1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблеми со USB

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од ekonomist, 23 Февруари 2010.

 1. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,002
  417
  17 Јуни 2008
  Имам проблеми со едно USB... Од USB-то на компјутерот можам да префрлам без проблем, а од компјутер на USB при поголеми фајлови имам error... Компјутерот работи супер со други USB, а и USB-то работи супер на други компјутери(освен што е малце бавно)... Што може да биде проблемот?
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Во кој формат ти е форматирано? Колку гига е и од кој производител е?
  Кој оперативен систем го користиш?
   
 3. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,002
  417
  17 Јуни 2008
  Исто правеше и на XP и на Vista... Форматирано ми е во FAT32 формат, инаку е Kingston Data Traveler од 4 гига.
  [​IMG]
   
 4. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Пробај форматирај го со NTFS. FAT32 си има маки со префрлање на фајлови >4GB, така да тоа претставува проблем. NTFS нема такво ограничување. Пробај па пиши. Позз
   
 5. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,002
  417
  17 Јуни 2008
  Исто е... ми се јавува error 0x80070456... :S
   
 6. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Фајлови поголеми од 2GB. Но под тие 2 GB не се подразбира наеднаш префрлање на 20 фајлчиња од по 100MB туку ЕДЕН фајл од 2GB. Тоа значи дека фајлови (вкупно во еден потег) може да се испратат и 3-4GB но секој поединечно да не е поголем од 2GB.

  Проблемот со стикчето мислам дека е хардверски.
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  1 person likes this.
 8. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Еден куп вакви стикови од 8г се расипаа...нешто ми говори дека е или лоша серија, или е тешка кинеска работа или пак е некој западен балкан во прашање...:bravo:
   
 9. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,002
  417
  17 Јуни 2008
  Значи да го носам на сервис... на други компјутери работи стикчето, ама со мала брзина... Ех, земаш Kingston демек за најквалитетно и остануваш со прстот в уста :lol:
   
 10. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Јас имав проблем со кингмакс усб. Неможеше да го прочита стикчето, и на крајот проблемот испадна хардверски. Го рекламирав и зедов ново и сега новото работи супер
   
 11. Barbie

  Barbie
  Intern

  2
  0
  20 ноември 2010
  Имам проблем со куќиштето. Кога ќе ставам во USB приклучокот нешто, без разлика дали камерата ќе ја вклучам или ќе префрлам слики, ми се рестартира компјутерот и така едно по друго се додека не го извадам тоа што го имам ставено. Како може да го поправам ова?? Можеби треба некоа програма или? Ме нервира!
   
 12. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Пробај во друг усб приклучок да уклучиш некој уред. Можно е да се прави краток спој во тој приклучокот кога поврзуваш некој уред, па да се рестартира компјутерот од тоа.
   
 13. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  681
  334
  10 Август 2009
  Eve edno programce za testiranje na USB flash --- H2testw---- pobaraj go na net i napravi test - so nego se testiraat laznite usb stikovi vo koj mozes da stavas fajlovi do do negovata golemina pr. 8gb no koga sakas da gi vratis vo kompjuter -vraka do vistinskata golemina na stikot t.e 512mb ili 1gb a posle dava error.
   
Слични теми
 1. Romanticen
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  907
 2. HijackHacker
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,123
 3. B^nDIT
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,604
 4. Sukhoi
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,649
 5. triplex
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  670
Вчитување...

Сподели

Вчитување...