1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблеми со mkd.net хостинг

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од petar.bt, 29 Февруари 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
    Забележав на mkd hostot оваа порака
    Дирекно кога ке одам на www.mkd.net се појавува оваа порака
    Fatal error: Failed to connect to the DB server in /var/wkscript/db.php on line 28
    сите работи што ми беа на страната со базата не ми работат
    не можам да се логирам
    пробав и од друг компјутер истото
    дали и некој друг има вакви слични проблеми?

2. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
  3. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    И Филип се пожали на ИРЦ..

4. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Има еден куп проблеми, јас не можев воопшто да се регистрирам.

5. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
  6. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Стварно многу ме мачеше на крај се избришав од тој хостинг си направив бекап и сега ако најдам некој подобар хостинг(бесплатен)можеби ќе ги обновам страните

7. ivvan

ivvan
    Баниран/a

52
    2
    11 ноември 2007
    Да, но не беше проблем беше само рестарт на MySql датабазата на MKD.NET. И се разбира backup на системот...

Проблемот со маилот за активација е дискутиран доста пати. filipvselena
    мислам има 2-3 корисника регистрирано. Е доколку навистина имаш проблеми секогаш можеш да ме контактираш... Сега MKD.NET има преку 600+ членови. 6 различни регистрации неуспешни не стои на место...

8. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Никој не кажа дека не е дискутиран проблемот.. Луѓето тука дискутираат, сигурен сум дека не лажат.

И јас имав искуство ама избегнав да го напишам, чисто информативно, се обидов да се регистрирам уште кога ја отворивте темата за хостингот и беше безуспешно..

Пробав со andrijeski@it.com.mk и andrijeski@gmail.com и уште други два кои не би ги кажувал јавно.

Хостингот имаше проблеми со датабазите (незнам како е сега), лично се уверив бидејќи двајца момци ми покажуваа на ирц каналот на it.com.mk :)

9. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    Проблеми со регистрирање се јавија и кај мене. Исто така имав проблеми и при upload на некои HTML датотеки, ги примаше по неколку обиди.

10. ivvan

ivvan
    Баниран/a

52
    2
    11 ноември 2007

Океј како админ на MKD.NET сум свесен за некои проблеми. Но како админ имам и направено и ... корисници за тестинг и слично. И не сум имал проблем, едноставно MAIL сервисот ги филтрира како спам, или пристигнуваат со задоцнување или нешто слично. Но при проблем сум секогаш достапен јас, или другите админи. За активирање на некој нов корисник, проблем при регистрација и слично...

MKD.NET нема проблем со датабазите. Едноставно ако не разбираш нешто или ако едноставно незаеш, прашај! Затоа има и форум и тикети, емаил... Од искуство на админ, 99% од прашањата и "проблемите" се сведуваат на синтаксата во конфигурацијата на CMS скриптата со датабазата.

Веќе има доста објаснувања во форумот на MKD.NET за датабазите...

Но сепак оставам малку простор евентуално да се појави некој проблем кај корисник да не може да конфигурира од проблем на MKD.NET и нешто слично за што постои начин да се контактира со админот.
    Сепак системот на MKD.NET хостира повеќе од 600 корисници во моментов, секој има по 2 датабази... Да речеме 1200 дата бази. И има веројатност да се појави некој проблем но 99% се од причина неправилно конфигурирање.
    (Системот на MKD.NET e способен да хостира преку 100000 корисници, така да оптеретување или нешто слично нема да има во скоро време...)

Не е дали некој лаже или не... едноставно од лично искуство како webmaster сум имал 21323123 ситуации на фрустрација и слично дали од хостингот, доменот и слично (мислам на платен хостинг кај хостинг компании). Но 99% се сведуваше на мое незнаење или грешка...

Единствено ограничување е PhpSafeMode и SentMail... Вистинските webmasteri знаат зошто е тоа така...

11. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007

Проблемот ако може да се каже проблем траеше помалку од пола час

Страните кој не користеа бази си работеа успешно немаше пад на серверот

за другите пробелми си има место каде да се пише

12. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    ХЕХЕ Претеруваш 100,000 СЕ ЕКСТРЕМНО МНОГУ. Колку за информација и 600 се многу :). Кој е тој сервер што може квалитетно да хостира 100.000 корисници ??? Инаку 600 корисници на еден просечно квалитетен сервер е максимумот. Подобар сервер може да издржи и до 1.000.

13. GeNeRaToR

GeNeRaToR
    Intern

538
    6
    20 Јануари 2008
    Ја искористувам оваа тема за да прашам зошто pic.mkd.net не е достапен и каде отидоа сликите хпстирани.

Второ прашање !?
    Имам phpBB форум направено и сега сакам да го напраам на МКД.нет и еве што ми вели:

Proxy Error
    The proxy server received an invalid response from an upstream server.
    The proxy server could not handle the request POST /forum/install/install.php.
    Reason: Error reading from remote server

или некогаш ми појавува:
    Unable to connect to server

Еве како ми е пополнето сето тоа:

Кажите ми што треба да исправам ::??::

14. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Не значи дека ако ти си немал проблеми со твојот хостинг и другите немале..
    Мојот mail сервис не филтрира спам, затоа пробав со повеќе.

Од лично искуство како корисник, 95% од моите проблеми поврзани со датабазите биле проблем на хостинг компанијата, не на конфигурацијата на скриптата.

Луѓето освен на вашиот форум, бараат помош и тука, исто така како што дознаа за хостингот тука.

Претеруваш со цифрите, секој кој е барем малку повеќе упатен во овој правец, знае дека ова не е точно. (Може да е точно под услов корисниците воопшто да немаат посети на нивните сајтови)
    Овде сакам да нагласам дека целосно се согласувам со sumi.

Да претпоставиме дека навистина е способен толку корисници да услужи серверот.. Може ли да знам каков е тој сервер? Каква конфигурација има и на кој провајдер е поврзан?

Ова е едно од тие места :)

Со која реалност?

15. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Accountот на Hostmonster/Bluehost им е привремено суспендиран, најверојатно затоа.

16. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007

Ako databazata ti e nasiot server vo host treba da stoi localhost

NS2 bi trebalo da e subdomain za name server ne za DB server
    p.s
    pic.mkd.net nema da raboti nekoj den

17. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Јас имав ужас проблеми со регистрација на mkd.net пробав со 4 емаил адреси и ни една не ми успеа на крај мораше преку трето лице да ме регистрира

18. NENAD

NENAD
    Intern

29
    0
    5 Јуни 2007
    Слушнав дека еден човек го одржава сервисов така што не ви препорачувам да го користите mkd.net поготово за професионален web, портфолио и сл.
    Имате 1.000.000 добри FREE хостинг солуции, сигурно ќе се регнете на некој асален без банери, паѓање на сервер итн.
    И јас мислев на овој но еве + и читам дека не работи некад, noway!

19. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007
    Еден човек го одржува а двајца сме само овде регистрирани (шпекулаците ти одат во вода)

20. GeNeRaToR

GeNeRaToR
    Intern

538
    6
    20 Јануари 2008
    Kako go objasnuvas toa 8 pati po red so razlicni adresi da ne mi stigne e-mail za aktivacija.

21. sojic

sojic
    Intern

435
    23
    29 Април 2007
    Кога се работи за професионален WEB воопшто не препорачува користење на било каков free хостинг.

Ако е работи за префесионален WEB, може клиентот (или вие) да оделите 20тина Евра годишно за платен хостинг.

Free хостинг препорачувам за WEB designers почетници на кои у принцип не им е битно 99% uptime.

Многу очекувате од free хостинг.

22. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007
    Стигањето на активација не зависи од нас туку од вашиот е-маил сервер од нас активацијата е испратена понекогаш добро е да го проверувате фолдерот со спам пораки

23. GeNeRaToR

GeNeRaToR
    Intern

538
    6
    20 Јануари 2008
    Sea vaka.
    Koga probam odnovo da se registriram mi veli nesto slicno na ova:
    Вашето корисничко име чека мејл за активација.
    Mozete li da go izbrisete toa korisnicko ime i da probam odnovo da se registriram ???

24. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Се согласувам со Sojic..
    Меѓутоа сепак, еве овде е местото каде што се дискутираат некои работи и неможам да сфатам како некој може везден да тврди дека пораките стигаат во spam/junk/bulk фолдер кога многу членови истакнаа дека се обиделе повеќе пати со различни е-мејл адреси и згора на тоа проверуваат во фолдерите за спам.

25. NoLander

NoLander
    Intern

216
    15
    11 ноември 2007
    На мкд.нет има повеќе активирано преку е-маил членови одколку што имаш ти постови овде се жала само 3 члена заедно со тебе .
    Ако не знаеш да пополниш еден формулар не ги обвинувај другите

Пораките за активација се праќат во мометот кога ќе ја пуштиш молбата
    плус тоа не зависи само од нас зависи и од маил серверот каде што имаш e-пошта

На една е-пошта може само еден корисник

Еве на пример Оливер има неколку сајтови хостирано
    човекот стварно се труди
    http://www.makakvaristika.mkd.net/ зошто нему му стигнала е-пошта за регистрација
    Ги има многу примери

Ако те мрзи да поплниш формулар тоа е друга приказна и пред да го пуштиш формуларот прочитај што внесуваш и што треба да внесиш
    Некој ви дава безпари хостинг ,а вие не знаете ни фала да кажете само наваѓате причини без повод тоа ви е до годините некој од вас кој постојано напаѓат немат ни 14

Се надевам дека во иднина ќе прочитам некое разумно мислење

Како што гледам на Генератор му стигнало stip.mkd.net

Слични теми
  1. D
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    1,054
  2. ajvar
    Одговори:
    11
    Прегледи: