• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problemi so pregrevanje na procesor

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fant0m

Intern
18 септември 2007
21
0
Епа вака. Имам процесор AMD X2 4400+ на матична MSI K9N. Процесорот иде пакет со свој кулер (барем така ми кажаа). Проблемот ми е во температурата. При обично работење е 60 степена, а малце ако го замарам скока над 75. Чудниот дел е во тоа што температурата на јадрата посебно (мерено е со Everest programata) e 15 степена. Прашав неколку луѓе, и добив најразлични одговори. Еден вика ти треба појако напојување, друг да ја сменам пастата на процесорот (компјутерот е стар недела дена).
Совети?

а иначе целата конфигурација е:
PAlit 8600 gt 512 MB
2 GB ram
250 GB HDD
IDE LG режач
400 W напојување
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Каде ја гледаш температурата? Во БИОС? Еверест знае и да лаже. Инсталирај Мotherboard Monitor.
Во БИОС види ги обртаите на кулерот. Види дали е наместен правилно. Ти ли си го склопуваше, или од фирма го зема комплет? Ако ти е од фирма со пломба, носи им го одма.

Инаку може да е до напојувањето. Пресметај си на линкот подоле

http://educations.newegg.com/tool/psucalc/index.html
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Fant0m

Intern
18 септември 2007
21
0
Температурата е иста и во BIOS-от и во Everest, дури проверив на една програма која иде со драјверите. Пресметаното напојување на линкот е 365 W. Баш ке им се јавам на овие утре да прашам што е проблемот
Фала StenmarC
 
T

tripi666

Гостин
da probam da pomognam... znaci pastata dokolku si bila od kulerot bi trebalo da e ok ne sekogas no vo poveke slucai... napojuvanjeto ne bi trebalo da ne e vo red... e sea probaj da vidis u biosot da ne imas neso podeseno za cool n quiet i rabotata na coolerot do koja temperatura so koja brzina da vrti mi se desavalo na amd cool n quiet opcijata da zeza i da go buni coolerot da ne znae so koja brzina koga da raboti
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Температурата е иста и во BIOS-от и во Everest, дури проверив на една програма која иде со драјверите. Пресметаното напојување на линкот е 365 W. Баш ке им се јавам на овие утре да прашам што е проблемот
Фала StenmarC
Претопставувам дека напојувањето ти е од поодамна, па да ти кажам дека тоа тешко да дава сега точно 400 вати. Ако имаш од некого да позајмиш барем 450W пробај и види како е. Инаку јас би ти советувал да си купиш 500W. Цената е накде од 800 денари, па нагоре во зависност од квалитетот и производителот. Сепак, деловите што ги имаш во куќиштето вредат многу пати повеќе отколку едно напојување, а дотрајано и неквалитетно напојување е честа причина за оштетување на матична плоча, процесор, рам...
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,275
333
Абе стај му водно ладење и ќе тера работа:bravo:
 

alogenes

Intern
14 мај 2008
7
0
не измислувајте какво водено ладење. какво 500 ватно напојување.
напојувањето од 400 е доволно но прасање е дали сите водови се исправни , знаци провери дали напоните се во границите на толеранцијата, друго не каза со колку вртежи работи кулерот провери и тоа, трето ако имаш пристап до биосот пробај да го ресетираш на дефолтни поставки и конечно ако сето тоа не помогне најверојатно процесорот си има некоја мана па нека го сменат а и би те посоветувал ако не е голема разликата во цена стави малку помоќен Атлон зашто со овој нема да се изнаиграш
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Fant0m

Intern
18 септември 2007
21
0
Уживајте луѓе, денес го носев на сервис, излезе дека има некоја грешка во BIOS-от, па мери едно 20-30 степени повеќе. Сега не ми останува ништо освен да чекам update
 
23 јули 2007
338
8
Им ги прегреа мозоците за бадијала. Ха-Ха. Друг пат прво носи го на сервис ( се разбира додека ти е под гаранција )
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно