• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблеми со интернет конекција

 • Ја почнал/а темата
 • #1

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
33
3
Дечки, земав еден половен рутер за дома, се си работи ок ама знае во текот на денот од нигде никаде да ми изгаси еден уред( телефон, телевизор) и потоа ако повторно се поврзам на мрежата вели дека на мрежата нема интернет а истовремено на друг уред си сурфам..
За да го поврзам тој уред слободно и да имам интернет мора рестарт на рутер.
Некое чаре?
Моделот е: wrt54gr
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,679
1,487
sistrum.mk
Провери колку адреси дели DHCP и намали го животнот век на адреса на 12 часа или 1 ден.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
33
3
Провери колку адреси дели DHCP и намали го животнот век на адреса на 12 часа или 1 ден.
На ова мислиш?
Напраив накнадно измена на 43200 секунди, околу 12 часа, ваљда ќе се среди
F0513F61-145C-4005-AD9B-A007BEEB494D.jpeg
Мислењето е автоматски споено:

Еве и од linKsys рутерот дтавив 720 минути кај lease time
 

Атачменти

Последна промена:

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,679
1,487
sistrum.mk
Максимум може 50 адреси да подели, немач ваљда 50 уреди приклучени или и комшиите ти го котистат интернетот. Разгледај и во статистика кои уреди се приклучени сат време по рестат на рутерот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
33
3
На ова мислиш?
Напраив накнадно измена на 43200 секунди, околу 12 часа, ваљда ќе се среди
Погледнете го атачментот 92539
Мислењето е автоматски споено:

Еве и од linKsys рутерот дтавив 720 минути кај lease time
Промените ништо не направија, предмалку повторно ми се случи истото.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
662
688
Еден рандом уред дисконектира? Не е истиот секој ден?
Кога ќе го дисконектира, го гледаш по IP/MAC адреса во рутерот?

На телеком пример ова е регуларно на 12часа прави ресет, е сега сите уреди снемуваат интернет на момент. Да не е случај дека одреден уред не се реконектира назад?

П.С. не се мачи да ги сокриваш адресите и сабнет маските, приватни адреси се, сите ги користиме истите :).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
33
3
Јас сум на ВИП, во еден ден знае еден уред неколку пати да изгуби интернет и повторно да не може да се конектира, пример телефон, решението е или да го рестартирам рутерот па да се конектирам или пак телефонот да го рестартирам па да се конектирам во тој случај успева.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
124
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Провери дали имаш последен firmware? Factory reset?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
124
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Нема последен firmware, знаеш од кај можам да го симнам?
Гледам дека ги тргнале, не ми е јасно зошто.
Anyway, тоа е што е. Ќе мора да се провери на трети страни. За почеток треба да видиш која верзија ти е рутерот (на самиот рутер што пишува v1, v2 итн) и да провериш кој firmware го имаш во моментов.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дечки, земав еден половен рутер за дома, се си работи ок ама знае во текот на денот од нигде никаде да ми изгаси еден уред( телефон, телевизор) и потоа ако повторно се поврзам на мрежата вели дека на мрежата нема интернет а истовремено на друг уред си сурфам..
За да го поврзам тој уред слободно и да имам интернет мора рестарт на рутер.
Некое чаре?
Моделот е: wrt54gr
Без да звучам снобски, се работи за рутер од некаде 2005-та година ако не се лажам. И најдобриот модел од тие серии GL, неможе да се носи со денешниве дно дна рутери од типит на TP-Link WR741 (кој беше 700 ден.)

Да си побарал препорака на форумов би ти ја дале и сигурно не би била нешто од пред 15-16 години.

Направи factory reset од веб интерфејсот или 30-30-30 со копче (гуглај за ова, лесно е) и види дали ќе се оправи. Ако несака искрено дај 1000-ка и земи рутер што ќе работи.


Пред месец дена шитнав Asus RT-N10e за 500 денари на форумов, колку си го платил овој незнам.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,649
6,642
www.mikrotikmacedonia.net
Без да звучам снобски, се работи за рутер од некаде 2005-та година ако не се лажам. И најдобриот модел од тие серии GL, неможе да се носи со денешниве дно дна рутери од типит на TP-Link WR741 (кој беше 700 ден.)

Да си побарал препорака на форумов би ти ја дале и сигурно не би била нешто од пред 15-16 години.

Направи factory reset од веб интерфејсот или 30-30-30 со копче (гуглај за ова, лесно е) и види дали ќе се оправи. Ако несака искрено дај 1000-ка и земи рутер што ќе работи.


Пред месец дена шитнав Asus RT-N10e за 500 денари на форумов, колку си го платил овој незнам.
@LambertGolden истово.. Рутеров е библија, и работи на доста стар FW . Не верувам дека Lynksys и нуди веќе поддршка за уредов. Знае да прави проблеми со новиве мрежни уреди. Пробај стави само WPA2 како енкрипција ако помогне нешто, мада му дошол векот на уредов.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,937
12,021
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

krema

Professor
24 јуни 2009
11,552
10,958
youtu.be
Можеби грешам, но мислам дека некои RF компоненти во рутерите со тек на време ги губат карактеристиките па и од таму после XX години почнуваат да бидат непослушни. :) Е сега линксис не е за потценување и не може да го споредуваме со некоја тенда или слично, но „факт“ е дека го има прегазено времето. :)

Ова е мој личен заклучок кој и не мора да биде точен.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 • Ја почнал/а темата
 • #19

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
33
3
Факт е дека рутерот е стар, но го земав буквално за џабе, од ВИП јас си добив рутер Technicolor(модел: TC7200.20) и истиот си врши топ работа додека си до него, проблемот наиде кога сакав интернетот да го користам и на други места во куќата таму уопште не ја наоѓаше мрежата или пак кочеше.
Лично бев решен да земам нов рутер ама искочи комбинацијава иии...
Што мислите, подобра опција ми е да земам нов рутер или пак да купам некој Extender, не се разбирам многу па затоа би било од помош да ми препорачате нешто( во Анхоч имам некој ситен попуст, но ако на други мести има подобра опрема би земал и таму).
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
118
133
Факт е дека рутерот е стар, но го земав буквално за џабе, од ВИП јас си добив рутер Technicolor(модел: TC7200.20) и истиот си врши топ работа додека си до него, проблемот наиде кога сакав интернетот да го користам и на други места во куќата таму уопште не ја наоѓаше мрежата или пак кочеше.
Лично бев решен да земам нов рутер ама искочи комбинацијава иии...
Што мислите, подобра опција ми е да земам нов рутер или пак да купам некој Extender, не се разбирам многу па затоа би било од помош да ми препорачате нешто( во Анхоч имам некој ситен попуст, но ако на други мести има подобра опрема би земал и таму).
Избегавај extender по секоја цена. Подобро земи рутер и користи го како access point (моја препорака ти е да одиш со кабел до овој рутер и овој рутер да шири WIFI). Вака добиваш една пристапна точка со безичен интернет плус Switch неколку порти за мрежно врзување со кабел. Имаш и опција вториот рутер да биде како репетитор но тоа повторно не го препорачувам.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
730
959
Пробај со следново, чекор по чекор како што се предложени (подеси > зачувај > следен чекор) не сѐ одеднаш и аку не функционира врати го на претходните подесувања пред да продолжиш со следниот чекор. На крај пробај со сите заедно:
 • Смени го Wireless Network Mode од Mixed во Only B/Only G или на Mixed аку е едно од овие
 • Смени го името на мрежата и/или избришете ги сите зачувани мрежи на телефонот што го исклучува
 • Wireless MAC Filter > Disabled
 • Аку ништо од ова не функционира купи си нов рутер
Ова е максимум што би можел да извадиш од него во моментов. Се надевам дека со првиот или вториот чекор ќе го решиш проблемот.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,552
10,958
youtu.be
Мавни фабрички ресет, или како што ти предложија погоре хард ресет 30-30-30.
Ако не се оправи после тоа тогаш рутерчето Ф'канта и трк да си купиш нов од продавница.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

LambertGolden

Intern
4 декември 2019
33
3
Дечки ми треба помош.
Решив рутерот што ми го дадоа од вип да го ставам во ходник за да ми фаќа домет во потребните простории.
Е сега, за го ставам во ходник морам да ставам кај заокруженото подолг кабел и да го пднесам во ходник, таков кабел имам.
Во ВИП за услуга за продолжување на кабелот само 2 м плус, ми бараат 499 ден, што ќе се случи ако им го извадам овој нивниот кабел и тука им го закачам мојот кабел кој веќе е подолг?
 

Атачменти

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дечки ми треба помош.
Решив рутерот што ми го дадоа од вип да го ставам во ходник за да ми фаќа домет во потребните простории.
Е сега, за го ставам во ходник морам да ставам кај заокруженото подолг кабел и да го пднесам во ходник, таков кабел имам.
Во ВИП за услуга за продолжување на кабелот само 2 м плус, ми бараат 499 ден, што ќе се случи ако им го извадам овој нивниот кабел и тука им го закачам мојот кабел кој веќе е подолг?
Или ќе работи или не. Ако не, ќе го вратиш. Не сум баш по коаксијалната технологија. Ама од чисто пробување неможеш да го расипеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,754
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно