• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблеми со контакт форма

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Имам проблеми со контакт формата, ги следев упатствата на оваа тема(затворена е) http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2008 ама има проблеми.
Кога ќе стегнам на submit се префрла на contact.php ама останува бел екран и не продолзува понатаму. Еве ја контакт формата http://www.vila-anastasia.com/contact.html


Ако го сменам место POST да е GET, тогаш ја прака пораката ама нема порака - празна е!
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Користи го сервисот на www.emailmeform.com .
Работи беспрекорно, па и од таму можеш да го видиш нивниот код, и да го споредиш со твојот.
Извини, но неможам моментално да ја прегледам твојата форма.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Овдека имаш некој проблем со contact.php фајлот.

Како прво:
Дали серверот подржува .php

Како второ:
Да немаш некоја грешка во фајлот (да фали ; <?...).

Претпоставувам дека е второво. 99% имаш некоја печатна грешка и php-то не може да се изврши.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да серверот подржува PHP, тестиран е со друга скрипта.

Локално ова покажува:

Warning: mail() [function.mail]: Failed to connect to mailserver at "localhost" port 25, verify your "SMTP" and "smtp_port" setting in php.ini or use ini_set() in C:\Program Files\xampp\htdocs\web\contact.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Program Files\xampp\htdocs\web\contact.php:20) in C:\Program Files\xampp\htdocs\web\contact.php on line 22
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Го решив проблемот, т.е. Voya (преку MSN) ми помогна поинаку, пократко. Вака е решението:
Во contact.php треба да имате:
<?php
$to = " [email protected] ";
$name = $_POST ['name'];
$from = $_POST ['fromMail'];
$message= $_POST ['message'];
mail ( $to, $name, $from, $message );
header("Location: ./thanks.html");
?>

Кај "to" ќе напишете каде ќе стигнуваат пораките;
name, fromMail, message ги презема од контакт формата,
header после испраќаето на е-маилот ве префрла на thanks.html

Контакт формата ми изгледа вака:
<form id="form" name="form" method="post" action="contact.php">
<fieldset>
<legend>Contact Us</legend>
<label for="name"><strong>Name:</strong></label>
<input type="text" name="name" id="name" /> <br /><br />
<label for="fromMail"><strong>Email:</strong></label>
<input type="text" name="fromMail" id="fromMail" /> <br /><br />
<label for="message"><strong>Your Message:</strong></label>
<textarea name="message" cols="30" rows="8" id="message"></textarea>
<input type="submit" name="Submit2" value="Send" id="Submit" />
</fieldset>
</form>
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
една мала забелешка.
можеш да го користеш овој код за да провериш дали пораката ти е испратена или не.
If(mail ( $to, $name, $from, $message ))
{
echo 'porakata e uspesno ispratena.';
}else{
echo 'porakata ne e ispratena';
}
али кога header ке те однесе нема да видиш.требе да средиш малце али не е битно. :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Добро е и вака, ми требаше нешто едноставно да врши работа.
А нели вака бидејќи нема задолжителни полиња кои мора да се пополнат, пораката и да е празна задолжително се испраќа.
Или можеби грешам???
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
Ти спомнав бе пријател на мсн. Javascript ( DHTML ) валидација.

пример, ако HTMLот ти е вака:

<label for="uname">Full Name</label>
<input type="text" id="uname" />

Скриптата за валидација ке ти биде нешто вака.

<script type="text/javascript language="javascript">

function validateForm() {

var ime = document.getElementById("uname");
if (ime.value== "") {
var smallText=ime.parentNode.getElementsByTagName("label")[0];
smallText = document.innerHTML="Full Name - Please enter your full name";
smallText.style.color = "#f00";
return false;
} else {
var smallText.ime.parentNode.getElementsByTagName("label")[0]
var smallText.innerHTML = " Full name inserted " ;
smallText.style.color = " #000 " ;
}
}

</script>

Објашнење -

Значи, текстот шо ти е за инпутот, го ставаш у лабел. На инпутот му даваш ај-ди, а лабелот на текстот му ставаш for="ај-дито на инпутот".

Со скриптата, прво креираш вариабла, на која и го насочуваш ај-дито од инпутот.

потоа, иф стејтментот, проверува дали корисникот внесол нешо. Ако не внесол, проследуваме надолу.

вариаблата смалл текст, го контактира лабелот. [0] е ставено за да го контактира првиот лабел во документот, мислам дека памтиш шо учевме за низи кај Никола ( ако ти е втор лабел за емаил, бројот ке биде 1 ). Го означуваш така оти лабелот го зимаш со таг нејм, а не со ај - ди.

Сега, кога имаш контакт со него, ако јусерот не внесе ништо, место ФУЛЛ НАМЕ, ке му се испише наведеното ( да си кажи името, оти че го отепаш :LOL:) и бојата ке се смени во црвена, за да може да примети.

Ако внесол име, ке му напише дека внесол, е крајниот елсе стејтмент.

Истата е валидацијата ко контакт формата на моето портфолио, ѕирни го пак и ке видиш.

Hope this helps

Cheers
 

Voya

Intern
11 април 2008
96
8
И да не заборајм, на формата во хтмлот / пехапето , ке треба да ја повикаш скриптата.

Ако користиш субмит батон за испракање

<form action="send" method="post" onsubmit="validateForm();">
BLABLABLABLA
</form>

PS : Лабелот наведен горе во функцијата, се разделува незнам зашчо. Треба да го пишеш (л а б е л) буквите споени, за во случај да не се разделат пак тука, па да ми се збуниш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.457
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно