• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

problemi so rezolucijata

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
go reinstalirav linuxot instalirav sega drajveri za graficka...odam screen resolution i mestam 1024x760 ali monitorot mi e 50Hz i ima da tera samo do 60....jas uvek go mestam na 85...a i prethodno imav....ima li nekoe care?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Има чаре смее ли да нема ?:p

Идеме во терминал и пишуваме:

gtf 1024 760 85

Ќе ни врате резултат сличен на овој:

# 1024x760 @ 85.00 Hz (GTF) hsync: 67.83 kHz; pclk: 93.33 MHz
Modeline "1024x760_85.00" 93.33 1024 1088 1200 1376 760 761 764 798 -HSync +Vsync

И треба да ја запазиме оваа информација горе што е обележана со болд. Пиши го ова во терминал:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_backup

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Ќе ти се отвори едитор, побарај ја реченицата каде што пишува Section "Monitor" и доколку во таа секција има реченици HorizSync и VertRefresh , смени ги опциите од десната страна од нив во овие:

HorizSync 30-68 #од излезот на горната команда
VertRefresh 50-85 # затоа што сакаме 85MHz refresh rate

И таа секција би требало да изгледа слично на ова:

Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"
HorizSync 30 - 68
VertRefresh 50 - 85
Option "DPMS"
EndSectionАко ги нема, стави ги ти. Зачувај, рестартирај и види дали ќе има сега опција за поголема фрекфенција. ПС: Обавезно напрај бекап на тој фајл со sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf_backup
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,749
1,247
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ако ти е LCD екранот нема никаква поента да местиш било каков refresh различен од default-от.

на пр. на мојот лаптоп refresh-от е 50Hz
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Сигурно мисли за CRT монитор оти обично тие се местат на минимун 85МХз која е дозволената, под тоа не е здраво за очите
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Aleks man, te sakam:), mi go spasi zivoto so ova. Se zaebavam so rezolucijata 2 nedeli nikako da go resam. Tnx a looooooooot.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
a ako neso ne e ok so toa sto go kaza kako da si go vratam staroto...neli backup praev...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако нешто нечине правиш:

sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf

sudo cp /etc/X11/xorg.conf_backup /etc/X11/xorg.conf
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Ако нешто нечине правиш:

sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf

sudo cp /etc/X11/xorg.conf_backup /etc/X11/xorg.conf
nema veze sum naprail nekoja greska pa vrakjav racno ali sega ne znam kako bese standard HorizSync и VertRefresh za da se obidam od pocetok

i daj kazi toa VendorName "Unknown" ModelName "Unknown" sto usvari treba da stoi a Identifier "Monitor0" e 0(nula) ili bukva O....ajde pisi
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Тоа VendorName ModelName е за мојот монитор... реков дека би требало да изгледа како тоа... не реков дека е како тоа .. Тоа е од мојот xorg.conf

А грешка ли јавува кога ги додаде новите вредности или ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Тоа VendorName ModelName е за мојот монитор... реков дека би требало да изгледа како тоа... не реков дека е како тоа .. Тоа е од мојот xorg.conf

А грешка ли јавува кога ги додаде новите вредности или ?
pa ne mozev da namestam rezolucija pogolema od 800x600...sega vrativ na staro samo tie mi ostaanaa isti vertical.....ne znam kako bea default....no sega e kako so bese porano ali neam da namestam 85 Hz i malce glaa me boli :D ...da ne e slucajno do drajverot za grafickasta...mislam instalirav drajver ali da ne treba nekoj drug da najdam?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пробај да сменеш од контролниот панел за драјверот резолуција и фрекфенција ... Со горниот начин на неколку места сум пробал со успеш, не знам што би можел да е проблемот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Пробај да сменеш од контролниот панел за драјверот резолуција и фрекфенција ... Со горниот начин на неколку места сум пробал со успеш, не знам што би можел да е проблемот
VendorName "Unknown"
ModelName "Unknown"

sto e poentava so ovie i treba li da stojat unknown ili treba neso da se pise?neam pojma nov sum na linux :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Кај тебе незнам како е ... ако не остај ги unknown
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Имам wide screen како да ја подесам резолуцијата да биде низ цел екран, дали немам инсталирано драјвери за графичката, што значи се јавува уште покомплициран проблем. Највисока резолуција ми е 1400Х1050.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ренг, каква графичка имаш ?

Провери во System > Administration > Restricted drivers manager дали ја детектира, ако ја детектира кликаш и инсталираш. Потоа преку config панелот на графичката праич wide screen конфигурирација и готово
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
The software source for the package

xorg-driver-fglrx

is not enabled.

Ова се јави кога сакав да и направам enable.
Ati Radeon 1650X мислам беше.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ок, ова е чест проблем. Значи при инсталацијата не си имал интернет конекција за да може убунтуто да провери за упдејтс. Значи треба само еден фајл да едитираш (Мислам дека може и графички ама немам убунту неможам да кажам па што е сигурно сигурно е .. :p)

Отвори терминал и пиши:

sudo nano /etc/apt/sources.list

Ќе ти се отворе терминал, сега во кој фајл има многу пишувано да го наречам така. Ќе земеш ќе ја избришеш "#" од пред секоја реченица која почнува со "#deb "

Има едно десетина такви, и сега после бришење на тарабите, Ctrl+X, Yes, Enter

И потоа преку Add/Remove направи update на листата на програми или пак преку терминал истото може да го направиш со sudo apt-get -y update

позз
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Функционираше и ми ги покажа сите портребни работи што треба да се симнат само не сакам сега да ги симнувам сите, бидејќи сигурно ќе го бришам Ubuntu.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,059
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно