Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со резолуција на Ubuntu

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Имам и јас еден на некој начин сличен проблем...Користам Ubuntu 7.04 и имам проблем со резолуцијата...имам NVIDIA FX5200..самиот линукс си симинја драјвери и автоматски подесува резолуција од 800x600..што не ми одговара во никој случај...пробав со реконфигурирање на xsrever-от ама не ми искачаше како што треба...пак со иста резолуција..само се друго пореметено...
Помагајте луѓе...
треба да почнеме и целосно да се префрлуваме на линукс..
поздрав...
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
ќе одиш во System >Preferences > Screen Resolution.Ќе ти се отвори ново прозорче и таму ќе си наместиш резолуција.Види ја сликава.
http://img233.imageshack.us/img233/407/screendd2.jpg
Абе тоа се е фино, но ова ми дозволува да го мењам само кога немам исталирано драјвери, но кога ќе снимам..се замрзнува на 800x600, не ми дава друга резолуција...би терал и без драјвери ама ќе треба нон стоп да центрирам слика од мониторот, ако има решение за центрирање, пишете и тоа би ми завршило работа
Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.135
Мислења
975.331
Членови
35.447
Најнов член
AMirchovski
На врв Дно