Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со tweak-от на некоја апликација

Статус
Затворена за нови мислења.

shilo

Баниран/a
12 април 2007
1
0
Zdravo!
Pocituvani Ve molam da mi pomognete za sledniot "problem":
Programot za TV kartickata (Mercury tv carticka) i po negovoto gasnenje na " x" ostanuva aktiven vo status barot (do satot dole levo na monitorot) , kako moze i kade moze da se intervenira da koga ke se izgasi - stvarno da bide izgasen. Pri instalacija nema opcija koja prasuva takvo nesto.
Blagodarm, Pozdrav
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Здраво shilo за да имаме подобра претстава за твојот проблем добро е да го наведеш моделот на твојата TВ картичка и софтверот кој го користиш.
Мое првично мислење е дека би требало да можеш да го средиш твојот проблем во опциите на софтверот на твојата ТВ картичката.Барај опција која е од типот "remove from system tray" или нешто слично.
Се надевам дека ти помогнав :D .
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.882
143
Mozebi tvojata karticka posle koristenjeto na nejziniot program za gledanje TV,prodolzuva so nekakvi aktivnosti vo pozadina.Ako mnogu te nervira simni go programot TuneUp Utilities 2007 i so alatkata Startup manager kade sto se prikazani programite koi se startuvaat so OS ili podocna se aktiviraat ednostavno ponisti ja i tolku.Probaj taka
 

cedosub

Intern
11 април 2007
15
0
cudomon.hi5.com
Mozebi tvojata karticka posle koristenjeto na nejziniot program za gledanje TV,prodolzuva so nekakvi aktivnosti vo pozadina.Ako mnogu te nervira simni go programot TuneUp Utilities 2007 i so alatkata Startup manager kade sto se prikazani programite koi se startuvaat so OS ili podocna se aktiviraat ednostavno ponisti ja i tolku.Probaj taka

TuneUp Utilities ili programcinja od slicen karakter, od licno (loso) iskustvo ne koristam. Ako problemot e navistina vo nekoja od StartUp aplikaciite tie lesno se trgaat i manuelno. Ima povekje vidovi na avtomatsko startuvanje od koi najcesto se koristi registry-to. Patekite kon site SturtUp fajlovi se:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

proveri tuka, a za drugite nacini vo nekoj drug post...
 

Igor890

Intern
11 април 2007
13
0
Imam eden problem so web camerata.Nema 2 meseci od koga ja kupiv,rabotese dobro ama ne znam sto me stegna umot imav eden softwer Sandra Lite, demek za cistenje na kompjuterot i od koga go "iscistiv",kamerata ne se pusta poveke,a najloso e sto ne se instalira poveke.Ko ke go stavam cd-to mi kazuva bezveza nesto.Dali mozebi vo registrite e problemot ili drugo nesto.sto predlagate?
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Што е тоа безвеза што ти кажува? :) Дај малку поконкретно кажи
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Imam eden problem so web camerata.Nema 2 meseci od koga ja kupiv,rabotese dobro ama ne znam sto me stegna umot imav eden softwer Sandra Lite, demek za cistenje na kompjuterot i od koga go "iscistiv",kamerata ne se pusta poveke,a najloso e sto ne se instalira poveke.Ko ke go stavam cd-to mi kazuva bezveza nesto.Dali mozebi vo registrite e problemot ili drugo nesto.sto predlagate?

Igor890 би те замолил да отвориш нова тема за твојот проблем.
Бидејќи твоето прашање е надвор од контекстот на оваа тема :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
За ТВ картицата: Start > Run. Во полете внеси msconfig. Во картицата Startup одчекирај ги сите непотребни програми (овие програми се палат со стартувањето на Windows).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.645
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно