• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблеми со автоматско бришење на SSL и редирект до друга страна хостирана на ист shared хост

 • Ја почнал/а темата
 • #1

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Администратори, ми треба мала помош. Неодамна преземав администрација на вордпрес страница која што е на shared хостинг кај еден од нашите локални хостинг провајдери.

На страницата активиран беше бесплатниот Let's Encrypt SSL преку cPanel во ноември, и датумот на истек му беше некаде во февруари (3 месеци). Пред два дена, во вторник, помеѓу 19:00 и 21:00, ссл-от автоматски беше деинсталиран од страната, и кога навигирав на доменот на страницата се случуваше автоматски редирект на друг домен кој што е хостиран на истиот shared hosting. Ова го пријавив на техничка поддршка, и тие ме убедуваат дека проблемот бил заради бесплатниот ССЛ, не требало да користам бесплатен ссл (иако тие го користат на нивната страна лол). На страницата не се продавале работи па немало потреба од користење ССЛ...

Го преинсталирав истиот ССЛ сертификат и работите се вратија во нормала, но следниот ден (среда), пак околу истиот период помеѓу 19:00 и 21:00, повторно беше избришан сертификатот, и повторно редирект до другата страница која што е хостирана на истиот хост. Со повторна инсталација на сертификатот, пак се среди проблемот, но нема смисла да стражарам секој ден да го правам истово. Се обидувам да се разберам со техничката подддршка дека проблемот е кај нив, ама безвезе само се убедуваме дали проблемот е кај нив или кај мене.

Активирав и Cloudflare со надеж дека тоа нешто ќе помогне, ама џабе пак го има истиот проблем. Денеска сега чекам да дојде периодот помеѓу 19 и 21 часот за да откријам точно кога се случува бришењето на ССЛ-от. За жал не успеав да најдам логови каде што би можел да разберам подетално што се случува, претпоставувам дека немам пристап до тие логови.

Колку што можев да пронајдам на интернет, проблемот е до погрешна конфигурација на самиот хост од страна на провајдерот и дека тие треба да го решат овој проблем. Ќе се воздржам од споделување на неколку непрофесионални пораки од нивна страна со надеж дека ќе се смират и ќе ми помогнат.

Има ли некој некоја идеја што би можело да биде?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,137
2,543
Администратори, ми треба мала помош. Неодамна преземав администрација на вордпрес страница која што е на shared хостинг кај еден од нашите локални хостинг провајдери.

На страницата активиран беше бесплатниот Let's Encrypt SSL преку cPanel во ноември, и датумот на истек му беше некаде во февруари (3 месеци). Пред два дена, во вторник, помеѓу 19:00 и 21:00, ссл-от автоматски беше деинсталиран од страната, и кога навигирав на доменот на страницата се случуваше автоматски редирект на друг домен кој што е хостиран на истиот shared hosting. Ова го пријавив на техничка поддршка, и тие ме убедуваат дека проблемот бил заради бесплатниот ССЛ, не требало да користам бесплатен ссл (иако тие го користат на нивната страна лол). На страницата не се продавале работи па немало потреба од користење ССЛ...

Го преинсталирав истиот ССЛ сертификат и работите се вратија во нормала, но следниот ден (среда), пак околу истиот период помеѓу 19:00 и 21:00, повторно беше избришан сертификатот, и повторно редирект до другата страница која што е хостирана на истиот хост. Со повторна инсталација на сертификатот, пак се среди проблемот, но нема смисла да стражарам секој ден да го правам истово. Се обидувам да се разберам со техничката подддршка дека проблемот е кај нив, ама безвезе само се убедуваме дали проблемот е кај нив или кај мене.

Активирав и Cloudflare со надеж дека тоа нешто ќе помогне, ама џабе пак го има истиот проблем. Денеска сега чекам да дојде периодот помеѓу 19 и 21 часот за да откријам точно кога се случува бришењето на ССЛ-от. За жал не успеав да најдам логови каде што би можел да разберам подетално што се случува, претпоставувам дека немам пристап до тие логови.

Колку што можев да пронајдам на интернет, проблемот е до погрешна конфигурација на самиот хост од страна на провајдерот и дека тие треба да го решат овој проблем. Ќе се воздржам од споделување на неколку непрофесионални пораки од нивна страна со надеж дека ќе се смират и ќе ми помогнат.

Има ли некој некоја идеја што би можело да биде?
Ако тргне е настрана дека си хакнат и некој те работи, онда дефинитивно е проблем на хостингот и да си го решат треба. Најверојатно имаат приблем со крон џобот за АутоССЛ. И да не ти продаваат филозофии не ти треба ова она, него да прејдат у 21 век. А тек што редиректира на сосема друга страна, тоа па значи ептен им се отидени сетинзите, да некажам дека може и системски се можда хакнати. И ич да не ги жалиш, да ги кажеш одма кој се фраерите да си ги знаеме. Не ти дале сигурно ништо безпари, а и да дале.
За пораките про или не про, ќе мора да ти веруваме засега.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
О
Ако тргне е настрана дека си хакнат и некој те работи, онда дефинитивно е проблем на хостингот и да си го решат треба. Најверојатно имаат приблем со крон џобот за АутоССЛ. И да не ти продаваат филозофии не ти треба ова она, него да прејдат у 21 век. А тек што редиректира на сосема друга страна, тоа па значи ептен им се отидени сетинзите, да некажам дека може и системски се можда хакнати. И ич да не ги жалиш, да ги кажеш одма кој се фраерите да си ги знаеме. Не ти дале сигурно ништо безпари, а и да дале.
За пораките про или не про, ќе мора да ти веруваме засега.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ситуацијата е малку деликатна од аспект што јас сега го наследив сајтот (се работи за невладина организација), и во втората недела почна да се случува овој проблем. Јас одма би им предложил на организацијава да се префрлиме на друг хост, но ќе наидам на прашања од типот „Како 5 години немавме ниту еден проблем, па сега ти дојде и наеднаш проблеми?“. Претходниот админ го инсталира ССЛ-от по мое барање, пред да почнам јас да го работам сајтот, и тој ги немаше овие проблеми во ноември и декември. Значи претходно овој проблем не ни постоел бидејќи не ни имаше ССЛ на страната.

Затоа најбезболно од мој аспект би било хостингов да го реши проблемот, и да не треба да се замарам со убедување дека треба да се префрлиме на друг хост, па да платиме нова претплата иако оваа ни трае до септември и такви глупости. Овде само сакав да потврдам дека проблемот не е кај мене, туку кај самиот хост, бидејќи првпат имам ваков тип на проблем, ама изгледа не ќе да е до мене :).
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
На страницата не се продавале работи па немало потреба од користење ССЛ...
Кажи им дека гугл форсира https без разлика дали продаваш или не, продавањето нема врска со тоа. Од Mozilla 83.0 па навака има режим само HTTPS. Едуцирај ги во случај да се заглавени на интернет експлорер 8
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
727
784
А сертификатот пред и по твојата интервенција, си имаше океј валиден период од 1год?
Како го инсталираш наново сертификатот преку cpanel?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,325
За секој случај разгледај ги и wp-config.php, wp-settings.php и други базични wordpress фајлови да не те изненади некој редирект (hack) во нив. Можно е и тој што го препродава хостингот да не е доволно стручен, па одговара колку да се задоволи потребата од комуникација со клиент. Исто така сертификатот е достапен во „/home/user/ssl“ и можно е и некоја малициозна скрипта да го брише.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #7

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
А сертификатот пред и по твојата интервенција, си имаше океј валиден период од 1год?
Како го инсталираш наново сертификатот преку cpanel?
Сертификатот е од Let's Encrypt, се генерира и активира преку cPnael со помошо на AutoSSL.
Мислењето е автоматски споено:

За секој случај разгледај ги и wp-config.php, wp-settings.php и други базични wordpress фајлови да не те изненади некој редирект (hack) во нив. Можно е и тој што го препродава хостингот да не е доволно стручен, па одговара колку да се задоволи потребата од комуникација со клиент.
Мислам дека не е хак пошо редиректот води на наша, македонска страна. Страната не е ништо скетчи да речиш, туку некој мал бизнис во Скопје е :).
Башка, таму ако има некој редирект, не би требало ССЛ-от сам да се деактивира, не?

Јас колку што успеав да најдам коментари од други луѓе со сличен ваков проблем, конфигурацијата на самиот сервер одлучува assignment на ССЛ сертификат кога сертификатот е истечен и нема друг валиден, или пак доколку сертификатот е исклучен. Во мојот случај, на мојот домен сертификатот кој што се асајнува е од другава македонска страна (нивниот е генериран на 26ти декември).

Значи оди вака:

1. На мојот домен се исклучува / деактивира ССЛ-от.
2. Серверов прави асајн на друг достапен сертификат, во случај од вториот домен на шерд хостот.
3. Кога навигираш на мојот домен Хром кажува дека сертификатот е невалиден, ако продолжиш да ја отвориш страната те носи до другиот домен.
 
Последна промена:

MartinPP

Intern
26 јуни 2017
46
40
/root
Ова го пријавив на техничка поддршка, и тие ме убедуваат дека проблемот бил заради бесплатниот ССЛ, не требало да користам бесплатен ссл (иако тие го користат на нивната страна лол). На страницата не се продавале работи па немало потреба од користење ССЛ...
Уште не ми се верува дека во 21 век постои хостинг што ќе ти рече дека немаш потреба од користење SSL али еве и тоа имало.
Мој предлог е собирај кафезите и лепаците и понастрана од нив, пошто од оговорите се гледа нивната техничка способност, ќе си заштедиш идни главоболки....

Иначе спрема досега горе напишаното проблемот е кај нив и е на серверска страна, посебно доколку страната каде што се прави редирект е домен кој што е хостиран на истиот сервер кај нив ( тоа значи дека не е хак или нешто слично). Исто така чудно е што проблемот го има само одреден временски период како што кажуваш од 19:00 и 21:00 - тука може да има врска некој серверски cron job ваљда од LetsEncrypt за SSLот.

Или пак Варијанта 2 - предходниот админ на страна нема што да прави од 19-21ч па се драпа :unsure:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Уште не ми се верува дека во 21 век постои хостинг што ќе ти рече дека немаш потреба од користење SSL али еве и тоа имало.
Мој предлог е собирај кафезите и лепаците и понастрана од нив, пошто од оговорите се гледа нивната техничка способност, ќе си заштедиш идни главоболки....

Иначе спрема досега горе напишаното проблемот е кај нив и е на серверска страна, посебно доколку страната каде што се прави редирект е домен кој што е хостиран на истиот сервер кај нив ( тоа значи дека не е хак или нешто слично). Исто така чудно е што проблемот го има само одреден временски период како што кажуваш од 19:00 и 21:00 - тука може да има врска некој серверски cron job ваљда од LetsEncrypt за SSLот.

Или пак Варијанта 2 - предходниот админ на страна нема што да прави од 19-21ч па се драпа :unsure:
Ете сега забележав дека кога ја отварам staging верзијата на странава која што се наоѓа на сабдомен преку https, прави редирект на другава страна лол.

https://staging(dot)mojdomen(dot)mk/ - води до другава страна бидејќи немам активен ссл на стејџинг верзијата
http://staging(dot)mojdomen(dot)mk/ - води до стејџингот како што треба

Чекам сега да видам дали ќе се зафркне и главната страница до 21:00...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,076
11,457
youtu.be
@MartinPP

Код:
7. Потписите можат да содржат слика не поголема од 475x85 пиксели. Доколку потписот содржи слика дозволени се 2 реда текст, доколку не содржи, дозволени се 3 реда текст. Максималната големина на фонтот во потписите е 3.
Потписот треба да е лично нешто кое ќе Ве претставува Вас или Вашата идеологија. Не ги користите потписите за бесплатно рекламирање. Дозволено е истакнување на линк до Вашиот личен блог, но не и до веб сајтот на Вашата компанија, во спротивно тоа се смета како СПАМ. Потписот одржувајте ги во нормални граници посочени во ова правило. Секој потпис кој не ги исполнува критериумите ке биде изменет од страна на администраторите.
 

vision

Intern
17 април 2010
45
22
hybridhosting.mk
Зар постои таков хостинг кој ќе ти рече снајди се не е до нас? Без директно да ти посочи каде е проблемот или пак да го реши?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,325
Види што пермисии имаат сертификатите и смени им

Chmod 755

или пониска вредност
Мислењето е автоматски споено:

@MartinPP

Код:
7. Потписите можат да содржат слика не поголема од 475x85 пиксели. Доколку потписот содржи слика дозволени се 2 реда текст, доколку не содржи, дозволени се 3 реда текст. Максималната големина на фонтот во потписите е 3.
Потписот треба да е лично нешто кое ќе Ве претставува Вас или Вашата идеологија. Не ги користите потписите за бесплатно рекламирање. Дозволено е истакнување на линк до Вашиот личен блог, но не и до веб сајтот на Вашата компанија, во спротивно тоа се смета како СПАМ. Потписот одржувајте ги во нормални граници посочени во ова правило. Секој потпис кој не ги исполнува критериумите ке биде изменет од страна на администраторите.
Совет, оди на друг хостинг, П.С. види потпис :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Види што пермисии имаат сертификатите и смени им

Chmod 755

или пониска вредност
Мислењето е автоматски споено:Совет, оди на друг хостинг, П.С. види потпис :)
Ги проверив сега сертификатите во ssl фолдерот. Сите се со пермисии испод 755.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Пак автоматски се избриша?
 

MartinPP

Intern
26 јуни 2017
46
40
/root
Совет, оди на друг хостинг, П.С. види потпис :)
Потписот е тргнат, и воопшто не ми беше тоа поентата, има милион хостинзи во МК кои се доста квалитетни, поентата е што секој хостинг кој што би ти рекол дека не треба да користиш SSL на денешно време е 100% за менување.

Ги проверив сега сертификатите во ssl фолдерот. Сите се со пермисии испод 755.
Секој SSL Сертификат се обновува автоматски после истекувањето доколку е наместено така на серверска страна - во SSL/TLS Status во Cpanel тоа би требало да ти го пишува пример :

download.png

Затоа е чудно е како "ссл-от автоматски беше деинсталиран од страната" а истекува во Февруари.

Иначе дефинитивно има проблем на серверска страна - може да пробат да го избришат SSLот ( WHM - SSL/TLS - Manage SSL Hosts ) и да направат re-issue ( доколку има AutoSSL преку Let`s Encrypt онда на следен cron би се обновило ) и да се види дали тоа би го средило проблемот.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,256
1,325
@MartinPP на шега беше пишано, ако видиш погоре исто лајк ти имам ставено, искрено мислам дека е сосема легитимно да понудиш и свој хостинг ако со тоа го решаваш пробелемот. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
ССЛ-от ко за инает не се деинсталира денеска. Меѓутоа како што кажав погоре сега staging сабдоменот е заебан, тој прави редирект до другава страна.
 

QhostMK

Верификувана компанија
Администратори, ми треба мала помош. Неодамна преземав администрација на вордпрес страница која што е на shared хостинг кај еден од нашите локални хостинг провајдери.

На страницата активиран беше бесплатниот Let's Encrypt SSL преку cPanel во ноември, и датумот на истек му беше некаде во февруари (3 месеци). Пред два дена, во вторник, помеѓу 19:00 и 21:00, ссл-от автоматски беше деинсталиран од страната, и кога навигирав на доменот на страницата се случуваше автоматски редирект на друг домен кој што е хостиран на истиот shared hosting. Ова го пријавив на техничка поддршка, и тие ме убедуваат дека проблемот бил заради бесплатниот ССЛ, не требало да користам бесплатен ссл (иако тие го користат на нивната страна лол). На страницата не се продавале работи па немало потреба од користење ССЛ...

Го преинсталирав истиот ССЛ сертификат и работите се вратија во нормала, но следниот ден (среда), пак околу истиот период помеѓу 19:00 и 21:00, повторно беше избришан сертификатот, и повторно редирект до другата страница која што е хостирана на истиот хост. Со повторна инсталација на сертификатот, пак се среди проблемот, но нема смисла да стражарам секој ден да го правам истово. Се обидувам да се разберам со техничката подддршка дека проблемот е кај нив, ама безвезе само се убедуваме дали проблемот е кај нив или кај мене.

Активирав и Cloudflare со надеж дека тоа нешто ќе помогне, ама џабе пак го има истиот проблем. Денеска сега чекам да дојде периодот помеѓу 19 и 21 часот за да откријам точно кога се случува бришењето на ССЛ-от. За жал не успеав да најдам логови каде што би можел да разберам подетално што се случува, претпоставувам дека немам пристап до тие логови.

Колку што можев да пронајдам на интернет, проблемот е до погрешна конфигурација на самиот хост од страна на провајдерот и дека тие треба да го решат овој проблем. Ќе се воздржам од споделување на неколку непрофесионални пораки од нивна страна со надеж дека ќе се смират и ќе ми помогнат.

Има ли некој некоја идеја што би можело да биде?
Здраво masterwu,

Најчесто овај проблем со пренасочување (redirect) на друг домен се случува кога користиш дедицирана IP доделена само за твојот cpanel акаунт, кога SSLот се деинсталира автоматски страната прави редирект најчесто на домен кој е хостиран на главната IP и користи SSL, ова настанува поради погрешна конфигурација на серверот, кога SSLот ке биде повторно инсталиран ќе си работи нормално, со еден реченица https реквестите се пренасочуваат на домен (со SSL) хостиран на главната IP адреса на хостингот.

Поздрав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
683
557
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Потписот е тргнат, и воопшто не ми беше тоа поентата, има милион хостинзи во МК кои се доста квалитетни, поентата е што секој хостинг кој што би ти рекол дека не треба да користиш SSL на денешно време е 100% за менување.Секој SSL Сертификат се обновува автоматски после истекувањето доколку е наместено така на серверска страна - во SSL/TLS Status во Cpanel тоа би требало да ти го пишува пример :

Погледнете го атачментот 95839

Затоа е чудно е како "ссл-от автоматски беше деинсталиран од страната" а истекува во Февруари.

Иначе дефинитивно има проблем на серверска страна - може да пробат да го избришат SSLот ( WHM - SSL/TLS - Manage SSL Hosts ) и да направат re-issue ( доколку има AutoSSL преку Let`s Encrypt онда на следен cron би се обновило ) и да се види дали тоа би го средило проблемот.
Да, се е во ред во AutoSSL. Пишува дека ќе направи renew кога ќе истече. Ете сега без ништо јас да направам автоматски се инсталира сертификат на staging сабдоменот, истекува на 7ми април, значи нов церт е генериран сега на 7ми, и staging страната си се врати во нормала, нема повеќе редирект.

Од ова сега сфаќам дека ова се има случувано и кај претходниот админ, ама самото се има поправано и никој нема осетено. Оф мори мајко.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,566
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно