш да направиш desable SystemRestore и ќе ги снема :). Затоа, ако не сакаш да правиш Restore, прво што се прави е: се бришат Restore точките, па скенираш, чистиш ...
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Средив све со malwarebytes, сеа симињам аваст. Иначе најбоље е изглеа да го дисконектирам икс-пе то од нет и да стаам винтендо :))
Фала на помош и на брзиот одговор, sorry за лагот, бев зафатен :(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.226
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно