• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problemi so DNS-ot...

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

cinderella

Intern
5 јануари 2008
30
0
Cesto mi se gubi konekcijata od adsl mi kaza deka ne e kaj niv problemot...tuku vo IP ili DNS-ot...i koga se obiduvam da vlezam na msn mi pisuva DNS can not resolved IP ardesses....(taka nekako)...sto e problemot ako nekoj znae ve molam da mi pomogne...:) vi blagodaram..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
На мрежната картичка стави ги овие ДНС сервери :

4,2,2,2

и

4,2,2,3

И веќе ДНС серверите нема да праат проблеми.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,264
28,564
kalco.ru
идеш на компјутерчето во таск бар што ти е па properties>internte protocol(TCP/IP)кликаш двапати>Use the following DNS server addreses тука пишуваш 4,2,2,2

и

4,2,2,3
Па ОК и готова работа
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Ќе одиш
Start>Control Panel>Network Connections и кликни два пати на Local Area Connection и треба да се појави ваков прозорец.

Ќе кликнеш на Properties и ќе го добиеш следново

Тука во листата ќе го најдеш Internet Protocol (TCP\IP) и пак ќе кликнеш Properties. И го гледаш следново

Тука ќе одбереш Use The Folowing DNS Addresses и ќе ги внесеш новите DNS адреси.
Се надевам дека бев јасен. :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

cinderella

Intern
5 јануари 2008
30
0
ehehe...pojasno ne moze da bide......ti blagodaram mnogu....

i izvinite sto ve namaciv ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,053
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно