• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблеми со кабловскиот модем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Имам кабловски модем и дома ги поврзав двата компјутери, едниот преку ентернет кабел, а другиот преку USB кабел. Пред два-три дена на овој компјутеров што ми е поврзан преку USB ми пише Limited Conectivity 12MBPS:lut2: Дали некој знае решение за овој проблем.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Епа сигурно ти го пишува тоа, бидејќи интернетот го делиш со двата компјутера, и бидејќи USB ja намалва дополнително брзината и така ти се спуштила на толку малку. Чекај spiderman да ти кажи негово мислење оти тој е повеќе по мрежи. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Брат, не ми е толку битен тој компјутер, ама воопшто нема интернет на него, тоа ми е проблемот, ако сака нека има и еден килобајт во секунда, ама нека има интернет.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Проба ли со да го исклучеш модемо од струја и пак да го уклучеш.И јас ги имаше истите проблеми, после повторното уклучување на модемо исчезнаа.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Епа ти кажав почекај го @spiderman за мислење, бидејќи во мрежи е најстручен.:p
Oф топик:
И повторно ќе повторам дека не се става @ пред ник доколку не му се обраќаш на истиот. Во случајов НЕ му се обраќаш на спајдермен.

Он:
Провери Firewall на серверот. Доколку имаш, исклучи.
 

BamBam1

Intern
5 октомври 2008
8
0
@Ekonomist

12 Mbps ти покажува затоа што USB портата може да постигне максимална брзина од 12 Mbps, а тоа што немаш интернет провери да не ти е внесена рачно IP адресата или па можно е да си ги искористил IP адресите кои ти ги дозволува Телекабел. Незнам точно за Скопје, ама во Штип имаме 2 IP адреси кои може да ти ги додели модемот. Во тој случај јави се во Телекабел да проверат и да ти ги избришат сите IP адреси кои си ги повлекол па ќе си го решиш проблемот ;) :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
Порано ми покажуваше 100 Mbps, ама нема врска. Мислам дека во Скопје даваат само една IP адреса, и таа ја користам на двата компјутери. Ќе пробам ова со ресетирањето на Модемот само што не верувам затоа што на едниот компјутер од истиот модем имам нет, а на другиот немам.
 

BamBam1

Intern
5 октомври 2008
8
0
@ekomonist

Порано си користел на мрежна затоа така ти покажува, тоа на конекцијата не ти покажува колкава ти е брзината туку колкава е брзината на конекцијата помеѓу модемот и компјутерот, а на модемот ти ја ограницуваат брзината. И не верувам дека во Скопје имате една IP адресa мислам дека таму имате 3. Затоа јави се во техничка подршка и нека проверат ќе им објасниш дека си уклучил повеке компјутери и дека си ги искористил сите IP адреси. Или пробај на друга USB порта да го приклучиш модемот, може и тоа ќе помогне :D
 
Во Скопје даваат 3, а коа ке отидеш над 100 гига знаат да намалат на 2. Така да немаш гајле. 12мбпс ти се појавува затоа што таа е максималната поддржана брзина на модемот, ако сака Телекабел да пушта поголема брзина од 12 мегабита, ке треба да мењаат све живо и диво, а и сите ние да мењаме модеми.

Извади го од штекер, ке се исчистат MAC адресите (или ај по ваше IP адресите) и модемот ке ги преземе MAC адресите од мрежната и од USB-то кои што се закачени на него.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Evo mene :) Види вака ти се јавува limited connection дека ти е на usb приклучено. USB кабелскиот модем моторола 100% :) ке го поврзеш на рутер со ethernet кабелче. Од модемот кабелчето ке го ставиш директно во internet portot а сите други компјутери ке си ги наредиш на рутерот. А ако пријавуваш MAC адреса тогаш обавезно дај ја таа од рутерот за да не ти праат после проблеми за екстра приклучоци :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,091
508
@spderman братче, многу комплицирано ова :) се зезам, го решив проблемот, направив како што ми кажа Sephiroth и се е ок. Порано таа постапка ја праев секој ден, само сега може не го имам тоа направено цел месец, па... :) Сепак фала многу :)
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Во Скопје даваат 3, а коа ке отидеш над 100 гига знаат да намалат на 2. Така да немаш гајле. 12мбпс ти се појавува затоа што таа е максималната поддржана брзина на модемот, ако сака Телекабел да пушта поголема брзина од 12 мегабита, ке треба да мењаат све живо и диво, а и сите ние да мењаме модеми.
А тука си грешка друже, Max на SB5101E downstream e 51Mbps, a upstream e 10Mbps...абе тие само нека ги пуштат вентилите, не мора ништо да менуваме.:D
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
12mbps e максималната брзина на usb портата.
Инаку села финта со limited or no connectivity се решава на следниот начин.
- гасиш компјутер нормлано
- гасиш и модем ОД СТРУЈА НЕ ОД ДУГМЕТО ГОРЕ ТОА НЕ Е ГАСЕЊР ТУКУ stand by!
- Причекуваш минута време и го приклучуваш првен модемот.
- Одкога ке се стабилизираат зелените сијалички на модемот и он-лине нема да трепка го пушташ компјутерот.

Ова е од причина што конекцијата која ја прави преку USB модемот е виртуелна и Windows-от некогаш се збунува и неможе да земи IP адреса.

Некогаш се решава и само со рестартирање на модемот но често мораш и компјутерот.

Инаку модемите SB5101 подржуваат и DOCSIS 2.0 :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно