Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со mkd.net хостинг

Статус
Затворена за нови мислења.

petar.bt

Intern
12 август 2007
735
25
Забележав на mkd hostot оваа порака
Дирекно кога ке одам на www.mkd.net се појавува оваа порака
Fatal error: Failed to connect to the DB server in /var/wkscript/db.php on line 28
сите работи што ми беа на страната со базата не ми работат
не можам да се логирам
пробав и од друг компјутер истото
дали и некој друг има вакви слични проблеми?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
И Филип се пожали на ИРЦ..

[18:37:09] <filipvselena> nisto eve pred malku se vrativ od skolo i gledam statistika od stranata sto ja pravev
[18:37:20] <filipvselena> edvaj uspeav da se registriram na mkd.net
[18:37:49] <filipvselena> so 6 razlicni e-mail probav i na ni edna ni mi stigna aktivaciski link
[18:38:10] <filipvselena> ja probuvav phpbb za forum pravenje
[18:39:22] <filipvselena> pa edvaj databaza napraviv epten hostigot zeza ali pomina
[18:41:12] <filipvselena> klikas da a ono vika vrskata ne e pronajdena(Mozila)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.831
94
Стварно многу ме мачеше на крај се избришав од тој хостинг си направив бекап и сега ако најдам некој подобар хостинг(бесплатен)можеби ќе ги обновам страните
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Забележав на mkd hostot оваа порака
Дирекно кога ке одам на www.mkd.net се појавува оваа порака
Fatal error: Failed to connect to the DB server in /var/wkscript/db.php on line 28
сите работи што ми беа на страната со базата не ми работат
не можам да се логирам
пробав и од друг компјутер истото
дали и некој друг има вакви слични проблеми?

Да, но не беше проблем беше само рестарт на MySql датабазата на MKD.NET. И се разбира backup на системот...

Andrijeski напиша:
[18:37:09] <filipvselena> nisto eve pred malku se vrativ od skolo i gledam statistika od stranata sto ja pravev
[18:37:20] <filipvselena> edvaj uspeav da se registriram na mkd.net
[18:37:49] <filipvselena> so 6 razlicni e-mail probav i na ni edna ni mi stigna aktivaciski link
[18:38:10] <filipvselena> ja probuvav phpbb za forum pravenje
[18:39:22] <filipvselena> pa edvaj databaza napraviv epten hostigot zeza ali pomina
[18:41:12] <filipvselena> klikas da a ono vika vrskata ne e pronajdena(Mozila)

Проблемот со маилот за активација е дискутиран доста пати. filipvselena
мислам има 2-3 корисника регистрирано. Е доколку навистина имаш проблеми секогаш можеш да ме контактираш... Сега MKD.NET има преку 600+ членови. 6 различни регистрации неуспешни не стои на место...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Проблемот со маилот за активација е дискутиран доста пати. filipvselena
мислам има 2-3 корисника регистрирано. Е доколку навистина имаш проблеми секогаш можеш да ме контактираш... Сега MKD.NET има преку 600+ членови. 6 различни регистрации неуспешни не стои на место...

Никој не кажа дека не е дискутиран проблемот.. Луѓето тука дискутираат, сигурен сум дека не лажат.

И јас имав искуство ама избегнав да го напишам, чисто информативно, се обидов да се регистрирам уште кога ја отворивте темата за хостингот и беше безуспешно..

Пробав со [email protected] и [email protected] и уште други два кои не би ги кажувал јавно.

Хостингот имаше проблеми со датабазите (незнам како е сега), лично се уверив бидејќи двајца момци ми покажуваа на ирц каналот на it.com.mk :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Проблеми со регистрирање се јавија и кај мене. Исто така имав проблеми и при upload на некои HTML датотеки, ги примаше по неколку обиди.
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Никој не кажа дека не е дискутиран проблемот.. Луѓето тука дискутираат, сигурен сум дека не лажат.

И јас имав искуство ама избегнав да го напишам, чисто информативно, се обидов да се регистрирам уште кога ја отворивте темата за хостингот и беше безуспешно..

Пробав со [email protected] и [email protected] и уште други два кои не би ги кажувал јавно.

Хостингот имаше проблеми со датабазите (незнам како е сега), лично се уверив бидејќи двајца момци ми покажуваа на ирц каналот на it.com.mk :)


Океј како админ на MKD.NET сум свесен за некои проблеми. Но како админ имам и направено и ... корисници за тестинг и слично. И не сум имал проблем, едноставно MAIL сервисот ги филтрира како спам, или пристигнуваат со задоцнување или нешто слично. Но при проблем сум секогаш достапен јас, или другите админи. За активирање на некој нов корисник, проблем при регистрација и слично...

MKD.NET нема проблем со датабазите. Едноставно ако не разбираш нешто или ако едноставно незаеш, прашај! Затоа има и форум и тикети, емаил... Од искуство на админ, 99% од прашањата и "проблемите" се сведуваат на синтаксата во конфигурацијата на CMS скриптата со датабазата.

Веќе има доста објаснувања во форумот на MKD.NET за датабазите...

Но сепак оставам малку простор евентуално да се појави некој проблем кај корисник да не може да конфигурира од проблем на MKD.NET и нешто слично за што постои начин да се контактира со админот.
Сепак системот на MKD.NET хостира повеќе од 600 корисници во моментов, секој има по 2 датабази... Да речеме 1200 дата бази. И има веројатност да се појави некој проблем но 99% се од причина неправилно конфигурирање.
(Системот на MKD.NET e способен да хостира преку 100000 корисници, така да оптеретување или нешто слично нема да има во скоро време...)

Не е дали некој лаже или не... едноставно од лично искуство како webmaster сум имал 21323123 ситуации на фрустрација и слично дали од хостингот, доменот и слично (мислам на платен хостинг кај хостинг компании). Но 99% се сведуваше на мое незнаење или грешка...

Единствено ограничување е PhpSafeMode и SentMail... Вистинските webmasteri знаат зошто е тоа така...
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Забележав на mkd hostot оваа порака
Дирекно кога ке одам на www.mkd.net се појавува оваа порака
Fatal error: Failed to connect to the DB server in /var/wkscript/db.php on line 28
сите работи што ми беа на страната со базата не ми работат
не можам да се логирам
пробав и од друг компјутер истото
дали и некој друг има вакви слични проблеми?


Проблемот ако може да се каже проблем траеше помалку од пола час

Страните кој не користеа бази си работеа успешно немаше пад на серверот

за другите пробелми си има место каде да се пише
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.137
789
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900HX
Storage
1TB NVMe
RAM
2x16GB DDR4
Video card
nVidia RTX3060
Case
Notebook Lenovo Legion S7
Mouse
Logitech MX Anywhere S2
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 11
...
(Системот на MKD.NET e способен да хостира преку 100000 корисници, така да оптеретување или нешто слично нема да има во скоро време...) ...

ХЕХЕ Претеруваш 100,000 СЕ ЕКСТРЕМНО МНОГУ. Колку за информација и 600 се многу :). Кој е тој сервер што може квалитетно да хостира 100.000 корисници ??? Инаку 600 корисници на еден просечно квалитетен сервер е максимумот. Подобар сервер може да издржи и до 1.000.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Ја искористувам оваа тема за да прашам зошто pic.mkd.net не е достапен и каде отидоа сликите хпстирани.

Второ прашање !?
Имам phpBB форум направено и сега сакам да го напраам на МКД.нет и еве што ми вели:

Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request POST /forum/install/install.php.
Reason: Error reading from remote server

или некогаш ми појавува:
Unable to connect to server

Еве како ми е пополнето сето тоа:


Кажите ми што треба да исправам ::??::
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Океј како админ на MKD.NET сум свесен за некои проблеми. Но како админ имам и направено и ... корисници за тестинг и слично. И не сум имал проблем, едноставно MAIL сервисот ги филтрира како спам, или пристигнуваат со задоцнување или нешто слично. Но при проблем сум секогаш достапен јас, или другите админи. За активирање на некој нов корисник, проблем при регистрација и слично...

Не значи дека ако ти си немал проблеми со твојот хостинг и другите немале..
Мојот mail сервис не филтрира спам, затоа пробав со повеќе.

MKD.NET нема проблем со датабазите. Едноставно ако не разбираш нешто или ако едноставно незаеш, прашај! Затоа има и форум и тикети, емаил... Од искуство на админ, 99% од прашањата и "проблемите" се сведуваат на синтаксата во конфигурацијата на CMS скриптата со датабазата.

Од лично искуство како корисник, 95% од моите проблеми поврзани со датабазите биле проблем на хостинг компанијата, не на конфигурацијата на скриптата.

Веќе има доста објаснувања во форумот на MKD.NET за датабазите...
Луѓето освен на вашиот форум, бараат помош и тука, исто така како што дознаа за хостингот тука.


Сепак системот на MKD.NET хостира повеќе од 600 корисници во моментов, секој има по 2 датабази... Да речеме 1200 дата бази. И има веројатност да се појави некој проблем но 99% се од причина неправилно конфигурирање.
(Системот на MKD.NET e способен да хостира преку 100000 корисници, така да оптеретување или нешто слично нема да има во скоро време...)
Претеруваш со цифрите, секој кој е барем малку повеќе упатен во овој правец, знае дека ова не е точно. (Може да е точно под услов корисниците воопшто да немаат посети на нивните сајтови)
Овде сакам да нагласам дека целосно се согласувам со sumi.

Да претпоставиме дека навистина е способен толку корисници да услужи серверот.. Може ли да знам каков е тој сервер? Каква конфигурација има и на кој провајдер е поврзан?

за другите пробелми си има место каде да се пише
Ова е едно од тие места :)

:LOL: Соочи се со реалноста
Со која реалност?
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Ја искористувам оваа тема за да прашам зошто pic.mkd.net не е достапен и каде отидоа сликите хпстирани.

Второ прашање !?
Имам phpBB форум направено и сега сакам да го напраам на МКД.нет и еве што ми вели:

Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request POST /forum/install/install.php.
Reason: Error reading from remote server

или некогаш ми појавува:
Unable to connect to server

Еве како ми е пополнето сето тоа:


Кажите ми што треба да исправам ::??::
Ako databazata ti e nasiot server vo host treba da stoi localhost

NS2 bi trebalo da e subdomain za name server ne za DB server
p.s
pic.mkd.net nema da raboti nekoj den
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.831
94
Јас имав ужас проблеми со регистрација на mkd.net пробав со 4 емаил адреси и ни една не ми успеа на крај мораше преку трето лице да ме регистрира
 

NENAD

Intern
5 јуни 2007
29
0
Слушнав дека еден човек го одржава сервисов така што не ви препорачувам да го користите mkd.net поготово за професионален web, портфолио и сл.
Имате 1.000.000 добри FREE хостинг солуции, сигурно ќе се регнете на некој асален без банери, паѓање на сервер итн.
И јас мислев на овој но еве + и читам дека не работи некад, noway!
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Слушнав дека еден човек го одржава сервисов така што не ви препорачувам да го користите mkd.net поготово за професионален web, портфолио и сл.
Имате 1.000.000 добри FREE хостинг солуции, сигурно ќе се регнете на некој асален без банери, паѓање на сервер итн.
И јас мислев на овој но еве + и читам дека не работи некад, noway!

Еден човек го одржува а двајца сме само овде регистрирани (шпекулаците ти одат во вода)
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Слушнав дека еден човек го одржава сервисов така што не ви препорачувам да го користите mkd.net поготово за професионален web, портфолио и сл.
Имате 1.000.000 добри FREE хостинг солуции, сигурно ќе се регнете на некој асален без банери, паѓање на сервер итн.
И јас мислев на овој но еве + и читам дека не работи некад, noway!

Кога се работи за професионален WEB воопшто не препорачува користење на било каков free хостинг.

Ако е работи за префесионален WEB, може клиентот (или вие) да оделите 20тина Евра годишно за платен хостинг.

Free хостинг препорачувам за WEB designers почетници на кои у принцип не им е битно 99% uptime.

Многу очекувате од free хостинг.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Kako go objasnuvas toa 8 pati po red so razlicni adresi da ne mi stigne e-mail za aktivacija.

Стигањето на активација не зависи од нас туку од вашиот е-маил сервер од нас активацијата е испратена понекогаш добро е да го проверувате фолдерот со спам пораки
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Sea vaka.
Koga probam odnovo da se registriram mi veli nesto slicno na ova:
Вашето корисничко име чека мејл за активација.
Mozete li da go izbrisete toa korisnicko ime i da probam odnovo da se registriram ???
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Се согласувам со Sojic..
Меѓутоа сепак, еве овде е местото каде што се дискутираат некои работи и неможам да сфатам како некој може везден да тврди дека пораките стигаат во spam/junk/bulk фолдер кога многу членови истакнаа дека се обиделе повеќе пати со различни е-мејл адреси и згора на тоа проверуваат во фолдерите за спам.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
На мкд.нет има повеќе активирано преку е-маил членови одколку што имаш ти постови овде се жала само 3 члена заедно со тебе .
Ако не знаеш да пополниш еден формулар не ги обвинувај другите

Пораките за активација се праќат во мометот кога ќе ја пуштиш молбата
плус тоа не зависи само од нас зависи и од маил серверот каде што имаш e-пошта


На една е-пошта може само еден корисник

Еве на пример Оливер има неколку сајтови хостирано
човекот стварно се труди
http://www.makakvaristika.mkd.net/ зошто нему му стигнала е-пошта за регистрација
Ги има многу примери

Ако те мрзи да поплниш формулар тоа е друга приказна и пред да го пуштиш формуларот прочитај што внесуваш и што треба да внесиш
Некој ви дава безпари хостинг ,а вие не знаете ни фала да кажете само наваѓате причини без повод тоа ви е до годините некој од вас кој постојано напаѓат немат ни 14

Се надевам дека во иднина ќе прочитам некое разумно мислење

Како што гледам на Генератор му стигнало stip.mkd.net
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.610
Мислења
945.737
Членови
34.094
Огласи
1.981
Најнов член
adelauto
На врв Дно