1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблеми со вируси

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од [W*O*R*I*X], 2 Декември 2011.

 1. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  Прво честитки за новиот изглед на форумот.. Иам проблем значи отварам песна Godsmack-Love Hate Sex Pain ја пуштам и после тоа ми отвара во нов таб LiveSex или како и да се викаше... Често дури ми отвара една страна yoho или како и да се викаше нешто за гардероба. Пред малку Авира ми алармираше Малвер не му дадов ремув туку прво скенирав Виндоусот со Малвербајтес .. Авира алармира вирус а Малвер не му дадов ремуве на тоа што го алармира Авира али 9 беа најдени само 6 се moved. Подолу ке постирам скриншот. Па после ремување ми бараше рестарт после рестартот му дадов скен на виндоусот со авира и ми најде уште еден вирус го бришав и за време на скенирањето ми излегуваа некои работи како да ви кажам има три опции Keep Blocked- Unblock a имињата на тоа што бара да биде блокирано или унблок некоиии .... и јас незнам какви н4а штознам такви некои . Да дадете некој предлог (освен формат) што да направам ме фака паника веке се е испомешано..  [​IMG]
   
 2. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  prvo sto ke napravi go stavas vo safemode with networking i pustas combofix, od tkoa ke zavrsi toa restart pa pak vo safe mode with networking i pusti kaspersky virus remove tools besplatno e od oficijalnata strana.
   
 3. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  ајдеее сега и не ми работи АВИРА исклучен е ццццц ХАВАРИЈА! КОга му дадов рестар па ми се окл нешто како опции имаше старт windows normaly бог да чува... Изгледа ке треба пак формат леле
   
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,961
  2,342
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Дали е ова последица на фолдерот на десктоп со име Hack XD ?


  • 1. Boot your computer into safe mode to close all running processes.
  • 2. Remember to back up your system before making any changes for future restore job when necessary.
  • 3. Remove these W32/PatchLoad.Gen.virus files:
  • %UserProfile%\Desktop\Antivir Solution Pro.lnk
  • %Documents and Settings%\All Users\Application Data iosejgfse.dll
  • 4. Open Registry Editor to delete the following registry entries:
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings 'WarnOnPostRedirect' = '0'
  • HKEY_CURRENT_USER/Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
  • HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft \Windows\ CurrentVersion
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Paladin Antivirus
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run '[random string]'
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Associations 'LowRiskFileTypes' = '.exe'
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Download 'RunInvalidSignatures' ='1'
  • 5. It is possibly for W32/PatchLoad.Gen.virus to load by hiding within the system WIN.INI file and the strings "run=" and "load=". So you must check carefully in order to thoroughly remove it from your computer.
  • 6 It is necessary for you t clean the IE temporary files where the original carrier may store.
   
 5. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  Hack XD од каде тој фолдер ????
   
 6. w0rm

  w0rm
  Intern

  32
  5
  2 Декември 2011
  Машко
  Цртач, и Информатичар
  Имплетиран ти е малвер/вирус во mp3-ка. Исчисти го, и не ја слевај од истиот линк.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Симни Malwarebytes & Hitman pro, update - scan- clean - done.

  Combofix, само во краен случај, не е за casual корисници.
   
 8. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  А што е ова што не ми работи аВира??? Исклучен ми е т.е чадорчето е затворено а кога сакам да одам тоа Старт Сервисе да се оклучи заштитата нема има само Хелп наместо тоа ... И кога сакам апдејт да му дадам ЕРОР?? Што е ова? Ако треба да го форматирам пак што ....?
   
 9. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  Ова Hitman pro е посебен или се вика malwarebytes &hitman pro ??
   
 10. MusicFreak

  MusicFreak
  Gaining Experience

  915
  68
  18 Јуни 2009
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Посебен, Google другар, научете се да користите Google :D
   
 12. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  Ок ама ова треба да го купуваш како што ми изгледа го даунлоадирав http://www.surfright.nl/en/downloads ама бара некоја регистрација ... Има некој крак за фул верзија ова или не?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Инсталирај го скенирај и кога ќе ти рече да купиш за да го одстраниш малверот кој евентуално ќе го најде, активирај ја бесплатна лиценца за 30 дена. Или мануелно избриши ги фајловите кои ќе ги најде....пробај и со Malwarebytes, а како трета опција ти ја препорачувам Emsisoft Anti Malware, само немој да го активираш, него избери free- scanner only кога ќе го инсталираш.
   
 14. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  [​IMG] Што да праам сеа .. Не ми е активирана фрее лиценцата
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Ме тролаш или стварно си толку глуп? па активирај ја ??????????? имаш горе линк како! ти постирав :mad: и пази што бришеш, можно е некој фајл да е фалс позитив.

  Друго, зашто ти ја детектира Авира како тројан? користиш кракувана верзија?
   
 16. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,077
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Hitman pro ??? prvpat go gleam ova kako si zadovolen od programcevo psyside izgleda e nesto novo
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Презадоволен, Hitman Pro е најдобриот анти "тројан/малвер" програм некогаш направен, користи 8 различни антивируси при скенирањето, кое воедно со врши во cloud т.е. најдените фајлови директно се споредуваат онлајн со датабазата така што абдејт не е потребен :)

  На кратко, во него се имплементирани 6 антивирус ејнџина, и 2 анти малвер програми, исто така е многу моќен за одстрануање на Rootkits TDL3/4 (alureon) и сериозни инфекции кои се многу тешки да се одстранат, при нивното одстранување, Hitman Pro се активира при рестарт пред да се лоадираат драјверите и со директен влез во MBR ги уништува како шала :cool:

  Eве читни малце повеќе.


  http://www.surfright.nl/en/hitmanpro/
   
 18. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  од лице на worrix пишувам, не му се отвара ниедна страна само може да се допишува на скајп

   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
 20. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  заборавив да го пишам тоа дека го направи он, јас му реков ама нејќе...
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Нека ја смени home page адресата, нека симне Superantispyware, нека абдејтира/скенира и со тоа, и ако нејќе пак нека го преинсталира Chrome.

  Дали скенирашe со Malwarebytes?
   
 22. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  824
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Ко така, за крај ComboFix.

  Нека влезе преку SafeMode, uninstall на секој anti virus/spyware/firewall, disable на System Restore ( и онака сумљам дека ќе работи во случајов ), и директно овде.

  Преземи на usb од друг пц/лап топ/whatever/ и нека скенира. Водич има на погоренаведениот линк.
   
 23. [W*O*R*I*X]

  [W*O*R*I*X]
  Intern

  393
  11
  6 Септември 2010
  Се расчакаф и сеа можам да отварам страни на хроме и другите пребарувачи но незнам дали да правам Формат или не....? Што ке кажете вие? Инаку и кога сакав формат да праам пак проблеми имав неможеше формат да се даде. После комадата (притисни копче за да бутираш од Цд) откога притиснав Ентер почна да ми го набројува хардверот и накрај се напиша Setup Starting Windows и толку ништо ни формат ни ништо незнам што е финтата еве ке ставам 2 слики подоле

  [​IMG]

  Ова се окл и подолу еве како набројува


  [​IMG]


  Eве тука набројува се до Setup Starting Windows и толку повеке не оди
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Пробај пак дали ќе ти се случи истото сега одкако се ичисти, и те молам, биди корекетен како што сме ние и одговарај на поставените прашања. Дали скенираше со алатките кои ти ги посочивме?
   
 25. Dragon

  Dragon
  Intern

  13
  0
  26 Мај 2010
  Машко
  3d Modeler
   
Слични теми
 1. Maki
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  3,559
 2. RFox
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,455
 3. Devojkata
  Одговори:
  47
  Прегледи:
  3,117
 4. hebocig
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  895
 5. anonimen12
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,585
Вчитување...

Сподели

Вчитување...