1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблеми со Токен при потпишување на докумнети во Централен Регистар

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од hipo, 12 Февруари 2017.

 1. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,588
  1,347
  27 Јануари 2011
  Машко
  Сите онлаијн сиситеми што ги имаме во државата периодично имаат проблем со апдејти на Јава, Мозила, Њиндоњс итн. Се тоа е нормално но кога се случува во време кога се поднесуваат годишни пријави е малку проблематично.
  Пред некој ден излезе упатство од ЦР да каристат МОзила 41 и неки подесувања за Јава. И тоа работеше 30 мин, системот пак почна да јавува грашки.
  Значи проблемот настанува на крај, кога треба да се потпише документот. Токенот од КИБС, си приклучен и препознен, импортиран во Мозила се како што треба. По клик на ПОТПИШИ се појавува прозорот за внес на лозинка на токенот и толку, не може да се пишува и блокира.

  Дали некој имал сличен проблем и секако решение.
   
 2. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  472
  329
  22 Март 2016
  Машко
  Прoбaј сo друг брoусер нa пр интернет експлoрер

  Интеристa сo белa брaдa
   
 3. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,588
  1,347
  27 Јануари 2011
  Машко
  Заборавив да пишам секако дека е пробано со Internet Explorer и ист проблем.
  Јава инсталирана, деинсталирана, преинсталирана итн
   
 4. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  472
  329
  22 Март 2016
  Машко
  Пa вaљдa е тoгaш дo нив крaх нa системoт

  Интеристa сo белa брaдa
   
 5. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  166
  77
  20 Декември 2016
  Машко
  Проба со друга верзија на јава?
  Постара
  На телеком апликацијата со орацле работи на 2/3 јава 6 само.


  Испратено од iPhone 6+ со IT.mk форум апликација
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,035
  8,183
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа. Јава не смее да се апдејтира. Иначе повеќе пати сличен проблем сум имал. Никогаш не сум го решил, затоа кога ќе видам JAVA JRE коса ми се крева. Се решаав со преинсталација на цела машина.
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. worker_x

  worker_x
  Gaining Experience

  351
  340
  17 Март 2010
  Машко
  Многу често проблемите околу потпишување со токен сум ги решавал со инсталирање на постара Јава 6 или 5. Ова само за ИЕ, во Моззила не сум буричкал.
   
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,588
  1,347
  27 Јануари 2011
  Машко
  Не може да се логираш на системот ако имаш стара верзија на Јава. Веднаш се појавува прозор за упдејт, ако не кликнеш јес, те враќа назад.
  Тоа дека системот не работи се случува често, поседно во моменти кога цела Макеоднија закачува годишни пресметки.
   
 9. architect

  architect
  Unstoppable

  1,912
  2,253
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Пробај реинсталирај го Go драјверот, реинсталирај ја мозилата и стави најнова јава. Предходната верзија на јава правеше проблем со потпишување и нели добро познатата cancel грешка, сега е се исправнo. И не заборавај ги јава пермисиите always allow and remember :)

  Испратено од EVA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 12 Февруари 2017
 10. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  443
  364
  28 Јануари 2008
  Машко
  Во суштина работи со разни верзии на јава и мозила (пробано и проверено), но проблемот е со нивните сервиси кои најверојатно се гушат поради преоптеретеност, и се тоа се случува бидејќи скоро сите го чекаат последниот рок од разноразни разбирливи причини. Јавата служи да се стартува апликацијата за токенот, а потоа се случуваат проблемите. Со упорност и разни комбинации на експлорер, мозила, и јава секоја година едвај успеваме да ги пуштиме пријавите. Мислам дека сите што ги фаќаат последните рокови го имат истиот проблем. Тоа го знаат и во ЦРМ но еве со години наназад ништо не превземаат за средување на проблемот. Секоја година коса ми се крева кога се пуштат тие извештаи, као мора да се пуштат електронски, а казните биле огромни ако се закасни...
   
 11. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Не е проблемот до Јавата. Проблемот е до програмирањето и неводењето сметка на постоечките воведени технологии во одредена верзија на јава , најавените технологии за напуштање на одред. верзија на јава ... итн итн ... значи проблемот е до компаните и програмерите ! не е до јавата генерално. А да... и да не спомеменувам секој бровсер своја политика ...
   
 12. architect

  architect
  Unstoppable

  1,912
  2,253
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  у принцип старите java токени се булшит, новите net токени се каде каде подобри :)
   
 13. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,588
  1,347
  27 Јануари 2011
  Машко
  Апсолутно е така @alek99
  dejavu секоја година исто. Не дека сите го чекаат крајниот рок. Еве ваа година чекале советување за нови обрасци и некои си измени. И почнуваат веднаш со работа и од не се потпишува. Упорноста е овде најбидна, пробувај еднаш два три и ке се потпише. И потоа ајде од почеток.
   
 14. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  212
  172
  29 Март 2012
  Ако знаеш што кажа сега.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 15. architect

  architect
  Unstoppable

  1,912
  2,253
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  имаш јава токен, имаш нет токен етц, читни на кибс !!! до пред одреден период користев јава токени, па од што беа добри се префрлив на нет токени.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Архитект немаш јава токен или .нет токен... имаш јава или .нет инсталации на одреден токен. токените се енкриптирани информации складирани и евидентирани глобално. а додека инсталацијата е определена според оперативниот систем.
   
 17. architect

  architect
  Unstoppable

  1,912
  2,253
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Јава токените покрај драјверот користат и софвер гемалто (кој е баговит) кој пак е неопходен за да функционира самиот токен, додека пак .нет токените освен драјвер ништо друго не им е потребно за да функционираат. Инаку јава користат сите веб апликации кои пак ги користат електронските потписи. Незнам каде не бев јасен, не реков дека јава има инсталирано во токенот туку ги кажав типовите на токени кои ги шитка кибс. На тема електронски потпис скоро и да докторирав, а истите ги користам од јуни 2013та. Воедно сум ги поминал сите верзии на јава и мозила од тогаш па навака и сум се соочил со сите можни проблеми кои ги имаат кибс токените како и нивната не-јузер френдли подршка.
   
  Последна промена: 12 Февруари 2017
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  212
  172
  29 Март 2012
  Добро јасно ми сега, тоа токен се мисли на уред на кој е зачуван сертификатот. Претпоставувам СМАРТКАРД.

  А софтверот јава односно .нет е софтвер кој комуницира со уредот и го повлекува сертификатот. Тоа од програмерите зависи кој како работи.

  А зошто воошто се замарате со таков, што фали на сертификат издаден на ЦД зачуван во датотека?
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,372
  12,487
  2 Август 2012
  Машко
  Човек да сака да го направи ова преку Линукс ќе успее?
   
 20. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  да не им треба дополнителен драјвер затоа што ги инсталираме кај нас у МК претежно на виндовс платформи. Оди пробај истиот да го инсталираш на Линукс ?! упс ... у ствари немоеш ... барем не пред некој месец, сеа е опен сорс .нет така да можеш да пробаш, па да видиме дали ке функционира ?!
   
 21. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,588
  1,347
  27 Јануари 2011
  Машко
  Не може да користиш сертификат од фајл. Од пред неколку години кога се воведе системот мора да се користат токени издадени од КИБС или Телеком.
   
 22. architect

  architect
  Unstoppable

  1,912
  2,253
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  99.9% од луѓево што користат електронски потпис едвај се снаоѓаат во ворд а не па тек некој да им инсталира Линукс на компјутер.

  Испратено од EVA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Necromancer и Astro им се допаѓа ова.
 23. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,588
  1,347
  27 Јануари 2011
  Машко
  Мене не ми успеало пробав се. Најодв едно упатсто за инсталација на токен и за ЛИнукс имаше некои драјвери кои не работеа.
  Идино да си правиш виртуелка за тоа.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  ке го инсталираш без проблеми јава сертификатот затоа што јавата подефолт е мулти платформ , за .нет имаш инсталација ама колку ке биде тоа во ред и како ке иде процесот на потпишување тоа е друга приказна, затоа што .нет од пред некој месец го пуштија опен сорце.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  ние тука у МК сме генерално заостанати , додека цел свет се префрла на линукс ( пошто веке линуксот е скоро ист графички и усер френдли со виндовсот , и бесплатен , сигурен .... ) ние тука упорно ко овци форсираме виндовс и .нет и останати баталени платформи. и после се чудиме зашто не идело ова зашто не работело она ?!
   

Сподели

Вчитување...