• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблеми со адсл и Vista Starter од македонската понуда

Имал ли некој сличен проблем?

 • Не

  Гласови: 5 71.4%
 • Имав

  Гласови: 2 28.6%
 • Не се разбирав доволно

  Гласови: 0 0.0%
 • Не се разбираат некои други

  Гласови: 0 0.0%

 • Вкупно гласале
  7
 • Анкетата е затворена .
 • Ја почнал/а темата
 • #1

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Инсталиравме модем D-link за адсл , направивме конекција и се конектира на Интернет ама конекцијата е лимитед цело време. Инаку оперативниот систем е Виста Стартер од понудата на Мт-нет со готовите конфигурации со маx адсл. Имал ли некој сличен проблем? Дали е до модемот, дали е до Вистата или нешто друго? Дали ако преинсталираме ХР ќе функционира Интернетот?
Поздрав.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ne e problem do internetot.. tuku taka pokazuva mreznata kartica, mislam deka toa se sluchuva na sekade, ne se sekiraj pak kje imash brz internet
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
Како мрезната картица да се подеси, отворив во Биос мислам дека беше Енаблед каде што треба имаше само едно со Лан Ром и тоа го направив Енаблед, и во софтверот во Device Menager сменив да не ја исклуцува картичката за да заштеди енергија, и пак немаше добра конекција се конектира ама лимитед.
Поздра.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Скоро сите го имаат овој проблем Local area connection Status :Limited or no connectivity, макар што не сум забележал некој проблем со интернетот поради ова.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
А да преинсталирам ХР дали ке проработи Интернетот подобро оти сега ич го нема.
Поздрав.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Ја имав проблем со Лимитед Конективити. Ама после неколку апдејти на вистата, работи ок. Инаце треба да наместиш Automatic IP adresses, не користи фиксни. Овој проблем ништо не и смета на Интернет конекцијата.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Да треба да се сетира автоматски да се менуваат ИП адресите и ке се среди
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Немам поим како е на Виста, ама пробај да ставиш фиксна локална IP адреса, еве како е kaj мене на XP:На Виста би требало да е слично (се надевам).

Пробај првин да ставиш на Obtain an IP address automatically, па repair за да среди. Доколку сеуште ти ја јавува истата нотификација, стави си сам фиксна локална IP адреса, треба да ти биде слична како таа на сликата, а доколку модемот е конфигуриран на различна, стави ја соодветната.

Кај еден другар ваков проблем се јавуваше на XP и доделување на фиксна локална IP го реши проблемот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,034
Мислења
854,868
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно