Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со Razer Blade 15 Advanced 2021

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
388
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Момци, потребна е помош, оти заглаив.

Другарче си купи од Америка, Razer Blade 15 Advanced. Лаптопот е купен од BestBuy, refurbished, вратен во рок од една недела под ознака: device did not meet expectations of user.
Лаптопот е во супер состојба технички, буквално е нов и проверен од таму дека работи како нов. Нема никакви гребнатинки или недостатоци. Буквално нов.

Но има еден проблем, има ненормален screen flickering кога го ставаме на 360hz да работи, нешто кое се случува после 10 мин работа на него, или при оптеретување при играње додека да загрее. Самиот лаптоп стига со Razer Synapse, во кој има две опции:
1. Nvidia Optimus - за да користи интегрирана графичка и плус да ја користи RTX 3080, но под оваа опција може да се користи само на 60Hz и
2. Dedicated GPU only - користи само RTX 3080 и може да се бира или 60Hz или 360Hz.

На 60Hz си работи ко што треба, без никаков проблем, а почнува screen flickering кога ке се стави на 360Hz, а исто се појавува и кога ќе се зададе некоја custom херцажа, досега пробано на 340, 320 и на 240hz.

Пробано е следново:
1. Вратен назад на Windows 10, бидејќи стигна со Windows 11.
2. Вратен постар драјвер од nVidia, еден од март и еден од април, пак истото.
3. Направен целосен формат со Windows 10, пак исто.
4. Пробани сите можни опции за power options и твикови, пак исто.

По нет пишуваат дека кај некои се средил проблемот кога ставиле по слаба херцажа, а кај некои дека се средил кога направиле Update на BIOS.

И тука станува густо кога пробав да ставам нов BIOS.

Лаптопот од позади има еден сериски код и еден број на уред ( види слики доле ), а кога ќе отвориш msinfo32 или кога ќе влезеш во BIOS преку boot menu, има тотално други. Начинот на кој се апдејтира BIOS на конкретниов лаптоп е: симињаш програмче од Разер страната, и инсталираш. Али кога ќе симнам BIOS Updater за конкретниов модел, не го ни регистрира уредот како Razer продукт.

Е сега, страв ми е да симнам BIOS Updater што ќе е за верзијата која ја пишува во bios menu, да не го бринкам тотално.

Идеја што да напраам, некој ?

Specs:
Intel Core i7 10875h
RTX 3080
32gb 3200mhz ram
1tb m.2 nvme
 

Атачменти

 • Image - Copy (2).jpeg
  Image - Copy (2).jpeg
  9,2 MB · Прегледи: 42
 • Image - Copy.jpeg
  Image - Copy.jpeg
  10 MB · Прегледи: 44
 • Image.jpeg
  Image.jpeg
  5,2 MB · Прегледи: 41

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1.275
1.966
Скопје
Не знам како да ти помогнам, ама те молам користи 'фреквенција' наместо 'херцажа'.
Замисли да кажеш, возев со метража од 120 km/h наместо брзина.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.415
13.314
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
718
1.423
Битола
www.instagram.com
Моделот што го имаш ти е сосем различен од моделот што е прикажан во BIOS, би те советувал да ги контактираш Razer и да им го опишеш проблемот. Гледав баш за моделот што е прикажан во BIOS нема апдејт и екранот е сосем различен, него што е на задниот дел од лаптопот.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Момци, потребна е помош, оти заглаив.

Другарче си купи од Америка, Razer Blade 15 Advanced. Лаптопот е купен од BestBuy, refurbished, вратен во рок од една недела под ознака: device did not meet expectations of user.
Лаптопот е во супер состојба технички, буквално е нов и проверен од таму дека работи како нов. Нема никакви гребнатинки или недостатоци. Буквално нов.

Но има еден проблем, има ненормален screen flickering кога го ставаме на 360hz да работи, нешто кое се случува после 10 мин работа на него, или при оптеретување при играње додека да загрее. Самиот лаптоп стига со Razer Synapse, во кој има две опции:
1. Nvidia Optimus - за да користи интегрирана графичка и плус да ја користи RTX 3080, но под оваа опција може да се користи само на 60Hz и
2. Dedicated GPU only - користи само RTX 3080 и може да се бира или 60Hz или 360Hz.

На 60Hz си работи ко што треба, без никаков проблем, а почнува screen flickering кога ке се стави на 360Hz, а исто се појавува и кога ќе се зададе некоја custom херцажа, досега пробано на 340, 320 и на 240hz.

Пробано е следново:
1. Вратен назад на Windows 10, бидејќи стигна со Windows 11.
2. Вратен постар драјвер од nVidia, еден од март и еден од април, пак истото.
3. Направен целосен формат со Windows 10, пак исто.
4. Пробани сите можни опции за power options и твикови, пак исто.

По нет пишуваат дека кај некои се средил проблемот кога ставиле по слаба херцажа, а кај некои дека се средил кога направиле Update на BIOS.

И тука станува густо кога пробав да ставам нов BIOS.

Лаптопот од позади има еден сериски код и еден број на уред ( види слики доле ), а кога ќе отвориш msinfo32 или кога ќе влезеш во BIOS преку boot menu, има тотално други. Начинот на кој се апдејтира BIOS на конкретниов лаптоп е: симињаш програмче од Разер страната, и инсталираш. Али кога ќе симнам BIOS Updater за конкретниов модел, не го ни регистрира уредот како Razer продукт.

Е сега, страв ми е да симнам BIOS Updater што ќе е за верзијата која ја пишува во bios menu, да не го бринкам тотално.

Идеја што да напраам, некој ?

Specs:
Intel Core i7 10875h
RTX 3080
32gb 3200mhz ram
1tb m.2 nvme
Јас мислам дека ова ќе е „device did not meet expectations of user„ :)
Стар драјвер , може така да прави...
Биос апдејт - не е 100% сигурно дека нешто ќе поправи. Може милион други работи да се - ама најмногу видео драјверот.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.439
3.507
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Момци, потребна е помош, оти заглаив.

Другарче си купи од Америка, Razer Blade 15 Advanced. Лаптопот е купен од BestBuy, refurbished, вратен во рок од една недела под ознака: device did not meet expectations of user.
Лаптопот е во супер состојба технички, буквално е нов и проверен од таму дека работи како нов. Нема никакви гребнатинки или недостатоци. Буквално нов.

Но има еден проблем, има ненормален screen flickering кога го ставаме на 360hz да работи, нешто кое се случува после 10 мин работа на него, или при оптеретување при играње додека да загрее. Самиот лаптоп стига со Razer Synapse, во кој има две опции:
1. Nvidia Optimus - за да користи интегрирана графичка и плус да ја користи RTX 3080, но под оваа опција може да се користи само на 60Hz и
2. Dedicated GPU only - користи само RTX 3080 и може да се бира или 60Hz или 360Hz.

На 60Hz си работи ко што треба, без никаков проблем, а почнува screen flickering кога ке се стави на 360Hz, а исто се појавува и кога ќе се зададе некоја custom херцажа, досега пробано на 340, 320 и на 240hz.

Пробано е следново:
1. Вратен назад на Windows 10, бидејќи стигна со Windows 11.
2. Вратен постар драјвер од nVidia, еден од март и еден од април, пак истото.
3. Направен целосен формат со Windows 10, пак исто.
4. Пробани сите можни опции за power options и твикови, пак исто.

По нет пишуваат дека кај некои се средил проблемот кога ставиле по слаба херцажа, а кај некои дека се средил кога направиле Update на BIOS.

И тука станува густо кога пробав да ставам нов BIOS.

Лаптопот од позади има еден сериски код и еден број на уред ( види слики доле ), а кога ќе отвориш msinfo32 или кога ќе влезеш во BIOS преку boot menu, има тотално други. Начинот на кој се апдејтира BIOS на конкретниов лаптоп е: симињаш програмче од Разер страната, и инсталираш. Али кога ќе симнам BIOS Updater за конкретниов модел, не го ни регистрира уредот како Razer продукт.

Е сега, страв ми е да симнам BIOS Updater што ќе е за верзијата која ја пишува во bios menu, да не го бринкам тотално.

Идеја што да напраам, некој ?

Specs:
Intel Core i7 10875h
RTX 3080
32gb 3200mhz ram
1tb m.2 nvme
Друже имаш различен Product ID : RZ09-0637CEC3 и RZ09-0409CEC3 ... од ист производ се сликите ?
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
388
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Не знам како да ти помогнам, ама те молам користи 'фреквенција' наместо 'херцажа'.
Замисли да кажеш, возев со метража од 120 km/h наместо брзина.
арно де, Tomato tomato за македонско - енглески сленг. Али лаптопов не гура, на било која фреквенција над 60hz
Мислењето е автоматски споено:

Друже имаш различен Product ID : RZ09-0637CEC3 и RZ09-0409CEC3 ... од ист производ се сликите ?
Да, тоа е и проблемот најголем.
Ист производ е, БИОС менито вика едно, куќиштето вика друго. Тука станува збунката помеѓу кој биос апдејт треба да се стаи. Знам дека треба за моделот кој го пишува во БИОС да се симне соодветен апдејт, али ми праи анкса да не е нешо упушен лаптопот скроз и да покажува погрешно инфо, па да не го брикнам со погрешен биос.
Мислењето е автоматски споено:

Јас мислам дека ова ќе е „device did not meet expectations of user„ :)
Стар драјвер , може така да прави...
Биос апдејт - не е 100% сигурно дека нешто ќе поправи. Може милион други работи да се - ама најмногу видео драјверот.
Пробано со најнов, пробано со една година стар и пробано со два претходни ( пред нај новиот). Исто пробано и со clean install на драјверите, неќе.
Мислењето е автоматски споено:

Моделот што го имаш ти е сосем различен од моделот што е прикажан во BIOS, би те советувал да ги контактираш Razer и да им го опишеш проблемот. Гледав баш за моделот што е прикажан во BIOS нема апдејт и екранот е сосем различен, него што е на задниот дел од лаптопот.
Yup. И двата се Razer Blade 15 Advanced (2021), разлика има во дисплеј, графичка итн. Моделов кој што го имаме, би требало да е тој RZ09-0409, али во BIOS пишува дека е RZ09-0637, а не е :ROFLMAO:
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.354
Лаптопот е купен од BestBuy, refurbished, вратен во рок од една недела под ознака: device did not meet expectations of user.
Лаптопот е во супер состојба технички, буквално е нов и проверен од таму дека работи како нов. Нема никакви гребнатинки или недостатоци. Буквално нов.
Не знам зашто не ти е јасно што се случило со серискиве?
Сам пиша дека е refurbished + втор сопственик на REFURBISHED, така да ова е далеку од нов лаптоп. Ако јас би нагаѓал, не би го следел куќиштето, туку податоците од BIOS бидејќи очигледно се сменети повеќе работи.

И не знам како е во супер состојба технички кога екранот има проблеми, којзнае што склопиле и преклопиле.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
арно де, Tomato tomato за македонско - енглески сленг. Али лаптопов не гура, на било која фреквенција над 60hz
Мислењето е автоматски споено:


Да, тоа е и проблемот најголем.
Ист производ е, БИОС менито вика едно, куќиштето вика друго. Тука станува збунката помеѓу кој биос апдејт треба да се стаи. Знам дека треба за моделот кој го пишува во БИОС да се симне соодветен апдејт, али ми праи анкса да не е нешо упушен лаптопот скроз и да покажува погрешно инфо, па да не го брикнам со погрешен биос.
Мислењето е автоматски споено:


Пробано со најнов, пробано со една година стар и пробано со два претходни ( пред нај новиот). Исто пробано и со clean install на драјверите, неќе.
Мислењето е автоматски споено:


Yup. И двата се Razer Blade 15 Advanced (2021), разлика има во дисплеј, графичка итн. Моделов кој што го имаме, би требало да е тој RZ09-0409, али во BIOS пишува дека е RZ09-0637, а не е

Флеширај биос тогаш - како крајно решение. Што значи тоа 0409 - постара верзија а 0637 е понова ? Можеби постариот биос го сака. Не знам кое решение да ти го предложам стварно - не знам доволно - тоа треба да се истражува и да се разгледа документација и прогугла.
Со среќа и внимавај да не го брикнеш.
(барем на 120 да можеше да се постави да не трепка - не знам - може и панелот е со фабричка мана или некој друг дефект)
Пробај сними линукс некое дистро (или од усб стартувај го или инсталирај) па види дали ќе трепка..
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.510
3.428
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Се сомневам дека е сменета матичната плоча на лаптопот, штом не одговара моделот и серискиот на куќиштето и во BIOS. Можеби оваа била проблематична а оној што го купил (и вратил) немал гаранција на неговиот.

Можеш ли да приметиш дали отворан?Sent from my SM-N986B using Tapatalk
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Мој совет е да им го напишеш истово што го напиша во темава на Разер техничка поддршка, веројатно одма ќе ти ги разјаснат дилемите и ќе ти предложат решение за проблемот.
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
@NikacXMKD бркај со разер и на крај ти останува да пробаш со верзија што ти вика биос менито а не куќиштето и тоа е тоа.
Ако има гаранција можно е да ти помогнат ако нема не верувам и ќе си остане на твоја одлука.
Најубаво ако се решиш да направиш упдејт на биос ако има начин направи БАКУП на стариот првин дека барем знаеш на тој се пали и добиваш слика.
Следно што останува е ако има шанса да се врати назад лаптопот најубаво е одма тоа да го направиш и ич да не ни пробуваш ниту со разер ниту ништо да рчкаш на него туку директно да го вратите.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1.802
1.688
sistrum.mk
Какви чудни одговори давате. Да беше купен кај нас ке плукавте по продаввачот и ќе му советувавте на членот одма да го врати назад. А сега, сам си го први, пробај ова пробај она...море одам врати го назад и земи си парите и купи си на друго место.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Какви чудни одговори давате. Да беше купен кај нас ке плукавте по продаввачот и ќе му советувавте на членот одма да го врати назад. А сега, сам си го први, пробај ова пробај она...море одам врати го назад и земи си парите и купи си на друго место.
А го прочита убаво првиот пост ?
Другарче си купи од Америка, Razer Blade 15 Advanced. Лаптопот е купен од BestBuy, refurbished, вратен во рок од една недела под ознака: device did not meet expectations of user.
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
388
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Ќе го спакува и по пошта. World Wide Warranty не значи само кај нас или кај нив.
Не знам зашто не ти е јасно што се случило со серискиве?
Сам пиша дека е refurbished + втор сопственик на REFURBISHED, така да ова е далеку од нов лаптоп. Ако јас би нагаѓал, не би го следел куќиштето, туку податоците од BIOS бидејќи очигледно се сменети повеќе работи.

И не знам како е во супер состојба технички кога екранот има проблеми, којзнае што склопиле и преклопиле.
Refurbished мораат да пишат кога е половен, иако е вратен после 1 недела. Лаптопот е проверен од нив и продаден како нов, со попуст од 200$ дека е технички половен, Инаку и други луѓе по редит и јутуб имаат ист проблем. Лаптопот не е отваран, ќе се примети тоа одма по штрафови.
Се сомневам дека е сменета матичната плоча на лаптопот, штом не одговара моделот и серискиот на куќиштето и во BIOS. Можеби оваа била проблематична а оној што го купил (и вратил) немал гаранција на неговиот.

Можеш ли да приметиш дали отворан?Sent from my SM-N986B using Tapatalk
Не верувам, производот е сеуште под гаранција две годишна од разер. И едната и другата матична ги јавува на разер страната дека имаат Limited Warranty.
Мислењето е автоматски споено:

@NikacXMKD бркај со разер и на крај ти останува да пробаш со верзија што ти вика биос менито а не куќиштето и тоа е тоа.
Ако има гаранција можно е да ти помогнат ако нема не верувам и ќе си остане на твоја одлука.
Најубаво ако се решиш да направиш упдејт на биос ако има начин направи БАКУП на стариот првин дека барем знаеш на тој се пали и добиваш слика.
Следно што останува е ако има шанса да се врати назад лаптопот најубаво е одма тоа да го направиш и ич да не ни пробуваш ниту со разер ниту ништо да рчкаш на него туку директно да го вратите.
Има гаранција. Контактирани се уште вчера, али сакав да пишам тука бидејќи во мое искуство сум завршувал работа многу по лесно со совети преку форумов, него ли техничка поддршка.
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
@NikacXMKD ако има гаранција јас ти препорачувам да си бркаш до крај со гаранцијата и да НЕ НЕ слушаш нас што ќе ти трескаме......
Може сме во право може не но сепак чим има гаранција јас би го одбрал тој пат бидејќи барем така знаеш дека сигурно ќе постигнеш нешто.
Вака се е на твој ризик и ако видат дека ти си го блокирал и расипал се ќе ти пропадне.
Друго останува да ни пишеш дали си го решил проблемот и како.
Се друго од нас ти е само пробај ова пробај она со тоа што чим си пробал со драјвери реинсталл на windows и се други работи и не се решил проблемот сигурно е некој друг проблем.
Најважно е да не ти пропаднат парите што си ги дал за лаптопот и ако има гаранција јас би ти предложил да си ги бркаш до крај работите со гаранцијата па дури е можно е нов да си добиеш скрос ако дознаат дека е некој хардверски проблем и доколку ја прифатат гаранцијата.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.354
Refurbished мораат да пишат кога е половен, иако е вратен после 1 недела. Лаптопот е проверен од нив и продаден како нов, со попуст од 200$ дека е технички половен, Инаку и други луѓе по редит и јутуб имаат ист проблем. Лаптопот не е отваран, ќе се примети тоа одма по штрафови.
Прват слушам дека REFURBISHED се дава за користени лаптопи. Нешто да не сте утнале со другар ти? Си има категорија USED.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Овоа значи дека е поправан.
Овоа значи дека е користен и вратен после 1-2 недели.
Патем јас сумњам у графичката, не работе со нејзиниот фул потенцијал и заради тоа има flickering екранот на тие херци.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Овоа значи дека е поправан.

Овоа значи дека е користен и вратен после 1-2 недели.
Патем јас сумњам у графичката, не работе со нејзиниот фул потенцијал и заради тоа има flickering екранот на тие херци.
Значи не слушај глупости што тресеме - „ама до графичката е„ ;)
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
388
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Овоа значи дека е поправан.

Овоа значи дека е користен и вратен после 1-2 недели.
Патем јас сумњам у графичката, не работе со нејзиниот фул потенцијал и заради тоа има flickering екранот на тие херци.
Не продаваат BestBuy користени лаптопи со назнака Used. Продаваат "Open Box", уреди вратени поради милион различни причини, може бил различна боја, или не му фатило око на детето што го купило. Лаптопот мора да пишува дека е Refurbished бидејќи е испитуван дали работи ко што треба бидејќи бил вратен поради рандом општа причина од првиот купец. Ова му го дале како одговор на другаров дур бил таму. Барем bestbuy имаат некоја репутација да чуваат, није ти ово АМЦ, се надевам :ROFLMAO:.

Како што реков, и многу други луѓе за истото се жалат, а прашањето ми беше конкретно околу БИОСот, дали да пробам со таа верзија што ја пишува и дали би постоела некоја опасност.
Флеширај биос тогаш - како крајно решение. Што значи тоа 0409 - постара верзија а 0637 е понова ? Можеби постариот биос го сака. Не знам кое решение да ти го предложам стварно - не знам доволно - тоа треба да се истражува и да се разгледа документација и прогугла.
Со среќа и внимавај да не го брикнеш.
(барем на 120 да можеше да се постави да не трепка - не знам - може и панелот е со фабричка мана или некој друг дефект)
Пробај сними линукс некое дистро (или од усб стартувај го или инсталирај) па види дали ќе трепка..
0409 е новата верзија од лаптопов, има утка во коментарот, не е 0637, туку е 0367 ( по стара верзија на биос 03.05.2021 година).
Мислењето е автоматски споено:

Овоа значи дека е поправан.

Овоа значи дека е користен и вратен после 1-2 недели.
Патем јас сумњам у графичката, не работе со нејзиниот фул потенцијал и заради тоа има flickering екранот на тие херци.
Направени се benchmarks, 3DMark и плус во игра, си лета се со нормали перформанси, без никакви артефакти и слично. Нормална температура исто така.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Како што реков, и многу други луѓе за истото се жалат, а прашањето ми беше конкретно околу БИОСот, дали да пробам со таа верзија што ја пишува и дали би постоела некоја опасност.
Јас кога флешувам биоси на лаптопи кај моиве, ако е погрешен биос нема да го прифате. Ако е соодветниот спрема ознаката ке си го флешува.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Не продаваат BestBuy користени лаптопи со назнака Used. Продаваат "Open Box", уреди вратени поради милион различни причини, може бил различна боја, или не му фатило око на детето што го купило. Лаптопот мора да пишува дека е Refurbished бидејќи е испитуван дали работи ко што треба бидејќи бил вратен поради рандом општа причина од првиот купец. Ова му го дале како одговор на другаров дур бил таму. Барем bestbuy имаат некоја репутација да чуваат, није ти ово АМЦ, се надевам :ROFLMAO:.

Како што реков, и многу други луѓе за истото се жалат, а прашањето ми беше конкретно околу БИОСот, дали да пробам со таа верзија што ја пишува и дали би постоела некоја опасност.

0409 е новата верзија од лаптопов, има утка во коментарот, не е 0637, туку е 0367 ( по стара верзија на биос 03.05.2021 година).
Мислењето е автоматски споено:


Направени се benchmarks, 3DMark и плус во игра, си лета се со нормали перформанси, без никакви артефакти и слично. Нормална температура исто така.
Во секој случај ако се решиш да го апдејтираш биосот - не брзај - среди Се што треба и десетпати мери - еднаш сечи...
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.423
9.354
Не продаваат BestBuy користени лаптопи со назнака Used. Продаваат "Open Box", уреди вратени поради милион различни причини, може бил различна боја, или не му фатило око на детето што го купило. Лаптопот мора да пишува дека е Refurbished бидејќи е испитуван дали работи ко што треба бидејќи бил вратен поради рандом општа причина од првиот купец.
Или другар ти не разбрал или го излажале. Апсолутно нема логика ова што го збориш, тогаш зашто не пишува OPEN BOX REFURBISHED?

1658660148494.png
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
388
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Или другар ти не разбрал или го излажале. Апсолутно нема логика ова што го збориш, тогаш зашто не пишува OPEN BOX REFURBISHED?

Погледнете го атачментот 115197
Ондак не знам, ми рече така му кажале. Можно е да го прикажале истиот проблем дека и на нив им се случувал, па bestbuy морале да го "поправат", иако тука не гледам што би се поправало, бидејќи ми мириса на софтверска пиздарија некоја, во смисла на тоа како комуницираат нвидиа драјверот и интел гпу драјверот, плус заедно со се на разер софтверот. Од сите три можеш да менуваш на 360Hz и назад на 60Hz.

Натаму иде проблемот некако, затоа ме копка дали со нов БИОС би се средил проблемот.

Не ми е јасно зашто, ама на верзијава која што пишува од БИОС мени дека е (0367) има само ваков апдејт,
Screenshot 2022-07-24 142458.png

а на верзијата која што ја пишува од позади, и која одговара на спецификациите на самиот лаптоп (0409) си има биос апдејтер.
Screenshot 2022-07-24 142658.png

Дали е можно да ставиле погрешна матична во производот ? Мислам на самите Razer, а не на BestBuy сервисот.

Искрено се ова што се дешава у моментот, би размислил два пати у уднина дали би купил пенкало од Разер, а не па лаптоп од 3000$.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.493
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно