• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблеми со разлики кај web прелистувачи

 • Ја почнал/а темата
 • #1

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Здраво,
Си имам еден проблем, направив web страна која едвај ја средив некако да изгеледа ок на firefox и opera но на IE се е накако измрдано, позадината ми ја нема, лого...Па ајде ако знае накој некако нека помага, еве го линкот на страната http://www.masinski.mkd.net доколку помогне несшто.
Поздрав.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Здраво,
Си имам еден проблем, направив web страна која едвај ја средив некако да изгеледа ок на firefox и opera но на IE се е накако измрдано, позадината ми ја нема, лого...Па ајде ако знае накој некако нека помага, еве го линкот на страната http://www.masinski.mkd.net доколку помогне несшто.
Поздрав.
Кај мене на IE6 и на мозила исто ги отвара (значи има во интернет експлорер и позадина и се) :chudenje:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Чудно, кај мене на IE 6 не ја отвара како што треба..изгледа до моето pc е проблемот..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
 • Ја почнал/а темата
 • #5

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Ок кај мене бил проблемот со колачињата :D, фала многу, yes ја дава измрдана малце, али ќе се среди тоа..
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Ne e problem do pc-to, mislam deka treba kodot da se sredi
i da se isprogramira za da bide identichen na site prelistuvachi.
Primer da si ima vo kodot: dokolku (if) se otvori so IE da dobiva rezultat 1,
else ako otvori so Firefox da se otvori rezultat 2.
Taka da ima mnogu rabota, treba posebno da se sreduva kodot za Firefox, a posebno za IE.
Primer: ako namestish nekoja komanda: -moz-opacity:0.5; toa ke ti dade rezultat samo ako go otvorish so Firefox, a ako otvorish so IE nema da znae shto znachi toa...
Ova e moe mislenje, dokolku gresham neshto neka me ispravi nekoj slobodno.
*cheers*
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Poradi razlikata na prelistuvachite mozhe da se namachish,
a nikogash da ne dojdesh do identichen rezultat.
Mozhesh da go sredish da izgleda priblizhno isto so toa shto ke ima nekoi
nebitni razliki, no nikogash nema da mozhesh da go sredish 100% da bide ist.
Taka da nemoj da se zamarash mnogu da idesh do krajnost :>
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Тука си во право, не може никогаш да се добие идентична страна во сите прелистувачи..
Фала на советот.
Поздрав.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Знам дека тоа не ти е прашањето, ама кога сме веќе тука, под итно би го сменил логото: http://www.masinski.pinkpaper.info/styles/prosilver/imageset/site_logo.gif

1.3 MB ти е. Замисли некој со dialup да ја отвори страницата :)
Јас би ставил некое фино ама статично, ако мора да биде со анимација, подобро ти е flash, 10 до 20 пати помалку ќе зафаќа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Да заборавив скроз на тоа, фала многу, од поодамна го имав ставено, и сум заборавил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,500
Мислења
845,525
Членови
29,303
Најнов член
DripOrDrown
На врв Дно